Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Ścieżki z bruku i betonu
Z kostek w róznych kształtach i kolorach można ułożyć oryginalnie wyglądającą nawierzchnię (fot. Libet)W każdym ogrodzie są ścieżki i podjazdy dla samochodu. Wykonuje się je z różnych materiałów, wśród nich niezwykle popularna jest kostka brukowa. Ale także z wylewanego betonu można wykonać efektowną nawierzchnię.Nawierzchnie z kostki brukowej są trwałe, a...
Z kostek w róznych kształtach i kolorach można ułożyć oryginalnie wyglądającą nawierzchnię (fot. Libet)

W każdym ogrodzie są ścieżki i podjazdy dla samochodu. Wykonuje się je z różnych materiałów, wśród nich niezwykle popularna jest kostka brukowa. Ale także z wylewanego betonu można wykonać efektowną nawierzchnię.

Nawierzchnie z kostki brukowej są trwałe, a dzięki szczelinom pomiędzy poszczególnymi elementami łatwo odpływa z nich woda. Na starannie wykonanej powierzchni nie tworzą się kałuże, zaś liście czy nagromadzony piasek łatwo usunąć. Uszkodzoną powierzchnię szybko naprawimy, wymieniając zniszczone elementy. Kostka brukowa jest produkowana z betonu oraz kamieni naturalnych.

 

Kostka jak liść dębu

 

Dostępna jest kostka w wielu kształtach i kolorach, co pozwala na ułożenie efektownych nawierzchni. Szczególnie elegancko wyglądają nawierzchnie z kostek o kolorach cieniowanych.

 

Kostka betonowa produkowana jest jako jedno- i dwuwarstwowa.

 

Kostka jednowarstwowa jest wytwarzana z jednego rodzaju betonu. Może być barwiona w masie, dzięki czemu niewielkie uszkodzenia powierzchni są mało widoczne.

 

Kostki dwuwarstwowe mają spodnią warstwę konstrukcyjną oraz wierzchnią warstwę dekoracyjną, w której rozprowadzony jest barwnik. Warstwa ta może dodatkowo imitować naturalny kamień: granit, marmur, bazalt. Odmianą kostek dwuwarstwowych są elementy z dodatkiem bazaltu – spodnia warstwa to beton konstrukcyjny, natomiast do wierzchniej dodany jest granulat kamienny.

 

Wierzchnia warstwa kostek betonowych może być gładka, piaskowana bądź śrutowana, dzięki czemu wyglądem przypomina starą nawierzchnię. Górne krawędzie kostek mogą być proste lub fazowane. Krawędzie fazowane ułatwiają spływanie wody w szczeliny między elementami i następnie do podłoża.

 

Kostki betonowe wytwarzane są w wielu kształtach geometrycznych oraz nieregularnych. Najbardziej popularne to kwadrat, prostokąt, sześciokąt, fala, domino (zwane także kością) oraz liść dębu. Te same kształty u poszczególnych producentów mają inne nazwy handlowe. Niektóre kostki są przeznaczone do układania wzorów sprawiających wrażenie trójwymiarowości. Spotęguje je zastosowanie elementów w kilku kolorach lub w różnych odcieniach.

 

Obecnie kostka produkowana jest w wielu kolorach. Oprócz szarego jest dostępny czerwony, brązowy, zielony, grafitowy a także niebieski, biały i żółty.


Pobierz wersję pdf: Ścieżki z bruku i betonu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny