Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Na gaz lub na olej
W Polsce źródłem ciepła w domach jednorodzinnych zazwyczaj jest kocioł. Jest on urządzeniem, w którym zachodzi spalanie paliwa, a wytworzona podczas tego procesu energia cieplna jest przekazywana wodzie krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie najbardziej popularne są kotły gazowe i olejowe.Wzrastająca w ostatnich latach dostępność gazu ziemnego jest spowodowana rozwojem...

W Polsce źródłem ciepła w domach jednorodzinnych zazwyczaj jest kocioł. Jest on urządzeniem, w którym zachodzi spalanie paliwa, a wytworzona podczas tego procesu energia cieplna jest przekazywana wodzie krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie najbardziej popularne są kotły gazowe i olejowe.

Wzrastająca w ostatnich latach dostępność gazu ziemnego jest spowodowana rozwojem lokalnych sieci gazowych. Również dostęp do gazu płynnego i oleju opałowego jest łatwiejszy w związku z rozwojem sieci dystrybucji firm konkurujących ze sobą. Sprzyja to wzrostowi zainteresowania właścicieli domów jednorodzinnych tymi rodzajami paliwa. Zautomatyzowany proces spalania w kotłach gazowych i olejowych, wraz z uwolnieniem od konieczności składowania paliwa stałego i wywożenia żużla, stały się głównymi przyczynami popularności tego rodzaju kotłów. Na naszym rynku dostępne są kotły zarówno producentów krajowych, jak i pochodzące z importu. Konkurencja i walka o klienta powodują podwyższanie jakości tych urządzeń.

 

Kotły są wyposażone w aparaturę kontrolno-zabezpieczającą, która odcina dopływ paliwa do palnika w przypadku zaniku ciśnienia paliwa. W kotłach gazowych zabezpiecza to przed niekontrolowanym wypływem gazu do pomieszczenia, a w przypadku kotłów olejowych przed zalaniem komory spalania olejem. Kotły są wyposażone w regulator temperatury wody grzewczej, umożliwiający ustawienie maksymalnej temperatury wody wychodzącej z kotła. Przekroczenie tej temperatury powoduje przerwanie dopływu paliwa do palnika i jego wyłączenie. Gdy temperatura ulegnie obniżeniu, kocioł ponownie się włącza. Ten rodzaj pracy umożliwia obniżenie zużycia paliwa.

 

W Polsce najchętniej stosuje się kotły na gaz z sieci. W przypadku budynków oddalonych od sieci gazu ziemnego dużą popularnością cieszą się urządzenia na gaz płynny i olej opałowy. W tej sytuacji potrzebne są jednak zbiorniki do magazynowania paliwa. Zbiornik z gazem płynnym musi być zlokalizowany poza budynkiem – może być albo naziemny, albo zakopany w gruncie. Wtedy jednak należy za wczasu sprawdzić poziom wód gruntowych. Przy wysokim ich stanie istnieje ryzyko wypchnięcia zbiornika z ziemi na skutek siły parcia wód gruntowych.

 

Zbiorniki na olej opałowy umieszcza się zwykle w piwnicy budynku. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Producenci kotłów zalecają, aby pojemność zbiornika umożliwiała jednokrotne napełnianie go w ciągu roku. Chodzi o to, że przy każdym uzupełnianiu zbiornika następuje zmiana parametrów paliwa, trzeba więc na nowo wyregulować palnik.

 

Ze względu na zasadę działania, a więc i konstrukcję, kotły możemy podzielić na tradycyjne i kondensacyjne.

 

Kocioł tradycyjny

 

Tradycyjny kocioł gazowy jest wyposażony w palnik atmosferyczny i jeden wymiennik ciepła. Jest to kocioł z otwartą komorą spalania. Gaz dopływający do kotła przepływa przez zawór odcinający oraz reduktor ciśnienia i dociera do zaworu elektromagnetycznego. Zawór ten otwiera się i zamyka, regulując w ten sposób temperaturę zasilania instalacji grzewczej. W przypadku kotłów z palnikami modulowanymi zawór regulacyjny płynnie zmienia ilość doprowadzonego gazu w granicach od 30 do 100%. Następnie gaz przepływa przez inżektor, gdzie zostaje wymieszany z powietrzem, a następnie wypływa poprzez dysze w rurkach palnika i tam się pali. Na początku działania zapala się go za pomocą elektrody zapłonowej. Produkty spalania (spaliny) oddają ciepło powierzchniom grzejnym wymiennika, po czym przez przerywacz ciągu trafiają do komina. Przerywacz ciągu ma uniezależnić pracę palnika od zmian ciągu kominowego i zabezpieczyć układ przed wstecznym przepływem spalin.


Pobierz wersję pdf: Na gaz lub na olej
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny