Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
A może prąd
W wielu rejonach Polski nie ma gazu ziemnego.Do ogrzewania domu można wtedy wykorzystać gaz płynny, olej opałowy lub paliwo stałe. Ale co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów niezbędnych do wykonania kotłowni?Pozostaje ogrzewanie elektryczne.Ogrzewanie elektryczne stosujemy przede wszystkim w domach, w których nie ma miejsca na kotłownię, magazyn...

W wielu rejonach Polski nie ma gazu ziemnego.
Do ogrzewania domu można wtedy wykorzystać gaz płynny, olej opałowy lub paliwo stałe. Ale co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów niezbędnych do wykonania kotłowni?
Pozostaje ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne stosujemy przede wszystkim w domach, w których nie ma miejsca na kotłownię, magazyn oleju lub skład opału, albo nie możemy wybudować komina. Warunkiem ekonomicznej pracy urządzenia jest dobrze ocieplony budynek, czyli bardzo energooszczędny, oraz możliwość korzystania z taryfy nocnej. Szacuje się, że koszt ogrzewania energią elektryczną jest wtedy o około 35% wyższy niż przy ogrzewaniu gazem ziemnym, który jest najtańszym nośnikiem energii, dużo tańszym niż olej opałowy czy gaz płynny. Mimo ostatnich decyzji w sprawie akcyzy na olej opałowy i gaz płynny, już wkrótce może okazać się, że ogrzewanie prądem elektrycznym będzie miało zbliżoną cenę do gazu płynnego i oleju opałowego.

 

Ogrzewanie przy użyciu kotła elektrycznego warto zastosować, gdy przewidujemy w przyszłości możliwość podłączenia instalacji do sieci gazowej. Będziemy wtedy mieli gotową instalację centralnego ogrzewania.

 

Kocioł elektryczny może także wspomagać system ogrzewania kominkiem, tradycyjnym kotłem na paliwo stałe, pompą ciepła, kolektorem słonecznym. W chwili, gdy kominek lub kocioł przestaje ogrzewać (co ma miejsce zazwyczaj nocą, czyli w II taryfie) automatyka uruchamia kocioł elektryczny. Również w czasie kilkudniowego wyjazdu domowników, instalacja centralnego ogrzewania zostanie zabezpieczona przed zniszczeniem z powodu wychłodzenia (coraz częściej w soboty i niedziele dostępna jest taryfa weekendowa, taka jak taryfa II).

 

W układzie z pompą ciepła kocioł elektryczny przejmuje grzanie w czasie silnych mrozów – wtedy praca pompy byłaby bowiem nieekonomiczna.

 

Kocioł elektryczny może też być bardzo dobrym urządzeniem do ogrzewania domków letniskowych.

 

Jaki kocioł wybrać

 

Większość kotłów elektrycznych to urządzenia wiszące – gdyż są bardzo lekkie. Są także dostępne kotły stojące – najczęściej dużej mocy.

 

Dostępne w Polsce kotły elektryczne są zazwyczaj jednofunkcyjne. Większość z nich może współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu ogrzewają zarówno wodę grzewczą jak i użytkową. Są także kotły, które nie mają możliwości ogrzewania wody użytkowej, ale dzięki mniejszemu rozbudowaniu elektroniki są tańsze od standardowych kotłów z priorytetem c.w.u.. Wykorzystywane są one zwłaszcza jako alternatywne źródło ciepła do instalacji z kominkiem, pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe itp.

 

Interesującym rozwiązaniem są tzw. elektrodowe kotły grzewcze. Wydzielanie w nich ciepła następuje na skutek przepływu prądu elektrycznego przez wodę między dwiema elektrodami, która jest w ten sposób nagrzewana – w kotłach tych nie ma grzałek elektrycznych.


Pobierz wersję pdf: A może prąd
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny