Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
ABC w pytaniach i odpowiedziach
1. Kiedy decydować o wyborze elewacji?Decyzję tę – jak i inne dotyczące budowy – najlepiej podejmować na etapie projektowania. Różnym materiałom wykończeniowym odpowiadają bowiem określone rodzaje podłoża, a niektóre elewacje (np. ścianka osłonowa z klinkieru czy silikatów) wymagają własnego fundamentu. Najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym, podsunie...
1. Kiedy decydować o wyborze elewacji?

 

Decyzję tę – jak i inne dotyczące budowy – najlepiej podejmować na etapie projektowania. Różnym materiałom wykończeniowym odpowiadają bowiem określone rodzaje podłoża, a niektóre elewacje (np. ścianka osłonowa z klinkieru czy silikatów) wymagają własnego fundamentu. Najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym, podsunie nam autor projektu (jeśli zamówiliśmy indywidualne opracowanie), a przypadku domu z katalogu – architekt dokonujący adaptacji. Wspólnie mamy szansę stworzyć budynek o spójnej kompozycji, podporządkowany pewnej idei formalnej. Jednak ten model działania rzadko kiedy znajduje zastosowanie w rzeczywistości. Budując po raz pierwszy brakuje nam zwykle doświadczenia i wyobraźni, pozwalających przewidzieć skutki wczesnych decyzji. Gdy ściany zaczynają rosnąć, a dom obleka się w kształt, zwykle przychodzą nam do głowy nowe pomysły. Ważne jednak, by w natłoku zmian zachować konsekwencję stylistyczną. Nie dekorujmy okien klasycystycznymi obramowaniami, jeśli ściany pokrywamy prostą drewnianą oblicówką. Nie mieszajmy też renesansowych kolumienek z sidingiem ani surowych nieregularnych płyt kamiennych z boniowaniem (żłobione w tynku poziome rowki). Można wymieniać tego typu przykłady, jednak gotowe recepty nie istnieją; warto zastanawiać się, podglądać i słuchać rad profesjonalistów.

2. Jakie elewacje są najtrwalsze?

 

Tu palma pierwszeństwa należy się elewacjom z cegły klinkierowej – są długowieczne, korzystnie się starzeją nabierając szlachetnej patyny, doskonale chronią ściany budynku, a także nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, ich dość wysokie koszty zwracają się zatem z nawiązką. Równie trwałe są prawidłowo wykonane elewacje z płyt kamiennych, te jednak wykorzystuje się głównie jako okładziny cokołów lub wybranych fragmentów ścian. Przez wiele dziesięcioleci będą cieszyć oko elewacje z cegły licowej i silikatowej, zwłaszcza jeśli po wykonaniu zabezpieczymy ich powierzchnię impregnatem. Z klinkieru, silikatów i cegły można wznieść zewnętrzną warstwę przegrody w technologii trójwarstwowej, a także obmurować nimi każdą inną ścianę – nawet szkieletową. Alternatywę cenową dla solidnych elewacji murowanych stanowi oblicówka z PVC – tzw. siding. Ten rodzaj wykończenia również nie wymaga konserwacji (poza okresowym myciem), a mniejszą trwałość rekompensuje niższa cena i możliwość łatwej wymiany uszkodzonych elementów. Odporność na upływ czasu wykazują też okładziny z płytek klinkierowych, gresowych czy kamiennych, pod warunkiem, że wykonamy je prawidłowo przy użyciu odpowiednich materiałów klejących. Zwykle pokrywa się w ten sposób niewielkie fragmenty elewacji – np. cokół i obramowania okien.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny