Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
ABC w pytaniach i odpowiedziach
1. Co oznaczają podstawowe pojęcia dotyczące kotłów?Kocioł – urządzenie służące do przekazywania energii powstającej podczas spalania paliwa wodzie grzewczej. Kocioł kondensacyjny – urządzenie odzyskujące ciepło zawarte w parze wodnej spalin i mające sprawność energetyczną przekraczającą 100%; Palnik gazowy modulowany – palnik pozwalający na regulację ilości spalanego gazu w zakresie od...
1. Co oznaczają podstawowe pojęcia dotyczące kotłów?

 

Kocioł – urządzenie służące do przekazywania energii powstającej podczas spalania paliwa wodzie grzewczej.
Kocioł kondensacyjny – urządzenie odzyskujące ciepło zawarte w parze wodnej spalin i mające sprawność energetyczną przekraczającą 100%; Palnik gazowy modulowany – palnik pozwalający na regulację ilości spalanego gazu w zakresie od 30% do 100%.
Zamknięta komora spalania – pozwala na odizolowanie powietrza dostarczanego do kotła i powstających w trakcie procesu spalania spalin od powietrza znajdującego się w pomieszczeniu z kotłem.
Przewody powietrzno-spalinowe – wykorzystywane są w kotłach z zamkniętą komorą spalania do doprowadzania powietrza do kotła i odprowadzania spalin. Kocioł jednofunkcyjny – kocioł wytwarzający ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania.
Kocioł dwufunkcyjny – kocioł wytwarzający ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Zasobnik – zbiornik służący do magazynowania ogrzanej wody wykorzystywanej w instalacji ciepłej wody.
Sprawność energetyczna kotła – stosunek ilości ciepła przekazanego wodzie grzewczej do ciepła powstającego w procesie spalania paliwa.

2. Jakie są wady i zalety kotłów jedno- i dwufunkcyjnych?

Podstawowym zadaniem kotła jednofunkcyjnego jest ogrzewanie wody krążącej w instalacji grzewczej. Można do niego podłączyć zasobnik. Kocioł ogrzewa wtedy zarówno wodę grzewczą, jak i c.w.u. Jednak nie dzieje się to równocześnie. Woda z kotła płynie albo do grzejników, albo do zasobnika. Ponieważ kotły jednofunkcyjne mają wbudowany tzw. priorytet c.w.u., przede wszystkim ogrzewają wodę w zasobniku. Dopiero po osiągnięciu w zbiorniku wymaganej temperatury kocioł wraca do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Do zalet układu kocioł jednofunkcyjny i zasobnik należy przede wszystkim możliwość korzystania z ciepłej wody przez kilka osób równocześnie. Nie powoduje to ani obniżenia temperatury płynącej wody, ani zmniejszenia jej strumienia. Do wad należy pojemność zasobnika ograniczająca ilość ogrzanej wody. Po jej zużyciu musimy poczekać, aż woda znowu nagrzeje się. Ponadto woda w zasobniku stygnie, a podgrzewanie oznacza dodatkowe koszty eksploatacyjne.

 

Kotły dwufunkcyjne ogrzewają wodę do instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u. Ciepła woda użytkowa podgrzewana jest w sposób przepływowy. W tym czasie kocioł nie ogrzewa wody na cele grzewcze. Pamiętajmy, że jeżeli pobieramy ciepłą wodę w kilku miejscach jednocześnie, będzie płynęła mniejszym strumieniem i miała niższą temperaturę niż powinna mieć. Żeby zlikwidować tę niedogodność, musielibyśmy kupić kocioł dwufunkcyjny o większej mocy. Ale taki kocioł byłby nieekonomiczny – z jego dużej mocy grzewczej korzystalibyśmy jedynie w czasie poboru wody z kilku kranów jednocześnie. Przez pozostały czas pracowałby z niższą mocą i miałby niską sprawność.

 

Kotły dwufunkcyjne są tańsze niż jednofunkcyjne z zasobnikiem i zajmują mniej miejsca. Ogrzewana woda jest od razu zużywana i nie stygnie, jak ma to miejsce w zasobniku. Jednak latem każde odkręcenie kurka z ciepłą wodą oznacza uruchomienie kotła.

 

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kupienie kotła będącego połączeniem obu omówionych powyżej kotłów. Są to kotły dwu funkcyjne, czyli podgrzewające wodę w sposób przepływowy, z wbudowanym niewielkim zbiornikiem, w którym jest gromadzona ogrzana c.w.u.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny