Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Garderoba jest ważna
Jest kilka rozwiązań mogących stanowić garderobę, czyli zamkniętą przestrzeń, gdzie każda rzecz ma swoje miejsce. Bez wątpienia takie pomieszczenie jest marzeniem niejednej osoby i każdy z nas stara się stworzyć w swoim domu chociaż jej namiastkę.W domu jednorodzinnym garderoba to pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Może to być też tylko...

Jest kilka rozwiązań mogących stanowić garderobę, czyli zamkniętą przestrzeń, gdzie każda rzecz ma swoje miejsce. Bez wątpienia takie pomieszczenie jest marzeniem niejednej osoby i każdy z nas stara się stworzyć w swoim domu chociaż jej namiastkę.

W domu jednorodzinnym garderoba to pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Może to być też tylko wydzielona część pomieszczenia, albo wręcz wbudowana w ścianę duża szafa z przesuwanymi drzwiami.

 

W pobliżu sypialni

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby obok sypialni. Można oddzielić część pomieszczenia drzwiami przesuwanymi czy ścianką gipsowo-kartonową, lub zaprojektować osobny pokój. Garderoba za ścianką stanowi integralną część pomieszczenia, a wejście do niej może być jednocześnie elementem wystroju wnętrza. Wszystko zależy od aranżacji i gustu właścicieli oraz wykorzystanych materiałów, ich kolorystyki i faktur. Najbardziej praktyczne jest zastosowanie drzwi przesuwnych, z uwagi na to, iż nie zabierają one miejsca przy otwieraniu. Drzwi mogą być wypełnione niemal dowolnym materiałem. Dostępne są na rynku płyty laminowane w różnych kolorach – od pastelowych po drewnopodobne w najróżniejszych odcieniach oraz fakturach. Dla tych, którzy cenią sobie naturę i ekologię doskonałym rozwiązaniem będą drzwi wykonane z płyt rattanowych, loomowych (loom to mata powstała w wyniku przetworzenia drewna na materiał celulozowy; loom jest stosowany jako wypełnienia w drzwiach i meblach) lub bambusowych. Zastosowanie drzwi z szyby mlecznej lub przezroczystego poliwęglanu nadaje pomieszczeniu lekkości oraz tajemniczości, kiedy w garderobie palą się światła. Jeśli zaś chcielibyśmy optycznie powiększyć pomieszczenie, to najlepiej sprawdzają się lustra. Dzięki tak bogatej ofercie wypełnień bardzo często drzwi prowadzące do garderoby stanowią dodatkowy, interesujący element wyposażenia wnętrza. Czasami jako wejście do garderoby znajdują zastosowanie drzwi łamane (do wnętrza garderoby lub do wnętrza pomieszczenia przed nią). W tym przypadku należy pamiętać o konieczności pozostawienia miejsca na złożone drzwi, co może stanowić pewien dyskomfort i utrudnienie w komunikacji.

 

Rozmiary garderoby

 

Nie ma określonych wymiarów dla pomieszczenia, w którym można urządzić garderobę. Każdej pani domu marzy się posiadanie własnej przestronnej i dużej garderoby, gdzie wszystko miałoby swoje miejsce, nie byłoby problemu z upychaniem ubrań, z opanowaniem bałaganu i „skakaniem” od pawlacza do pawlacza. Niestety, taki przywilej mają tylko niektórzy. Garderobę urządzimy jednak właściwie w każdym pomieszczeniu, w jego kącie lub we wnęce, niezależnie od ich wymiarów, dzięki możliwości kupienia elementów wyposażenia na wymiar. No, chyba że jesteśmy akurat na etapie budowy domku jednorodzinnego lub generalnego remontu i przestawiania ścianek. Wtedy możemy zaplanować specjalne pomieszczenie z przeznaczeniem właśnie na garderobę. Do tego celu doskonale nadają się również pomieszczenia pod skosem lub na poddaszu; ich urządzenie stanowi dla właścicieli nie lada wyzwanie. Oddzielenie skosu ścianką lub drzwiami daje kąt, który dzięki zastosowaniu drążków i półek można przystosować właśnie na garderobę.


Pobierz wersję pdf: Garderoba jest ważna
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny