Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Panele - podłoga na lata
Obecnie panele podłogowe należą do jednych z bardziej popularnych materiałów używanych do wykańczania podłóg. Ich główną zaletą jest łatwość i szybkość montażu. Podłogę z paneli można układać samodzielnie; zajmuje to zaledwie jeden dzień. Wierzchnia warstwa większości paneli jest fabrycznie wykończona, więc po ułożeniu nie wymagają szlifowania ani lakierowania.Panele produkowane są...

Obecnie panele podłogowe należą do jednych z bardziej popularnych materiałów używanych do wykańczania podłóg. Ich główną zaletą jest łatwość i szybkość montażu. Podłogę z paneli można układać samodzielnie; zajmuje to zaledwie jeden dzień. Wierzchnia warstwa większości paneli jest fabrycznie wykończona, więc po ułożeniu nie wymagają szlifowania ani lakierowania.

 

Panele produkowane są z drewna, materiałów drewnopochodnych, korka i tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykane wzory to imitacje drewnianego parkietu, jednak równie popularne są panele z wzorami przypominającymi ceramikę lub kamień, a także z różnego rodzaju nadrukami (np. owoców lub bohaterów dziecięcych kreskówek).

 

Panele zbudowane są z trzech warstw, z których każda odznacza się odmiennymi cechami. Warstwa wierzchnia pełniąca funkcję dekoracyjną jest odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Warstwa środkowa, nazywana również nośną, decyduje o wytrzymałości panela. Natomiast warstwa spodnia odpowiedzialna jest za utrzymanie kształtu.

 

Panele drewniane

 

Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:
  • wierzchniej – o grubości 2-4 mm, wykonanej najczęściej z twardego drewna drzew liściastych, pokrytego fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV. Dostępne są również panele pokryte olejem lub olejem i woskiem, ale można też kupić panele niewykończone;
  • nośnej – o grubości około 8 mm, którą stanowi twarda płyta drewnopochodna (HDF) lub deszczułki z litego drewna iglastego ułożone prostopadle do warstwy wierzchniej;
  • spodniej – którą zazwyczaj wykonuje się ze sklejki drewnianej o grubości 1,5-3,5 mm.

 

W sprzedaży są panele prostokątne o długości od 80 do 220 cm i szerokości od 13 do 21 cm. Grubość jest uzależniona od rodzaju poszczególnych warstw i waha się w granicach od 8 do 22 mm.

 

Panele drewniane mogą być układane w całym domu, istnieje jednak kilka wyjątków:
  • w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym mogą być układane tylko panele do tego przeznaczone;
  • w łazienkach można układać panele wykonane jedynie z niektórych gatunków drewna egzotycznego (np. z teku), odpornych na zawilgocenie.

     

    Twardość paneli drewnianych zależy od rodzaju drewna użytego do wykonania warstwy wierzchniej. Najtwardsze są gatunki egzotyczne (badi, merbau, jatoba, bambus), a z krajowych dąb, jesion i buk. Panele wykonane z tych gatunków nadają się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, jak przedpokoje, pokoje dzienne czy kuchnie. Natomiast podłogi z drewna miękkiego (sosna, świerk, jodła) lub średnio miękkiego (olcha, wiśnia, modrzew) mogą być układane w pomieszczeniach rzadziej używanych - sypialniach lub pokojach gościnnych.

 

Panele myje się lekko wilgotną szmatką i wodą z dodatkiem środka do konserwacji podłóg drewnianych. Możliwa jest renowacja tego typu podłóg poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Ilość cyklinowań zależy od grubości warstwy wierzchniej. W zasadzie nie jest możliwe cyklinowanie paneli o górnej warstwie cieńszej niż 4 mm.


Pobierz wersję pdf: Panele - podłoga na lata
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny