Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Naprawdę ciepła woda
Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody płynącej z kranu. Wybór możliwości jej ogrzania jest bardzo duży. Ale nie każdy podgrzewacz zapewni wymagany przez nas komfort użytkowania. Korzystanie z ciepłej wody dopiero wtedy jest przyjemnością, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu poboru będzie płynęła...

Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody płynącej z kranu. Wybór możliwości jej ogrzania jest bardzo duży. Ale nie każdy podgrzewacz zapewni wymagany przez nas komfort użytkowania.
Korzystanie z ciepłej wody dopiero wtedy jest przyjemnością, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu poboru będzie płynęła odpowiednio ogrzana woda.

Zanim kupimy podgrzewacz, musimy sprecyzować nasze potrzeby i oczekiwania. Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru podgrzewacza jest czynnik, który będzie podgrzewać wodę – gaz lub prąd elektryczny. Dostępne są także podgrzewacze na olej opałowy lub paliwo stałe, ale nie są one zbyt rozpowszechnione.

 

Niezależnie od rodzaju paliwa, możemy wybrać między podgrzewaczem pojemnościowym a przepływowym. Różni je zasada działania. W podgrzewaczu pojemnościowym ogrzana zostaje cała zgromadzona w zbiorniku woda i tam pozostaje gotowa do użycia. W przepływowym podgrzewana jest woda przepływająca przez urządzenie.

 

Zaletą podgrzewaczy pojemnościowych jest komfort korzystania z nich – jeżeli pojemność zbiornika dobierzemy odpowiednio do naszych potrzeb, zmagazynowana ogrzana woda umożliwi jednoczesne korzystanie z niej w kilku miejscach domu, np. do zmywania w kuchni i do kąpieli. Wadą podgrzewaczy pojemnościowych jest, że mimo dobrej izolacji zbiornika woda ulega w nim powolnemu ochładzaniu, a to wymaga zużycia dodatkowej energii na jej ponowne podgrzanie. Ponadto zbiornik zajmuje dużo miejsca.

 

Podgrzewacze przepływowe dzielą się na sterowane elektronicznie urządzenia droższe, w których pobierana woda jest szybko ogrzewana do zadanej przez nas temperatury, oraz na tańsze, w których temperatura wypływającej wody zależy od tego, jaki jest jej strumień, a to obniża komfort korzystania z niej.

 

Podgrzewacze przepływowe elektryczne

 

Uruchamiają się, gdy zaczyna płynąć przez nie woda, a wyłączają, gdy woda przestaje płynąć. Tak więc energię pobierają jedynie na podgrzanie tej ilości wody, jaka jest w danym momencie zużywana. W podgrzewaczach przepływowych stosuje się nieosłonięte lub osłonięte elementy grzejne. Nieosłonięty element grzejny jest to drut oporowy, który nagrzewa się pod wpływem płynącego prądu i przekazuje ciepło do wody, w której jest zanurzony. Podczas ogrzania następuje wydłużenie, a w czasie stygnięcia – skrócenie drutu, dzięki czemu nie odkłada się na nim kamień. Dlatego podgrzewacze z elementem nieosłoniętym warto stosować w tych domach, gdzie woda jest twarda.

 

Element grzejny osłonięty jest to grzałka znajdująca się w osłonie szklanej, porcelanowej lub innej. Osłona ta zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą.

 

Najważniejszym parametrem podgrzewaczy przepływowych jest ich moc. Chociaż kupujemy urządzenie z określoną mocą nominalną, nie oznacza to, że zawsze będzie płynąć z niego równie gorąca woda. W najbardziej popularnych podgrzewaczach, które mają hydrauliczną regulację temperatury ogrzanej wody, temperatura zależy od strumienia wypływającej wody – im większy, tym chłodniejsza będzie płynąć woda. Podgrzewacze z hydrauliczną regulacją temperatury mogą mieć skokową regulację mocy, np. dwu- lub trójstopniową. Przy małym przepływie wody podgrzewacz wykorzystuje połowę mocy, przy dużym – całą moc.


Pobierz wersję pdf: Naprawdę ciepła woda
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny