Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005
Naprawdę ciepła woda
Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody płynącej z kranu. Wybór możliwości jej ogrzania jest bardzo duży. Ale nie każdy podgrzewacz zapewni wymagany przez nas komfort użytkowania. Korzystanie z ciepłej wody dopiero wtedy jest przyjemnością, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu poboru będzie płynęła...

Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody płynącej z kranu. Wybór możliwości jej ogrzania jest bardzo duży. Ale nie każdy podgrzewacz zapewni wymagany przez nas komfort użytkowania.
Korzystanie z ciepłej wody dopiero wtedy jest przyjemnością, gdy w każdej chwili i w każdym miejscu poboru będzie płynęła odpowiednio ogrzana woda.

Zanim kupimy podgrzewacz, musimy sprecyzować nasze potrzeby i oczekiwania. Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru podgrzewacza jest czynnik, który będzie podgrzewać wodę – gaz lub prąd elektryczny. Dostępne są także podgrzewacze na olej opałowy lub paliwo stałe, ale nie są one zbyt rozpowszechnione.

 

Niezależnie od rodzaju paliwa, możemy wybrać między podgrzewaczem pojemnościowym a przepływowym. Różni je zasada działania. W podgrzewaczu pojemnościowym ogrzana zostaje cała zgromadzona w zbiorniku woda i tam pozostaje gotowa do użycia. W przepływowym podgrzewana jest woda przepływająca przez urządzenie.

 

Zaletą podgrzewaczy pojemnościowych jest komfort korzystania z nich – jeżeli pojemność zbiornika dobierzemy odpowiednio do naszych potrzeb, zmagazynowana ogrzana woda umożliwi jednoczesne korzystanie z niej w kilku miejscach domu, np. do zmywania w kuchni i do kąpieli. Wadą podgrzewaczy pojemnościowych jest, że mimo dobrej izolacji zbiornika woda ulega w nim powolnemu ochładzaniu, a to wymaga zużycia dodatkowej energii na jej ponowne podgrzanie. Ponadto zbiornik zajmuje dużo miejsca.

 

Podgrzewacze przepływowe dzielą się na sterowane elektronicznie urządzenia droższe, w których pobierana woda jest szybko ogrzewana do zadanej przez nas temperatury, oraz na tańsze, w których temperatura wypływającej wody zależy od tego, jaki jest jej strumień, a to obniża komfort korzystania z niej.

 

Podgrzewacze przepływowe elektryczne

 

Uruchamiają się, gdy zaczyna płynąć przez nie woda, a wyłączają, gdy woda przestaje płynąć. Tak więc energię pobierają jedynie na podgrzanie tej ilości wody, jaka jest w danym momencie zużywana. W podgrzewaczach przepływowych stosuje się nieosłonięte lub osłonięte elementy grzejne. Nieosłonięty element grzejny jest to drut oporowy, który nagrzewa się pod wpływem płynącego prądu i przekazuje ciepło do wody, w której jest zanurzony. Podczas ogrzania następuje wydłużenie, a w czasie stygnięcia – skrócenie drutu, dzięki czemu nie odkłada się na nim kamień. Dlatego podgrzewacze z elementem nieosłoniętym warto stosować w tych domach, gdzie woda jest twarda.

 

Element grzejny osłonięty jest to grzałka znajdująca się w osłonie szklanej, porcelanowej lub innej. Osłona ta zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą.

 

Najważniejszym parametrem podgrzewaczy przepływowych jest ich moc. Chociaż kupujemy urządzenie z określoną mocą nominalną, nie oznacza to, że zawsze będzie płynąć z niego równie gorąca woda. W najbardziej popularnych podgrzewaczach, które mają hydrauliczną regulację temperatury ogrzanej wody, temperatura zależy od strumienia wypływającej wody – im większy, tym chłodniejsza będzie płynąć woda. Podgrzewacze z hydrauliczną regulacją temperatury mogą mieć skokową regulację mocy, np. dwu- lub trójstopniową. Przy małym przepływie wody podgrzewacz wykorzystuje połowę mocy, przy dużym – całą moc.


Pobierz wersję pdf: Naprawdę ciepła woda
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny