Styl toskański

Przepełniająca spokojem, rozciągająca się na malowniczych wzgórzach kraina stała się kanwą dla stylu, który pojawił się w sposób naturalny. Jego mieszkańcy przynieśli bowiem do swoich domów wszystko, co im podarowała – zapach ziół, kolory złota, miedzi i zieleni, a nade wszystko cenne dla rzemieślników skarby ziemi.

Styl toskański
Malarskie krajobrazy słonecznych Włoch leżą u źródeł stylu toskańskiego – soczyście zielone wzgórza, urokliwe miasteczka, w których czas zatrzymał się kilkaset lat temu i nadbrzeżne skały zanurzone w Morzu Tyrreńskim. Styl toskański naśladuje prostotę, wdzięk i malowniczość włoskiej prowincji.

 

Szczególnie istotne dla tego nurtu są naturalne materiały: kamień lub terakota na podłodze, drewno mebli i domowej stolarki, kosze, żywe rośliny, a także len i bawełna – tkaniny bez syntetycznych domieszek. Taki zestaw stworzy niezobowiązujący, swobodny i przytulny klimat. Równie istotna jest kolorystyka. We wnętrzu toskańskim można z powodzeniem zastosować wszystkie odcienie z palety pasteli. Chłodniejsze spośród nich – szarość, błękit czy fiolet – warto ocieplić białymi lub kremowymi dodatkami. Niezrównane są tu oczywiście wszelkie warianty żółcienia, od bladej cytryny po tony zbliżone do morelowego; ta rodzina kolorów zawsze wnosi do domu optymizm i słońce. Charakterystyczne dla stylu jest także wykorzystywanie chromatycznych zestawów barw, czyli kilku odcieni tego samego koloru. Jaśniejsze elementy wyglądają wówczas na nieco spłowiałe, co jest efektem bardzo pożądanym.

fot. Grange

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny