Styl prowansalski

Tam, gdzie kiedyś rosły lasy, pojawiły się bezkresne pola lawendy, której zapach unosił się w rozgrzanym słońcem powietrzu. Tak mieszkańcy południa Francji malowali krajobraz, który przenieśli do swoich domów wypełnionych łagodnym światłem Prowansji.

Styl prowansalski
Jest niezwykle lubiany i popularny na gruncie rodzimym i poza swoją ojczyzną. W czym tkwi jego siła? Styl Prowansji w doskonały sposób zaspokaja nasze pozornie sprzeczne potrzeby: marzenie o elegancji i tęsknotę za wiecznymi wakacjami. Wyrósł z tradycji prowincjonalnej, ale dojrzewał na glebie francuskiej, a przecież Francja to kolebka szyku. W tym niezwykle wdzięcznym nurcie splatają się w sposób naturalny wątki wiejskie i dworskie; właśnie tak w swoich letnich siedzibach wypoczywała niegdyś paryska arystokracja.

 

Spragnieni wypoczynku w sielskim klimacie chętnie odtwarzamy scenografię nieśpiesznych spotkań. Koniecznie przy dobrym winie i kominku z porowatego kamienia czy kolacji przy świecach w towarzystwie przyjaciół zgromadzonych wokół starego dębowego stołu pod kutym żyrandolem. Stół jest zresztą we wnętrzu prowansalskim meblem niezwykle istotnym. Prostokątny, owalny lub okrągły, bezwzględnie masywny, zawsze drewniany i odpowiednio podniszczony – można kupić ciekawy egzemplarz na targu staroci lub model zupełnie nowy, umiejętnie postarzony – symbolizuje swobodną biesiadę, umiejętność celebrowania uroków życia. Obrazu dopełnia zawieszony nad blatem kuty kandelabr na co najmniej sześć świec lub imitująca go, okazała lampa.

fot. Zara Home

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny