Bez pozwolenia ani rusz

Bez pozwolenia ani rusz
Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Należy tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji traktowane jest jako samowola budowlana.

5 kroków do własnego domu

KROK 1

 

Bez pozwolenia ani rusz
Zakup działki - nawet budowlanej nie oznacza że będziemy mogli postawić tam dowolny, zgodny z własnym wyobrażeniem domek. O możliwościach i warunkach zabudowy decydują bowiem dwa dokumenty – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku indywidualnie wydane warunki zabudowy dla konkretnej działki. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości powinniśmy dokładnie zapoznać się z MPZP dostępnym do wglądu na urzędzie gminy (niekiedy również na stronie internetowej).

 

Dowiemy się z niego m.in. jaka jest dopuszczalna powierzchnia i linia zabudowy, kształt bryły budynku i dachu i wiele innych wymagań ustalonych przez miejscowy samorząd. Jeśli teren na którym jest działka nie ma MPZP powinniśmy uzyskać od gminy warunki zabudowy. Warto to zrobić przed zakupem działki, bo może okazać się, że nic na niej nie można postawić. Z wnioskiem o wydanie warunków może wystąpić każda zainteresowana osoba, określając co chciałaby tam pobudować. Dobrze jeśli sprzedający wystąpił o takie warunki – unikniemy wtedy długiego oczekiwania na decyzję (do 2 miesięcy) i ewentualnego rozczarowania, gdy urząd określił warunki zabudowy które nam nie odpowiadają.

 

Uwaga! Decyzje w sprawie warunków zabudowy tracą moc z chwilą przyjęcia MPZP lub po upływie terminu określonego w tym dokumencie.

 

KROK 2

 

Dysponując wyciągiem z MPZP lub prawomocną decyzją o warunkach zabudowy możemy przystąpić do wyboru projektu architektoniczno-budowlanego domu. Zależnie od własnych wymagań projekt taki możemy zamówić indywidualnie u uprawnionego architekta lub kupić gotowy tzw. projekt powtarzalny. W pierwszym przypadku należy liczyć się z wydatkiem kilku-kilkunastu tysięcy zależnie od stopnia skomplikowania i renomy architekta, a także zawartej w nim dokumentacji.

 

Projekt bowiem składa się z kilku części i do uzyskania pozwolenia nie wszystkie jego elementy muszą być szczegółowo opracowane. Szczególnie istotne dla prawidłowej realizacji budynku jest opracowanie części wykonawczej, zwłaszcza gdy zastosowano nietypowe rozwiązania. Przy zleceniu opracowania projektu indywidualnego warto zapewnić sobie tzw. nadzór autorski projektanta, gdyż w razie problemów łatwo można je będzie rozwiązać, co jednak dodatkowo podnosi koszty dokumentacji. Natomiast projekty powtarzalne zawierają dość dokładną dokumentacje z reguły wystarczającą do bezproblemowego prowadzenia robót budowlanych (zwykle w projektach katalogowych bardzo słabo opracowana jest część instalacyjna, wymaga zmian i uzupełnień).

 

Można też w nich dokonywać pewnych zmian z zakresie określonym przez autora projektu. Projekt powtarzalny, nawet jeśli nie robimy w nim zmian, wymaga tzw. adaptacji do konkretnej działki przez uprawnionego projektanta. W obu przypadkach projekt musi odpowiadać wymaganiom MPZP lub warunków zabudowy – w projekcie indywidualnym zadba o to architekt, a wybierając projekt z katalogu musimy sami ustalić czy odpowiada on powyższym wymaganiom.

 

Oprócz projektu architektoniczno-budowlanego samego domu konieczne jest opracowanie planu zagospodarowania działki określającego usytuowanie budynku, dróg dojazdowych, zieleni, szamba, studni itd. Do jego przygotowania niezbędna jest mapa do celów projektowych w skali 1:500 którą można zamówić w wydziale geodezji i kartografii lub u uprawnionego geodety. Przy zamawianiu projektu indywidualnego opracowaniem planu zagospodarowania działki zajmie się jego autor, natomiast w przypadku projektu powtarzalnego zadanie to możemy powierzyć miejscowemu architektowi, który może również dokonać zmian w projekcie ale w granicach określonych przez autora projektu.

 

KROK 3

 

Oprócz projektu domu oraz planu zagospodarowania działki musimy uzyskać tzw. promesy przyłączeniowe na określone w warunkach zabudowy media – z reguły dotyczy to głównie zapewnienia dostawy energii elektrycznej. Z wnioskiem o wydanie takiej promesy lub tez warunków przyłączenia występujemy do lokalnego rejonu energetycznego obsługującego daną miejscowość. W przypadku promesy otrzymamy (lub nie) zapewnienie możliwości podłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej, natomiast wniosek o warunki przyłączenia określi dokładnie jakie są wymagania i w jaki sposób można będzie podłączyć prąd do budynku.

 

Uzyskanie promesy i warunków przyłączenia dla innych mediów będzie konieczne tylko w przypadku gdy MPZP lub warunki zabudowy nakazują podłączenie do nich budynku. W niektórych sytuacjach może zaistnieć także konieczność uzyskania innych dokumentów niezbędnych przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę – np. dokumentu o odrolnieniu, gdy grunt nie został wcześniej przekwalifikowany, pozwolenie na wycinkę drzew, pozwolenie wodno-prawne, gdy inwestycja narusza stosunki wodne w okolicy.  

 

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2011.

 

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ogrodowe ścieżki i podjazdy
Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek. Z czego je ułożyć, by suchą stopą dotrzeć do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, a spacer po ogrodowych zakątkach był przyjemnością?
Ogrodowe ścieżki i podjazdy
Bezpiecznie i zacisznie
Zbudowanie domu i jego wykończenie to jeszcze nie wszystko... Nie mniej uwagi wymaga zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Zwykle zaczynamy od ogrodzenia. W jaki sposób i z jakich materiałów należy je wykonać by było solidne, pasowało do stylu budynku i stanowiło barierę dla „nieproszonych gości".
Bezpiecznie i zacisznie
Stopień po stopniu
Do zapewnienia komunikacji pomiędzy kondygnacjami potrzebne są schody. Ważne jest ich usytuowanie w budynku, kształt i rodzaj wykończenia.
Stopień po stopniu
Stąpając nie tylko po drewnie
Ładna posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał oraz sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności pomieszczenia.
Stąpając nie tylko po drewnie
Dzielenie i łączenie
Często jeszcze w trakcie prac wykończeniowych zmieniamy koncepcję dotyczącą dzielenia domowej przestrzeni. Idealne do tego celu są lekkie ścianki gipsowo-kartonowe, które przy odrobinie wiedzy i umiejętności można postawić samodzielnie. Na tym etapie również pora pomyśleć o zabudowie wnęk...
Dzielenie i łączenie
Ściany w dobrym stylu
Wykańczanie ścian to etap, na który większość budujących dom czeka z utęsknieniem, bo oznacza zbliżający się koniec... zmagań z budową. Jeszcze tylko tynkowanie lub montowanie płyt g-k, malowanie lub tapetowanie i wnętrza nabiorą koloru i blasku.
Ściany w dobrym stylu
Szaty zdobią dom
Elewacja stanowi wizytówkę domu. Oprócz tego, że ma być trwała i estetyczna, powinna przede wszystkim chronić ściany przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Szaty zdobią dom
Dom bezpieczny i... myślący
Żeby nasz świeżo wybudowany dom nie stał się łatwym kąskiem dla złodziei, warto wyposażyć go w odpowiednie zabezpieczenia. A dla własnej wygody – w system automatyki budynku. A może warto połączyć oba systemy w jednym?
Dom bezpieczny i... myślący
Dom pod napięciem
Zanim prąd pojawi się w gniazdku, musi być doprowadzony na teren posesji. Potem trzeba wykonać instalację w domu, dokonać jej odbioru. A w trakcie – mądrze rozmieścić gniazdka, łączniki i oprawy oświetleniowe. Po to, żebyśmy w przyszłości mogli wygodnie korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych.
Dom pod napięciem
Pogromca kurzu
Odkurzacz centralny to już standard w większości nowych domów. Nic dziwnego, bo zapewnia skuteczne i mniej męczące odkurzanie. A koszty wyposażenia domu w taką instalację są coraz mniejsze.
Pogromca kurzu
Oswoić powietrze
Świeże powietrze w domu to nie luksus, lecz warunek zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli dodatkowo latem jest odpowiednio ochłodzone – czyni upały znośniejszymi.
Oswoić powietrze
Brudny problem
Szczęście mają ci, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i... problem z głowy. Jednak większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co robić ze ściekami, jest podstawowym dylematem inwestorów. Na szczęście odprowadzenie ścieków z domu nie jest dla Bwprawnego instalatora trudne, a lepsza znajomość tej dziedziny zaowocuje cichą, sprawną i bezawaryjnie działającą kanalizacją!
Brudny problem
Zanim popłynie z kranu
Bez bieżącej wody i kanalizacji nie wyobrażamy sobie życia. Jednak zanim woda popłynie z kranu potrzebny jest projekt i przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.
Zanim popłynie z kranu
Grzejnikowe dylematy
Co lepiej wybrać, ogrzewanie podłogowe, elektryczne czy wodne, grzejnik płytowy czy dekoracyjny, czym ogrzewać sypialnię, salon lub pokój dziecięcy? Co ma lepszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? To pytania, przed którymi stają wszyscy budujący dom.
Grzejnikowe dylematy
Tanie grzanie
Ogrzewanie kosztuje, i to dużo. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jak koszty te obniżyć. Zaczynamy interesować się urządzenia, które dostarczają darmową energię przyrody. Kolektory słoneczne i pompy ciepła – to nie tylko sposób na tanie grzanie, lecz również wyraz naszej dbałości o środowisko.
Tanie grzanie
Bez komin(ka) ani rusz
Sprawna instalacja kominowa to gwarancja naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Musi być prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana. Dobrze i ładnie wykonany kominek, ze sprawną wentylacją i dobrym odprowadzeniem spalin, będzie nas cieszył w długie, zimowe wieczory...
Bez komin(ka) ani rusz
Grzanie ważne niesłychanie
Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to są pytania, przed którymi staje każdy budujący swój własny dom.
Grzanie ważne niesłychanie
Dobry widok i bezpieczne wejście
Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.
Dobry widok i bezpieczne wejście
Zwieńczenie budowy
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamiętać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia. Warto dobrze dobrać system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu.
Zwieńczenie budowy
(Silny) kręgosłup dachu
Dach to jeden z najdroższych elementów budynku, ponieważ nie tylko chroni dom przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale wpływa na estetykę budynku. Więźba dachowa to drewniana konstrukcja nośna, na której opiera się cały dach. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje i jak jest zbudowana. Należy pamiętać, że wszystkie zmiany w jej budowie może wprowadzić tylko projektant!
(Silny) kręgosłup dachu
Wnoszenie i ocieplanie
Ściany domów jednorodzinnych to bardzo ważne elementy budynku. Przede wszystkim pełnią funkcję nośną, czyli „podtrzymują” stropy wyższych kondygnacji oraz dach. Równocześnie zabezpieczają mieszkańców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mają duży wpływ na komfort życia mieszkańców oraz wysokość kosztów eksploatacyjnych budynku. Nic zatem dziwnego, że do wyboru ścian zewnętrznych przywiązuje się tak dużą wagę.
Wnoszenie i ocieplanie
Ruszamy z budową - fundamenty
Roboty ziemne i posadowienie fundamentu lub piwnicy, wydają się mało ciekawym etapem, ale są bardzo ważne. Od sposobu zaprojektowania i wykonania fundamentów zależy bezpieczeństwo całej budowy. Dlatego właśnie ławy, ściany i płyty fundamentowe należą do najważniejszych konstrukcji i muszą być solidnie wykonane.
Ruszamy z budową - fundamenty
Idealny projekt i wykonawca
Wybór projektu to jeden z najtrudniejszych wyborów dotyczących domu. Na decyzję wpływa między innymi położenie działki, na której ma stanąć dom, funkcjonalność dostosowana do potrzeb, wielkość rodziny – obecna i planowana, koszt budowy, a także ... marzenia.
Idealny projekt i wykonawca
Wybór działki
Najważniejsza jest lokalizacja działki, ale oprócz tego liczy się oczywiście wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Ważne jest także uzbrojenie w sieci kanalizacyjną, wodociągową i gazową.
Wybór działki
Wybór działki
Najważniejsza jest lokalizacja działki, ale oprócz tego liczy się oczywiście wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Ważne jest także uzbrojenie w sieci kanalizacyjną, wodociągową i gazową.
Wybór działki
Najnowsze wydanie