Jak wykonać strop tarasowy?

Jak wykonać strop tarasowy?

Często nad ogrzewanym pomieszczeniem parteru, na przykład wykuszem, urządza się taras. Na takim stropie trzeba ułożyć izolację przeciwwilgociową i termiczną (grubości 12-15 cm) oraz warstwę dociskową (grubości około 5 cm), dlatego płaszczyzna surowej płyty tarasowej powinna być obniżona o 10-15 cm w stosunku do podłogi w pomieszczeniach nad parterem.

Dzięki temu powierzchnia tarasu po wykończeniu znajdzie się nieco poniżej podłogi sąsiadującego z nim pomieszczenia. Takie przesunięcie poziomów można uzyskać w dwojaki sposób – przez ułożenie stropu tarasowego takiej samej wysokości jak w pozostałej części domu, na niższym poziomie ścian lub zastąpienie w tym miejscu grubego stropu monolityczną płytą grubości około 10 cm.

W pierwszym przypadku sufit w miejscu ułożenia stropu tarasowego obniży się, co trzeba uwzględnić przy stawianiu ścian i wyprowadzić je wyżej. Natomiast w drugim rozwiązaniu sufit będzie na jednakowej wysokości na całym parterze. Wykonanie stropu płytowego wymaga ustawienia szalunku i podpór. Ze względu na niewielką powierzchnię, a także często wielokątny kształt, szalunek można zrobić z desek grubości 25 mm i podeprzeć stemplami.

Zbrojenie wyliczone przez projektanta układa się w ten sam sposób, jak podczas wykonywania stropu monolitycznego i kotwi w wieńcu okalającym taras.

Redakcja BD
Na schemacie: strop na pomieszczeniem ogrzewanym
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz