Kompleksowy System Budowy H+H do wznoszenia ścian trójwarstwowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kompleksowy System Budowy H+H do wznoszenia ścian trójwarstwowych

Ściana trójwarstwowa, inaczej zwana szczelinową, to masywna konstrukcja, która nie tylko jest trwała, zapewnia dobrą ochronę przed zimnem, hałasem i pożarem, ale też pozwala na atrakcyjne wykończenie elewacji. Aby dobrze spełniała swoją rolę i była naprawdę solidna, trzeba do jej budowy wybrać odpowiednie materiały i wznosić ją zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Produkty tego typu oferuje kompleksowy System Budowy H+H.

aktualizacja: 2019-04-05 05:13:47

Każda ściana zewnętrzna ma do spełnienia w budynku kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim pełni ważną rolę konstrukcyjną, przenosząc obciążenia ze stopów i dachu na fundamenty. Drugim aspektem jest oddzielenie wnętrz od środowiska zewnętrznego i ich ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak temperatura, wiatr, opady, a także przed dźwiękami dobiegającymi z otoczenia.

Nie można też zapominać o kwestiach estetycznych - wygląd elewacji i sposób jej wykończenia w dużej mierze warunkują odbiór wizualny całego obiektu, a także decydują o tym, jak dom będzie się starzał z biegiem lat. W przypadku ściany trójwarstwowej funkcje te zostają rozdzielone na poszczególne warstwy, dzięki czemu każda z nich może być optymalnie dostosowana do pełnienia przewidzianych dla niej zadań.

Budowa ściany trójwarstwowej krok po kroku

Jak sama nazwa wskazuje, ściana taka składa się z trzech warstw: wewnętrznej murowej warstwy konstrukcyjnej, środkowej warstwy izolacyjnej, którą najczęściej stanowi wełna mineralna lub styropian, oraz zewnętrznej warstwy osłonowej, zabezpieczającej izolację, a jednocześnie odgrywającej rolę dekoracyjną.

Taka ściana zwykle ma szerokość 40-50 cm. Ważne, aby warstwa wewnętrzna i zewnętrzna były ze sobą stabilnie połączone. W tym celu stosuje się kotwy ze stali nierdzewnej, które powinny być osadzone w obu skrajnych warstwach na głębokość ok. 5 cm. Ich długość zależy od warstwy izolacyjnej, przykładowo jeśli stosujemy 20-centymetrową izolację, sięgnąć trzeba po kotwy o długości co najmniej 30 cm. Przyjmuje się, że minimalna liczba kotew to 4 szt./m2 oraz wzdłuż każdej swobodnej krawędzi 3 szt./m.b. Na każdej z kotew powinien znajdować się krążek dociskowy najlepiej z kapinosem odprowadzającym wilgoć w kierunku warstwy osłonowej - tłumaczy Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska.

Podstawowa zasada budowania ściany trójwarstwowej to wznoszenie warstw (począwszy od warstwy konstrukcyjnej) pasami o wysokości równej odległości w pionie pomiędzy kotwami. Zaleca się, aby różnica wznoszenia warstw nie przekraczała 50 cm. Po związaniu warstwy konstrukcyjnej należy przymocować do niej izolację, a następnie domurować część elewacyjną.

Pamiętać trzeba, aby w przypadku stosowania wełny mineralnej pozostawić 3-centymetrową szczelinę wentylacyjną pomiędzy warstwą izolacyjną a murem osłonowym. Przy nanoszeniu zaprawy należy zabezpieczyć tę szczelinę za pomocą listwy drewnianej. Ze względu na termoizolacyjność najkorzystniejsze jest osadzanie stolarki otworowej w warstwie izolacji.

Z czego murować?

Ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ściany trójwarstwowej ma właściwy dobór materiałów na poszczególne warstwy. Dla części konstrukcyjnej kluczowe znaczenie ma odpowiednia wytrzymałość, dlatego w tej roli świetnie sprawdzą się zarówno bloczki silikatowe, jak i bloczki z betonu komórkowego. Co więcej, wyroby wapienno-piaskowe mogą być stosowane w przypadku ścian trójwarstwowych o znacznych wysokościach, nie wymagają wzmocnień nawet w budynkach kilkunastokondygnacyjnych - wyjaśnia ekspert firmy H+H Polska.

Warstwa licowa ściany trójwarstwowej może być wykonana z różnych materiałów - począwszy od klinkieru, przez beton, do naturalnego kamienia. Doskonale nadają się do tego celu także elementy silikatowe. Wykorzystać tu można cegły wapienno-piaskowe o grubości 90 lub 120 mm dostępne w różnych kolorach.

Planując budowę domu ze ścianami trójwarstwowymi, nie można zapomnieć, że jest to konstrukcja ciężka, która wymaga stabilnych i trwałych fundamentów. Do ich budowy również można wykorzystać silikatowe bloczki, które nie tylko charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie, ale są też mrozoodporne i niskonasiąkliwe.

Elementy murowe, które są niezbędne do wykonania ściany szczelinowej można znaleźć w zróżnicowanej ofercie Systemu Budowy H+H, który stworzony został z myślą o przyspieszaniu i ułatwianiu prac budowlanych.

Firma powiązana:
H+H Polska Sp.z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny