Sposób na ciepły dom: systemowa budowa z betonu komórkowego Ytong
Sposób na ciepły dom: systemowa budowa z betonu komórkowego Ytong
Przed budową domu inwestorzy skupiają się na wyborze kluczowych technologii, np. materiału na ściany zewnętrzne. Zapominają jednak, że równie ważne są dodatkowe elementy, jak nadproża czy stropy. Nawet najcieplejsza ściana nie uchroni wnętrza przed ucieczką ciepła, gdy zapomnimy o mostkach termicznych, które występują najczęściej na styku nadproży lub płyty balkonowej z murami zewnętrznymi. Jak ich uniknąć? Wybierając systemowe "ciepłe" nadproża i stropy z betonu komórkowego Ytong, które w połączeniu ze ścianami z bloczków lub paneli Ytong, tworzą wysoce energooszczędny dom.
Data publikacji: 2024-07-16
Data aktualizacji: 2024-09-19
Mostki termiczne, jak sama nazwa wskazuje - to miejsca ucieczki ciepła z wnętrza domu. Szczególnie dotyczą one żelbetowych nadproży, które pod względem termicznym są zwykle najsłabszym elementem obudowy otworów okiennych czy drzwiowych. To znaczący mostek, który wymaga dodatkowego docieplenia. Podobnie jest z wylewanym, żelbetowym balkonem, który będzie sprzyjał ucieczce ciepła zimą w miejscu styku płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną.
Gdy budujesz w technologii betonu komórkowego Ytong, szczególnie w przypadku ściany jednowarstwowej, np. z bloczków Ytong EnergoUltra+ lub wielkoformatowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+ - rekomendowane jest zastosowanie pełnego systemu Ytong: nadproży, ale także płyt stropowych Ytong. Te ostatnie można wysuwać poza obręb muru jako balkon, co eliminuje jeden z najczęstszych mostków termicznych.
Firma Xella Polska, producent materiałów Ytong, ma w swojej ofercie całą gamę gotowych nadproży z betonu komórkowego. Umożliwiają one wykonanie "ciepłych" nadproży okiennych i drzwiowych, dodatkowo o bardzo dobrej nośności. Dzięki zastosowaniu systemowych nadproży można praktycznie wyeliminować mostki termiczne wokół okien i drzwi. Ale to nie jedyne zalety systemowych nadproży Ytong. Wykonuje się je bowiem znacznie szybciej niż tradycyjne, z betonu wylewanego na budowie.
Prefabrykowane nadproża Ytong YN
W ścianach jednowarstwowych z bloczków lub paneli Ytong, otwory o szerokości do 175 cm zazwyczaj są przykrywane prefabrykowanymi nadprożami Ytong YN o szerokości 24 i 36,5 cm. Wykonane z betonu komórkowego zbrojonego stalowymi prętami, nadproża te mają wysokość 25 cm i dostępne są w długościach 130, 150, 175, 200 i 225 cm. Nawet najdłuższe z nich są na tyle lekkie, że można je montować ręcznie z rusztowania.
Nadproże Ytong YN
Dla ścian o grubości 36,5 cm stosuje się pojedyncze belki, natomiast dla ścian o grubości 48 cm wykorzystuje się dwie belki o szerokości 24 cm każda. W przypadku podwójnych belek, szczelina pomiędzy nimi jest wypełniana systemową zaprawą do cienkich spoin. Te nadproża charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i po ułożeniu na ścianach nie wymagają dodatkowego ocieplenia.
Po zamontowaniu, nadproża Ytong YN mogą być natychmiast obciążane, co eliminuje potrzebę przerw technologicznych. Dzięki ich zastosowaniu, jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+ i Ytong Panel SWE Ultra+ mają jednolitą budowę z betonu komórkowego również w miejscach otworów okiennych i drzwiowych.
Nadproża YN charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i po ułożeniu na ścianach nie wymagają dodatkowego ocieplenia
Zespolone nadproża z prefabrykatami Ytong YF
Dla otworów w ścianach o szerokości większej niż 175 cm stosuje się nadproża zespolone z prefabrykowanymi belkami Ytong YF. Te belki, wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego, mają wysokość 12,4 cm oraz szerokości 11,5 i 17,5 cm. Najdłuższe belki osiągają długość 300 cm, co pozwala na przykrycie otworów do 250 cm szerokości, uwzględniając głębokość ich oparcia na murze.
Nadproże Ytong YF
W ścianach jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ i Ytong Panel SWE Ultra+ zespolone nadproże składa się z dwóch lub trzech (w zależności od grubości ściany) zbrojonych belek Ytong YF oraz warstwy bloczków Ytong EnergoUltra+ ułożonych na zaprawie Ytong-Silka FIX X100. Zaprawą wypełnia się wszystkie pionowe spoiny między belkami i bloczkami, szczególnie ważne są spoiny pomiędzy bloczkami, ponieważ przenoszą one naprężenia ściskające.
Montaż nadproża zespolonego jest prosty i zazwyczaj trwa tylko kilkanaście minut. Gotowe nadproże można od razu obciążać, nie wymaga ono dodatkowego ocieplenia.
Montaż nadproża zespolonego jest prosty i zazwyczaj trwa tylko kilkanaście minut
Nadproża żelbetowe w obudowie z "ciepłego" betonu komórkowego
Dla otworów o dużych rozpiętościach (np. okna tarasowe, duże przeszklenia, bramy garażowe) w ścianach Ytong EnergoUltra+ i Ytong Panel SWE Ultra+, stosuje się kształtki Ytong U o szerokości 36,5 lub 48 cm.
Kształtka Ytong U
Kształtki U są wszechstronne - można je stosować nie tylko do nadproży, ale także do formowania żelbetowych belek, wieńców stropowych, a nawet słupów. Dzięki nim, powierzchnia jednowarstwowych ścian z betonu komórkowego jest jednorodna i odporna na uszkodzenia, co ułatwia nakładanie tynków gipsowych i cementowo-wapiennych.
Główną zaletą żelbetowych nadproży w kształtkach U jest możliwość łatwego docieplenia. Przed umieszczeniem zbrojenia i betonowaniem nadproża, wystarczy zamontować w obudowie z betonu komórkowego izolację z mineralnych płyt izolacyjnych Multipor, styropianu lub wełny mineralnej.
Kształtki U są wszechstronne - można je stosować nie tylko do nadproży, ale także do formowania żelbetowych belek, wieńców stropowych, a nawet słupów
Zalety "ciepłych" stropów z betonu komórkowego
Stropy z prefabrykowanych płyt z betonu komórkowego, w przeciwieństwie do monolitycznych płytowych oraz częściowo prefabrykowanych belkowo-pustakowych, są szybkie i mało pracochłonne w wykonaniu. Układa się je na ścianach budynku za pomocą dźwigu, najczęściej bezpośrednio z ciężarówki, która dostarczyła płyty z zakładu. Ważnym atutem jest także minimalna ilość prac "mokrych" przy montażu tych stropów.
Płyta stropowa Ytong
Spośród prefabrykowanych stropów szczególnie wyróżniają się płyty stropowe Ytong, wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego. Pozwalają one na budowę stropów o rozpiętości do 7,5 metra, które cechują się nie tylko wysoką nośnością i sztywnością, ale również doskonałą izolacyjnością termiczną - wyraźnie lepszą niż inne betonowe stropy. Jest to szczególnie istotne w domach z płaskim dachem, wówczas stropodach z tych ciepłych płyt wymaga mniej termoizolacji.
Kolejną zaletą stropów z płyt Ytong jest możliwość tworzenia wspornikowych płyt balkonowych o wysięgu do 1,5 metra, bez powstawania uciążliwych mostków termicznych w miejscach ich oparcia na ścianach.
Zaletą stropów Ytong jest ich lekkość. Płyty są lżejsze od stropów gęstożebrowych i monolitycznych, co zmniejsza obciążenie ścian i fundamentów budynku. Można więc zaoszczędzić na konstrukcji budynku (mniej stali użytej w fundamentach i rdzeniach, możliwość zastosowanie lżejszych bloczków do budowy ścian nośnych).
Całkowicie niepalne stropy z prefabrykowanych płyt Ytong są szczególnie polecane do domów, których ściany zewnętrzne i wewnętrzne wykonane są z bloczków lub paneli z betonu komórkowego Ytong. Dzięki temu, konstrukcja budynku jest jednorodna pod względem materiałowym, co przyczynia się do zapewnienia zdrowego i przyjaznego mikroklimatu wewnątrz domu.
Zaletą stropów z płyt Ytong jest możliwość tworzenia wspornikowych płyt balkonowych o wysięgu do 1,5 metra, bez powstawania uciążliwych mostków termicznych w miejscach ich oparcia na ścianach
Strop "szyty" na wymiar
Płyty stropowe Ytong są produkowane na wymiar dla konkretnego budynku, w tym również wymiany z kształtowników lub blach stalowych, na których opierają się płyty przy otworach w stropie, na przykład na schody lub komin.
Wybierając płyty Ytong do budowy domu, otrzymuje się pełne wsparcie techniczne producenta, firmy Xella Polska. Jej dział projektowy opracowuje szczegółowy projekt stropu w technologii BIM, również w wersji 3D. Na jego podstawie produkowane są płyty stropowe na wymiar, które dostarczane są na budowę z dokładnymi planami montażowymi oraz ewentualnymi dodatkowymi elementami (stalowymi wymianami).
Szybka budowa stropów z płyt Ytong
Wykonanie stropu o powierzchni 100 mkw. z prefabrykowanych płyt Ytong zajmuje nie więcej niż jeden dzień. Dla porównania, budowa podobnej wielkości żelbetowych stropów monolitycznych może trwać nawet dwa tygodnie, uwzględniając ustawienie deskowań, montaż zbrojenia, betonowanie i pielęgnację płyty w trakcie twardnienia.
Tymczasem wykonanie stropu z prefabrykowanych płyt Ytong nie tylko jest błyskawiczne, ale można go obciążać praktycznie od razu po montażu. To ważne, gdyż eliminacja przerw technologicznych przyspiesza budowę całego domu, zmniejszając jej koszty.
Zaletą stropów z płyt Ytong jest nie tylko szybkość montażu, ale także gładkość górnej i dolnej powierzchni, co ułatwia prace wykończeniowe, szczególnie przy nakładaniu cienkowarstwowych tynków na sufitach.