Uważaj na firmy budowlane

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-12-05 07:56:29
Uważaj na firmy budowlane
Trzy lata temu zbudowaliśmy z żoną udany, jak nam się zdawało, dom. Według prostego projektu, murowany, nie za duży (ok. 150 m2 pow. użytkowej), a w miarę przestronny. Właściwie nie my zbudowaliśmy, ale firma prowadzona przez dwóch młodych ludzi.

Zdecydowaliśmy się na taki wariant, wychodząc z założenia, że lepiej znamy się na zarabianiu na dom, niż na jego stawianiu. Panowie chwalili się, że budują 20 domów rocznie, pokazali nam zdjęcia z wcześniejszych budów i zaproponowali sensowną cenę. Podpisaliśmy więc umowę na stan surowy zamknięty.

 

Początek miło nas zaskoczył: trójka murarska była myśląca, pracowita i… niepijąca. Dom bez dachu i schodów stanął w trzy tygodnie. Podobnie prezentowali się dekarze i cieśle – po czterech miesiącach mogliśmy z czystym sumieniem rozliczyć ostatnią fakturę. Stanęło pytanie – co dalej? Ponieważ z dotychczasowego obrotu spraw byliśmy zadowoleni, a „nasza” firma reklamowała się jako budująca pod klucz, naturalnym odruchem było zaproponowanie jej dalszej współpracy.

I tu zaczęły się „schody” – pewne zachowania właścicieli, których niestety w porę nie rozszyfrowaliśmy. Na nasze prośby o spotkanie w sprawie dalszej umowy panowie, wcześniej uprzedzająco uczynni, teraz reagowali z opóźnieniem i niemrawo. Byli wciąż zajęci, przekładali termin, albo w końcu umawiali się i nie przyjeżdżali. Kiedy w końcu jeden z nich poinformował nas przez telefon, że jego partner miał ciężki wypadek, uznaliśmy że kręcą. Trzeba dać im spokój i poszukać innego wykonawcy.

Ale dwa tygodnie później pojawili się obaj, w tym jeden z autentycznym szwem na głowie. To uśpiło naszą czujność, zasiedliśmy więc do rozmów. W ich wyniku, po przedłużającym się znów w nieskończoność oczekiwaniu, otrzymaliśmy kosztorys na drugi etap. Po pierwsze nieprecyzyjny (wszystkie powierzchnie zawyżone, a dom przecież świetnie znali, bo mieli u siebie projekt budowlany ), a po drugie – zaporowy. Ceny z reguły mocno przewyższały te znane nam z rynku. Wyglądało na to, że nasi wykonawcy robią wszystko, by nas do siebie zniechęcić.

 

My jednak byliśmy uparci. Postanowiliśmy kontynuować rozmowy, negocjując każdą pozycję z osobna. Powód był prosty: zanim zaczęliśmy budowę byliśmy trochę przestraszeni legendami na temat złych praktyk wykonawczych, nieuczciwości i pijaństwa budowlańców. Nie znamy się na budowaniu, więc skoro udało nam się trafić na firmę trzeźwą, sprawną i uczciwą, chcieliśmy za wszelką cenę zatrzymać ją do końca. I postawiliśmy na swoim – umowa na stan deweloperski została podpisana.

 

Prace ruszyły, ale szły już znacznie wolniej, a szefowie firmy mieli dla nas dużo mniej czasu. W końcu, po upływie kolejnych 9 miesięcy zamieszkaliśmy we własnym domu. Entuzjazm, że dom stoi i „trzyma się kupy”, nie pozwolił nam dostrzec licznych fuszerek. Gips-kartony na poddaszu popękały w ciągu pierwszego półrocza. Rachunki za gaz po pierwszej zimie były monstrualne, a mimo to w sypialniach wiało. Pokoje pod skosami, choć zamieszkane, były wiecznie niewykończone, bo czuliśmy, że prędzej czy później coś z tym problemem trzeba będzie zrobić. Przez trzy lata nie mieliśmy nawet motywacji, żeby wstawić na poddasze porządne meble.

 

W tym roku zdecydowaliśmy się na desperacki ruch: dosyć marznięcia, robimy generalny remont. Znaleźliśmy firmę, która specjalizuje się w docieplaniu i wykańczaniu poddaszy. Nie mieliśmy gwarancji, że zrobią lepiej, ale wystarczyła mina szefa, kiedy zobaczył nasze ściany: omal się nie przewrócił. A potem nastąpiła odsłona – zdjęcie starych gips-kartonów. Naszym oczom ukazał się widok fascynujący: wiatroizolacja widoczna przez kilkucentymetrowe szpary w płytach wełny i kompletnie niedocieplona drewniana murłata na ściance kolankowej (w tym miejscu wiało najbardziej i nic dziwnego – jedyną izolacją było tu 10 cm drewna). Brakowało też wełny w szczelinie między skrajną krokwią a ścianą szczytową poddasza.

Ale najciekawszy widok przedstawiała konstrukcja stalowych profili pod płyty suchego tynku, porzeźbiona z kawałków stali i drewnianych klinów, przybita na sztywno do krokwi wkrętami do… drewna! Dopiero od nowej ekipy dowiedzieliśmy się, że profile mocuje się nie na wkręty, a na tzw. wieszaki, które zapobiegają pękaniu płyt, gdy więźba dachowa „pracuje”. Nasz nowy wykonawca i jego pracownicy zgodnie ocenili, że ktoś, kto to zrobił, robił to po raz pierwszy w życiu.

 

I to był właśnie jeden z powodów, dla którego właściciele firmy budującej nasz dom rękami i nogami bronili się przed jego wykańczaniem – po prostu nigdy wcześniej tego nie robili. Migali się, zamiast jasno nam powiedzieć o co chodzi. Były też pewnie inne, równie prozaiczne powody, które dziś są dla nas jasne: na stanie surowym zarabia się najwięcej w najkrótszym czasie. A inwestor po pierwsze najmniej się wtrąca (bo o betonie, zaprawach i zbrojeniu zwykle ma słabe pojęcie), a po drugie – najhojniej płaci, bo jeszcze MA pieniądze.

 

Teraz nasz remont, przekoczowany przez nas na materacach na parterze w chmurach „cekolowego” pyłu, szczęśliwie dobiegł końca. Poddasze mamy jak nowe: piękne, równiuteńkie i ciepłe. Ale kosztowało nas 13 tys. złotych (z materiałami) i trzy sezony marznięcia. A wszystko przez nasz bezsensowny upór. Lepiej poszukać prawdziwych specjalistów i sprawdzić ich (przed i po), niż zmuszać wykonawcę do odbycia „kursu doszkalającego” na nasz koszt.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Mar 2021, 09:17

Pragnę ostrzec potencjalnych klientów przed firmą Mariusza Kochańskiego z Męciny w woj.małopolskim. Zajmuje się elewacjami drewnianymi, materiał beznadziejny źle lub w ogóle nie sezonawany deski się rozeschły i pojawiły się szpary ,montaż to już tragedia, Ekipa amatorów ...

time image

17 Sty 2021, 06:47

Uwaga na firmę Tom bud z miejscowości Brenno pow. Leszczyński. Jakość wykonywanych prac fatalna.Trzeba było stale patrzeć na ręce by wykonywali prace zgodnie ze sztuką budowlaną. Moje zlecenie - domek letniskowy miał być wykonany z drewna w klasie A lub ewentualnie AB jak uzgodniłem ...

time image

Gość bianka

02 Gru 2020, 21:21

Przestrzegam przed firmą budowlaną Deltax z Borkowa koło Żukowa. Cały dom nadaje się do wyburzenia. Kierownik nie pojawiał się na budowie. Nie naprawiają usterek. Ich "fachowcy" to ludzie bez wykształcenia budowlanego, z łapanki, z ulicy. Uciekać od nich daleko!!!!

time image

30 Kwi 2020, 06:00

Witam firma proszę uważać na Adrem z Ustronia robią nie dokładnie po czasie wychodzi dużo problemów. 

time image

Gość Jarek

20 Kwi 2020, 08:14

Uwaga na firmę Staler z Bydgoszcz. Trzeba dokładnie liczyć sztuki bo oszukują nawet na kilkaset kilogramów przy dużych zakupach

time image

Gość Inwestor

07 Cze 2019, 18:24

Szczerze odradzam firmę KSBUD z okolic Bolesławca na dolnymslasku. Moja budowę spierdzielila już od samych fundamentów gdyż przy robieniu elewacji wyszło jak krzywo zostały wysłane a teraz wali mi się stóp. I z tego co się dowiedziałem nie jestem jedyny który został oszukany przez partacza

time image

Gość Posadzkarz

23 Maj 2019, 13:02

Uwaga na mieszkanie przy ul . Sniadeckich 48 Romowie umawiają się na robotę i na wynagrodzenie a przy rozliczeniu wymyślają ze nie maja pieniędzy bo coś im wypadło. Uwaga na ten adres

time image

Gość Marek

18 Gru 2018, 13:50

Uwaga na firmę Holbud z Rajczy, właściciel jest kompletnie niezorganizowany, nie dotrzymuje termimów, kłamie i nie odbiera telefonów. Pojawia sie tylko żeby pobrać zaliczki. Przestrzegam przed tą frmą.

time image

Gość Beata

21 Lis 2018, 19:39

Dzień dobry. Barszo proszę o polecenie producenta domków letniskowych z bala, który jest uczciwy i nie puści mnie z torbami ;) Domek na zgłoszenie, mazowieckie.

time image

Gość dom

13 Lis 2018, 17:27

Uwaga na firmę Drewnar Gostynin stawiająca domy szkieletowe. Nie znają sie na budowaniu.

time image

Gość mmm

21 Wrz 2018, 13:12

Ostrzegam przed współpracą z firmą Grzegorz Jarzębak Łomnica Zdrój 299. Pan miły, obiecuje wszystko, umawia się, mówi "wolę za dużo nie obiecywać, a zrobić więcej"po czym "rozgrzebuje" budowę domu i znika nie odbierając tel. W końcu wysyła SMS, że z nami już zakończył.... ...

time image

Gość Wiktor

19 Wrz 2018, 08:41

Proszę uważać na firmę: Przemysław Kornaś Usługi Budowlane "Przemoster" z okolic Brzeska. Mimo, że skończyli swój zakres prac, to po jakimś czasie okazało się, ze nie wszystko jest zrobione jak należy. Pan wziął pieniądze i miga się od naprawienia swoich błędów. Oczywiście ...

time image

Gość Adam

14 Wrz 2018, 09:18

Uważajcie proszę na firmę GregPolService Grzegorz Stelmach z Myszkowa. Rozpoczęli prace a potem się już nie pojawili, zadatki zapłacone, faktury za materiał nie rozliczone. Nie odbierają telefonów, jedyny kontakt przez SMS, żenada. Ja dałem się nabrać - przestrzegam Was.

time image

Gość iiiii

21 Mar 2018, 11:33

jestem zwykłym szaraczkiem, mam poddasze które sam zrobiłem od podstaw wzorując się na filmach z youtube(początkowy stan był surowy na maksa, nawet wylewka po ociepleniu stropu była bardzo nierówna jak u kowala). teraz jest ciepło i przyjemnie nic nie pęka i nie ma wilgoci. można ...

time image

Gość Oszukana_

28 Lut 2018, 14:10

Ku przestrodze zdjęcia z remontu: https://www.fotosik.pl/u/agn123 Ryszkowa wola, gmina Wiązownica, woj. podkarpackie

time image

Gość Agentka

16 Wrz 2017, 11:01

Powiem Ci tak, ja na co dzien pracuje z ludzmi i po kilku latach ustanowilam sobie taka oto wewnetrzna zasade ktora znacznie ulatwia mi prace i zycie a co najwazniejsze pozwala oszczedzic moj czas i nerwy; mianowicie zadnych decyzji o wspolpracach jakichkolwiek na odleglosc, tylko rozmowa face2face ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
*ceny na podstawie ofert z dnia 21.03.2021
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje