Według jakich zasad projektuje się duże przeszklenia w domach jednorodzinnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Według jakich zasad projektuje się duże przeszklenia w domach jednorodzinnych?

Duże przeszklenia w domu to lubiane przez Inwestorów rozwiązanie, które podkreśla nowoczesny charakter budynku, zapewnia elewacji efektowny i lekki wygląd, a przede wszystkim umożliwia doskonale doświetlenie wnętrz i podnosi ich walory estetyczne.

Aktualnie okna mają dobre parametry izolacyjności termicznej i z powodzeniem mogą być stosowane na dużych powierzchniach. Odpowiednia lokalizacja przeszkleń pozwala na efektywne czerpanie zysków z naturalnej energii, co przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Z tego względu duże przeszklenia stosuje się od strony południowej oraz południowo-zachodniej, tak aby pomieszczenia strefy dziennej, w których spędza się najwięcej czasu, mogły być naturalnie doświetlone przez długie godziny w ciągu dnia.

Warto podkreślić, że atutem dużych przeszkleń jest także możliwość optycznego powiększenia wnętrza, dlatego rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich domów. Salon z panoramicznym widokiem na ogród będzie prezentował się bardziej przestronnie, a w przypadku zastosowania przeszkleń z przesuwnym systemem otwierania zyskamy efekt wizualnego oraz funkcjonalnego połączenia wnętrza z tarasem i otoczeniem domu.

Należy pamiętać, że zastosowanie dużych przeszkleń w pomieszczeniach o wyższej temperaturze np. w kuchni może powodować podczas letnich upałów dyskomfort termiczny, dlatego na etapie projektowania należy zadbać o możliwość zacienienia najbardziej nasłonecznionych części elewacji.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!