Jakie są różnice pomiędzy montażem tradycyjnym a warstwowym okien?

Jakie są różnice pomiędzy montażem tradycyjnym a warstwowym okien?

Odpowiedź eksperta: Montaż okien jest równie ważny jak ich parametry. Prawidłowe osadzenie okna zwiększy efekt energooszczędności stolarki okiennej. Wstawione nieprawidłowo mogą wpłynąć na większą utratę ciepła z domu, a to przekłada się na zwiększenie naszych rachunków za ogrzewanie. Dlatego ważne jest, żeby okna były montowane przez specjalistów, którzy wskażą optymalną metodę.

Montaż tradycyjny stosujemy przeważnie w domach i mieszkaniach przy wymianie starych okien na nowe. W przypadku zaś nowych obiektów budowlanych, a przede wszystkim energooszczędnej stolarki, najlepszym rozwiązaniem jest ciepły montaż (montaż warstwowy). Należy on do bardziej efektywnych pod kątem energooszczędności.

Ciepły montaż polega na ułożeniu trzech warstw uszczelnienia, z których każda charakteryzuje się określonymi właściwościami. Taka metoda montażu, w odróżnieniu od tradycyjnej, opartej na użyciu wyłącznie silikonu i pianki poliuretanowej zapobiega powstawaniu mostków termicznych (obszarów przepuszczających ciepło) w miejscach zawilgocenia warstwy ocieplenia.

Obecnie wciąż najpopularniejszy jest montaż tradycyjny, a świadomość ciepłego jest znikoma. Również nie wszystkie ekipy potrafią wykonać montaż warstwowy. Ciepły montaż jest droższy od zwykłego, powinien jednak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Mike Żyrek
Kierownik Badań i Rozwoju
w Grupie OKNOPLAST
fot. Oknoplast

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz