Jakimi parametrami powinny cechować się okna energooszczędne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakimi parametrami powinny cechować się okna energooszczędne?

Odpowiedź eksperta: Okna stosowane w budownictwie energooszczędnym powinny cechować się wysoką termoizolacyjnością. Główny parametr, który należy brać uwagę, to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw.

aktualizacja: 2018-06-19 09:25:26

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w nowo powstających budynkach nie może on przekraczać 1,1 W/(m².K) dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,3 W/(m².K) dla okien dachowych. W budynkach energooszczędnych montuje się okna o niższym współczynniku Uw, zwykle na poziomie 0,8-0,9 W/(m².K). Dla domów pasywnych musi on natomiast wynosić 0,8 W/(m².K) i poniżej.

W oknach do budynków energooszczędnych stosuje się szyby zespolone, złożone z trzech tafli szkła oddzielonych ciepłymi ramkami dystansowymi i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym, np. argonem. Dodatkowo po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego umieszcza się szybę niskoemisyjną. Jej powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło do wnętrza domu. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń.

Wpływ na poziom energooszczędności okien ma również materiał, z którego wykonano ramy. Bardzo dobrze sprawdza się w tym przypadku drewno, które jest naturalnym izolatorem i doskonale chroni przed zimnem. Najlepsze parametry termiczne zapewniają ramy o grubości 80 mm i powyżej. Grubsze ramy pozwalają zarazem na bezpieczne zastosowanie 3-szybowego pakietu. Istotnym elementem okien jest również odpowiedni system uszczelek, który zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza i wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę.

Marek Aniśko
Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej
INWIDO POLSKA / SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
fot. Sokółka Okna i Drzwi

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny