Jakimi parametrami powinny cechować się okna energooszczędne?

Jakimi parametrami powinny cechować się okna energooszczędne?

Odpowiedź eksperta: Okna stosowane w budownictwie energooszczędnym powinny cechować się wysoką termoizolacyjnością. Główny parametr, który należy brać uwagę, to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w nowo powstających budynkach nie może on przekraczać 1,1 W/(m².K) dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,3 W/(m².K) dla okien dachowych. W budynkach energooszczędnych montuje się okna o niższym współczynniku Uw, zwykle na poziomie 0,8-0,9 W/(m².K). Dla domów pasywnych musi on natomiast wynosić 0,8 W/(m².K) i poniżej.

W oknach do budynków energooszczędnych stosuje się szyby zespolone, złożone z trzech tafli szkła oddzielonych ciepłymi ramkami dystansowymi i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym, np. argonem. Dodatkowo po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego umieszcza się szybę niskoemisyjną. Jej powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło do wnętrza domu. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń.

Wpływ na poziom energooszczędności okien ma również materiał, z którego wykonano ramy. Bardzo dobrze sprawdza się w tym przypadku drewno, które jest naturalnym izolatorem i doskonale chroni przed zimnem. Najlepsze parametry termiczne zapewniają ramy o grubości 80 mm i powyżej. Grubsze ramy pozwalają zarazem na bezpieczne zastosowanie 3-szybowego pakietu. Istotnym elementem okien jest również odpowiedni system uszczelek, który zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza i wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę.

Marek Aniśko
Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej
INWIDO POLSKA / SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
fot. Sokółka Okna i Drzwi

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz