Ogromne znaczenie dla zapewnienia jak najniższego współczynnika przenikania ciepła okien ma odpowiedni dobór ich wielkości i zastosowanych w oknach podziałów.
Generalnie obowiązuje zasada, że im mniejszy jest udział powierzchni ram w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła okien będzie niższy. Rozwiązania w konstrukcji profili okiennych mogące wywierać istotny wpływ na ich właściwości w zakresie przenikalności cieplnej oraz na całkowitą przenikalność cieplną okna to m.in.: głębokość kształtowników; ilość komór kształtownika; szerokość wrębu szybowego; rodzaj wzmocnień stosowanych do usztywniania konstrukcji kształtownika; głębokość wrębu szybowego; szerokość kształtowników.
W zasadzie można powiedzieć, że w przypadku profili okiennych mamy do czynienia z dwoma drogami zmierzającymi do poprawy ich właściwości cieplnych: klasycznym podejściem polegającym na zwiększaniu głębokości profili i dodawaniu kolejnych komór oraz alternatywnym kierunkiem polegającym na eliminowaniu negatywnego wpływu pewnych elementów np. wzmocnień stalowych na termikę profili.
Marcin Szewczuk
Dyrektor ds. marketingu aluplast sp. z o.o.
fot. aluplast