Jeżeli zależy nam na monitorowaniu pozycji okien na centrali lub w aplikacji, wówczas wystarczy zainstalować czujniki otwarcia: niezależne, zasilane baterią czujniki radiowe lub przewodowe - wymagające okablowania. Te ostatnie mogą być stosowane także do tarasowych drzwi przesuwnych. Dzięki czujnikom szybko ustalimy czy okna w domu są otwarte, uchylone czy zamknięte. Informacja ta jest wykorzystywana w ramach systemów zabezpieczeń antywłamaniowych, umożliwia też podjęcie szybkiej reakcji w razie niesprzyjającej pogody. Jest to jedno z najprostszych, możliwych zastosowań smart home.
Kolejnym krokiem może być zainstalowanie w oknach elektromechanicznych napędów, które pozwalają automatycznie uchylać i ryglować okna za pomocą przycisku lub zdalnie poprzez aplikację. Pewnym ograniczeniem tego rozwiązania są wymagania montażowe: po pierwsze okno musi mieć odpowiednie wymiary, należy też zadbać o doprowadzenie zasilania, a ponadto żeby napęd wyglądał estetycznie i mechanizm był ukryty w profilu należy odpowiednio wyfrezować ramę. Dobrze jest więc zamówić napęd na etapie zakupu stolarki lub powiązać jego instalację z wymianą okien.
Okna, które mogą się same otwierać i zamykać idealnie wpisują się w różne scenariusze smart home. Pozwalają np. zaprogramować stałą porę wentylacji w czasie naszej nieobecności. Mogą też współpracować z systemem alarmowym lub czujnikiem pogodowym. Liczba zastosowań zależy w tym przypadku od tego, jak bardzo rozbudowany jest system nadzoru w danym obiekcie.
Beata Fiedosichin
Kierownik Marketingu SIEGENIA
fot. otwierająca: Siegenia