Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

Wybór drzwi zewnętrznych do domu to ważna decyzja, wpływająca zarówno na bezpieczeństwo mieszkańców, jak i na estetykę budynku. Drzwi powinny harmonizować z ogólnym stylem architektonicznym i wraz z pozostałymi elementami wykończenia elewacji tworzyć spójną kompozycję.

W domach nowoczesnych świetnie sprawdzą się proste, minimalistyczne modele z elementami szkła lub stali, natomiast tradycyjny charakter budynku można zaakcentować, wybierając drzwi wejściowe bardziej zdobione, stylizowane. Jeżeli wielkość pomieszczenia wejściowego pozwala na zamontowanie drzwi z naświetlem bocznym lub górnym, to te elementy mogą także podkreślić nowoczesny lub rezydencjonalny styl domu, a jednocześnie rozwiązanie takie umożliwia wprowadzenie do wiatrołapu dodatkowego światła. Jednak trzeba mieć też na uwadze, że są to przeszklenia, których się nie zasłania, więc wieczorem przy zaświeconym świetle osoby z zewnątrz będą widzieć to, co jest w środku.

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru drzwi wejściowych, który wpływa na estetykę elewacji, jest ich barwa. Powinna współgrać z tonacją stolarki okiennej, czy bramy garażowej. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie drzwi w kontrastowym kolorze, które będą efektownym akcentem na tle budynku. Dekoracyjnym elementem drzwi wejściowych może być nowoczesna antaba, przy czym należy pamiętać, że nie otwiera się ona tak, jak klamka, więc najlepiej wybrać model wyposażony w dodatkowy przycisk do otwierania, by uniknąć przypadkowego zatrzaśnięcia drzwi.

Materiał, z którego wykonane są drzwi, ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności i trwałości. Popularne materiały, takie jak drewno, stal czy aluminium, gwarantują zarówno trwałość, jak i estetyczny wygląd. Warto również zwrócić uwagę na właściwą odporność na czynniki atmosferyczne. Duże znaczenie ma lokalizacja drzwi w budynku i ekspozycja na słońce oraz to, czy jest nad nimi przewidziane zadaszenie. W przypadku dużego nasłonecznienia strefy wejściowej ciemne drzwi będą narażone na nadmierne nagrzewanie. Należy także sprawdzić parametry izolacyjności termicznej, a następnie zadbać o staranny, ciepły montaż drzwi.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz