Proces ten obejmuje osadzenie ościeżnicy w odpowiednio przygotowanym otworze (najlepiej w warstwie ocieplenia), jej prawidłowe wypoziomowanie i wypionowanie, mocowanie za pomocą dybli lub kotew, a także staranne wykonanie izolacji.
Kluczowe znaczenie ma jakość wykonania, ponieważ precyzyjny montaż bezpośrednio wpływa na efektywność izolacji termicznej okna i przylegającej ściany. Aby izolacja spełniała swoją funkcję, musi być ciągła. Jakiekolwiek przerwania mogą powodować skutki zbliżone do braku izolacji, choć w mniejszym zakresie. Dlatego izolacja okien powinna być realizowana z zachowaniem podstawowych zasad i wyjątkową starannością.
Podstawowe zasady izolacji są zbliżone do tych stosowanych przy pokryciach dachowych: na zewnątrz stosuje się materiały paroprzepuszczalne, które pozwalają na odprowadzenie wilgoci z obszaru termoizolacji. W części środkowej umieszcza się warstwę termoizolacyjną, najczęściej w formie pianki niskoprężnej. Od wewnątrz należy zastosować izolację paroszczelną, która chroni przed wnikaniem wody i pary wodnej do warstwy izolacyjnej.
Zlecenie takich prac profesjonalistom jest niezwykle istotne. Ich doświadczenie i wiedza gwarantują skuteczność oraz trwałość izolacji okien.
Szymon Spoczyński
Firma Globart, partner MS więcej niż OKNA
fot. otwierająca: MS więcej niż OKNA