Proces montażu stolarki obejmuje obsadzenie ościeżnicy w odpowiednio przygotowanym otworze okiennym (najlepiej w warstwie ocieplenia), jej wypoziomowanie, wypionowanie, zamocowanie za pomocą dybli lub kotew oraz wykonanie izolacji.
Jakość wykonania ma kluczowe znaczenie, ponieważ precyzja montażu wpływa na skuteczność izolacji okna i całej przegrody (ściany). Aby izolacja działała efektywnie, konieczne jest zachowanie jej ciągłości. Każde przerwanie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, podobnymi do tych, który występują przy braku izolacji, chociaż na mniejszą skalę. Dlatego izolacja okna powinno być wykonana z należytą starannością.
Zasady stosowania izolacji są identyczne, jak w przypadku pokryć dachowych. Na zewnątrz stosuje się izolację paroprzepuszczalną, aby umożliwić odprowadzanie wilgoci z obszaru izolacji termicznej. W części środkowej stosuje się natomiast termoizolację, najczęściej w postaci pianki niskoprężnej. Od wewnątrz okna konieczne jest użycie izolacji paroszczelnej (hydroizolacji), aby zapobiec przedostawaniu się wody i pary wodnej do obszaru izolacji.
Ważne jest, aby tego rodzaju prace były powierzone specjalistom, ponieważ doświadczenie i wiedza przekładają się na skuteczną izolacyjność stolarki.
Szymon Spoczyński
GLOBART, partner MS WIĘCEJ NIŻ OKNA
fot. otwierająca: MS więcej niż OKNA
- Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy
- Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz
- Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY
- Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz?