Jak budowa całego okna wpływa na współczynnik przenikania ciepła?

Jak budowa całego okna wpływa na współczynnik przenikania ciepła?

Energooszczędność okien jest aktualnie jednym z najważniejszych parametrów ich wyrobu. O tym, z jakimi stratami ciepła będziemy mieć do czynienia po zamontowaniu nowej stolarki informuje nas współczynnik "Uw", nazywany współczynnikiem przenikania ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym więcej energii można zaoszczędzić. 

Profil okienny ma zdecydowanie gorszy współczynnik przenikania ciepła niż dwukomorowy pakiet szybowy, nawet o połowę - natomiast jego udział w świetle całego okna jest niewielki. Dla nowego budownictwa z systemem rekuperacji najlepiej sprawdzą się okna stałe - nieotwierane, gdzie najważniejsze jest osiągnięcie możliwie maksymalnej szczelności i komfortu cieplnego przegrody.

Nie trzeba również rezygnować z funkcji tradycyjnego otwierania okna, jednak w celu osiągnięcia jak najlepszej termoizolacyjności należy ograniczyć ilość dodatkowych profili i podziałów kwater. Budowę całej konstrukcji wzmacniają systemy środkowych uszczelnień, które dodatkowo zapewniają poziom akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Dokonując wyboru warto jednak dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania, ponieważ komfort cieplny, korzystniejszy nawet o kilka procent, nie zastąpi nam okna, którego funkcja otwierania będzie nam ułatwiać codzienne czynności.

Tomasz Czupryniak,
Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz