Jakie typy rolet zewnętrznych można kupić?
Część rolet można montować w użytkowanym już budynku, inne zaś instaluje się przed osadzeniem okien i wykończeniem ościeża (dzięki temu kaseta/skrzynka rolety jest niewidoczna). Osłony zewnętrzne najlepiej więc przewidzieć na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworu okiennego. Rolety zewnętrzne mają pancerz zwijany na wał (rurę nawojową) umieszczony w kasecie. Pancerz składa się z poziomych lameli, które na ogół zbudowane są z zamkniętych profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową (materiałem izolacyjnym). Poszycie porusza się w pionowych prowadnicach mocowanych do ościeża lub do ramy okna. Do wznoszonych dopiero budynków najczęściej dobiera się modele, których kasetę można ukryć pod tynkiem (nadprożowe i podtynkowe). W przypadku istniejących już domów sprawdzają się wersje adaptacyjne, nakładane i naokienne.
Powszechnie stosowane są modele adaptacyjne (elewacyjne), ponieważ pasują do okien każdego rodzaju, a ich założenie nie wiąże się z wymianą stolarki ani remontem fasady. Skrzynka przytwierdzana jest do muru ponad otworem okiennym, zaś prowadnice po jego bokach. Kaseta może być wykończona lakierem bądź okleiną w kolorze stolarki. Pozostaje ona jednak elementem widocznym i odstającym od ściany, a więc osadzają się na niej zanieczyszczenia oraz śnieg. Wersje naokienne montuje się we wnęce okiennej. Kasetę umieszcza się pod nadprożem i przytwierdza do frontowej części ramy zainstalowanej już stolarki. Prowadnice mocuje się do profili pionowych. Kaseta przysłania nieco szybę, ograniczając ilość światła wpadającego do wnętrza domu. Osłona może być zwijana lewo- lub prawoskrętnie - w tym ostatnim przypadku pancerz rozłożonej osłony znajduje się dalej od przeszklenia, co jest korzystniejsze pod względem termoizolacyjnym (uwięziona tam zostaje większa ilość powietrza chroniącego przed ucieczką ciepła przez szybę). Rolety nakładane instaluje się podczas wymiany stolarki, ponieważ kasetę trzeba ulokować nad ramą okienną. Żeby ją zmieścić, należy też zamówić odpowiednio niższe okna. Gdy remontujemy również elewację albo przeprowadzamy termomodernizację budynku, skrzynkę możemy zamaskować tynkiem lub zasłonić warstwą izolacji.
Inne typy rolet fasadowych montuje się na etapie stanu surowego budynku. Jeśli chodzi o modele podtynkowe (do zabudowy) skrzynkę umieszcza się w specjalnie ukształtowanym nadprożu, dzięki czemu ostatecznie jest niewidoczna. W przypadku modeli nadprożowych jest ona odpowiednio wzmocniona i pełni jednocześnie funkcję nadproża. Montaż rolet przeznaczonych do okien połaciowych jest znacznie prostszy, niż w przypadku fasadowych - bez problemu zakłada się je także na osadzonej już stolarce. Skrzynkę mocuje się do górnej części ramy okiennej, a prowadnice do jej boków.