Trzy najważniejsze cechy okien dachowych

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Trzy najważniejsze cechy okien dachowych

Wybór właściwego okna dachowego zawsze jest sporym wyzwaniem. Poza kwestiami estetycznymi, które bez wątpienia są ważne, należy zwrócić uwagę na parametry, przekładające się na komfort użytkowania i bezpieczeństwo budynku. W naszej ocenie trzy najważniejsze z nich, to dźwiękoszczelność, izolacyjność termiczna i łatwość czyszczenia szyby. Jakie rozwiązania zapewnią wysoką jakość okna dachowego w tych trzech istotnych aspektach?

aktualizacja: 2021-06-15 07:49:12

Dźwiękoszczelność

Ruch uliczny, bawiące się na podwórku dzieci, bliskość zakładów przemysłowych i inne dźwięki zewnętrzne mogą przedostawać się przez szyby okienne do wnętrza budynku, powodując dyskomfort. W przypadku okien dachowych, miejsce oraz kąt ich posadowienia powodują dodatkowo, że każdy deszcz, grad, a nawet wiatr uderzając o szyby generują spory hałas. Co ciekawe, ze względu na to, że ucho ludzkie nie odczytuje poziomu natężenia dźwięku w sposób liniowy, obniżenie go o 10 dB zmniejsza odczucie hałasu aż o połowę.

Redukcja hałasu jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stawiają przed sobą producenci okien dachowych. Dzięki innowacyjnym technologiom możliwe jest obniżenie przenikania hałasu nawet o 38 dB w porównaniu do standardowych okien. Doskonałym przykładem takiej technologii jest Noise Block, w której wykorzystane zostało połączenie kilku różnych udoskonaleń w konstrukcji okien, co pozwoliło na uzyskanie o 50% lepszej redukcji hałasu, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych okien.

Wyjaśniamy, czemu okna Ultima Energy są wyjątkowe

Izolacyjność termiczna

Pomieszczenia na poddaszu przy niewłaściwie wykonanej izolacji, mają tendencję do przegrzewania się latem i szybkiego wychładzania zimą. W zapewnieniu komfortu termicznego ogromną rolę odgrywają okna dachowe, które mogą stanowić newralgiczny element w całym systemie izolacyjnym. I tu producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które zapewniają najwyższą izolacyjność termiczną. Najlepsi osiągają doskonałe parametry współczynnika przenikania ciepła, na poziomie Uw 0,99 W/m2K. Jakie rozwiązania się do tego przyczyniają?

Bez wątpienia, współczesne okna to nie szyby, a zestawy szybowe składające się z kilku warstw oraz komór wypełnionych gazem. Najczęściej zastosowanie znajduje tu argon, jednak - jak udowodniono - osiągnięcie lepszych parametrów izolacyjnych zapewnia krypton, który o 46% słabiej przewodzi ciepło.

Budowa zestawu szybowego Comfort Glass
Budowa zestawu szybowego Comfort Glass

Duże znaczenie mają także cechy fizyczne szyby, która powinna skutecznie chronić przed promieniowaniem UV, jednocześnie przepuszczając światło. Opisane rozwiązania znajdziemy m.in. w oknach Ultima Energy, które dodatkowo wyposażone są w dwie różne niskoemisyjne powłoki, z których jedna odbija ciepło, a druga chroni przed promieniami słonecznymi. Taki zestaw szybowy wyposażony jest także w specjalne folie, które podwyższają jego energooszczędność.

Pisząc o termoizolacyjności okien, warto zwrócić uwagę na dwa zjawiska, które często występują podczas ich użytkowania i - choć rodzą szereg pytań - są naturalne i nie świadczą o wadzie okna. Chodzi o obecność skroplonej pary wodnej na wewnętrznej stronie pakietu szybowego i zamarzanie na jego zewnętrznej powierzchni.

W pierwszym przypadku powodem jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu, a skraplanie wynika z różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pokoju. Z kolei zjawisko szronu lub pokrywy lodowej pojawiającej się na zewnątrz okna wynika z tego, że po tej stronie szyba jest chłodna, czyli nie przenika do niej ciepło, które generowane jest w pomieszczeniu. Dzieje się tak właśnie ze względu na wysokie parametry izolacyjne zestawu szybowego.

Okna Ultima Energy na pokryciu dachowym na rąbek stojący
Okna Ultima Energy na pokryciu dachowym na rąbek stojący

Łatwość czyszczenia szyby

Bez wątpienia utrzymanie okien dachowych w czystości nie jest sprawą prostą, ze względu na miejsce ich posadowienia. Na ten problem producenci także starają się znaleźć rozwiązanie. W tym zakresie na uwagę zasługuje tzw. titan glass, czyli powłoka tytanowa, którą pokryta jest szyba. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że powoduje ona, że okno czyści się samo podczas opadów deszczu. Dzieje się tak ze względu na fotokatalityczne i hydrofilowe właściwości tytanu. Dzięki nim, pod wpływem promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia organiczne na powłoce szkła ulegają rozkładowi, a następnie podczas opadów są spłukiwane równą warstwą strużek, nie pozostawiając nieestetycznych śladów kropli.

Aby samoczyszczące szyby spełniały swoją funkcję, muszą być jednak usytuowane w nasłonecznionym i niezadaszonym miejscu. Jeśli na powłoce okna pojawią się zanieczyszczenia, które nie ulegną rozpadowi pod wpływem promieniowania UV, do ich usunięcia wystarczy ciepła woda. Dzięki temu, że okno bardzo rzadko wymaga umycia i nie jest konieczne użycie detergentów, dodatkowym walorem tego rozwiązania jest dbałość o środowisko naturalne.

Dakea - logo
Poznaj markę: dakea.pl
Gdzie kupić okna: dakea.pl/gdzie-kupic/ 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje