Problem z zamówionymi drzwiami wewnętrznymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-12-15 11:35:22
Problem z zamówionymi drzwiami wewnętrznymi
Kończymy z żoną budowę niewielkiego domu (125 m2) pod Toruniem. Chcę opowiedzieć historię, jaka niedawno nam się przydarzyła, na dowód, że „duże” nie zawsze znaczy „lepsze”, a duży niekoniecznie może (lub chce) więcej.

Tyle się słyszy, że nie ma to jak duża solidna firma, że to wprawdzie więcej kosztuje, ale zapewnia i rzetelne wykonanie, i gwarancję; że duży nie może sobie pozwolić na lekceważenie klienta, bo zła opinia zepsuje mu wizerunek itp. My od początku korzystaliśmy z usług małych firm, żeby zaoszczędzić trochę grosza. W czasie wykańczania wiele prac zlecaliśmy nawet „firmom” jednoosobowym. Udało nam się – trafialiśmy na porządnych ludzi, którzy starali się jak mogli, choć nie zawsze byli w swoim fachu mistrzami. Zacięliśmy się dopiero na „dużym”.

 

Ponieważ po drodze z mieszkania na budowę mijamy codziennie wielką hurtownię budowlaną, podkusiło nas, żeby nie szukać po małych punktach sprzedaży, tylko w niej właśnie zamówić komplet drzwi wewnętrznych. Mamy ich w domu sporo – 11 par, więc liczyliśmy na zachęcający rabat. Dodam, że jest to naprawdę znana, reklamująca się w wielu pismach, a nawet w telewizji sieciowa hurtownia (nazwy nie podaję, bo duży czasem jednak może więcej). Ogłaszają się jako firma wielobranżowa, stojąca „frontem do klienta”, przyjazna i elastyczna.

 

Zaczęło się nie najgorzej: po tygodniu dotarł do nas umówiony wcześniej pracownik z całą walizką papierów i miarek, obmierzył wszystkie otwory drzwiowe i ściany, wspólnie z nami zastanawiał się, w którą stronę drzwi powinny się otwierać, słowem – usługa na poziomie. Zamówiliśmy, pożegnaliśmy się, czekamy. Mija jeden tydzień, drugi… W połowie trzeciego żona zadzwoniła, żeby się przypomnieć. Po następnych dwóch dniach - w końcu są, dojechały! Z dziewięciu (dwóch brakowało) rozpakowaliśmy trzy pary drzwi – nie pasują. Każde za szerokie (szerokość otworów mamy w całym domu taką samą, poza jednymi węższymi drzwiami do toalety). Trudno, myślimy, pech.

 

Reszty nawet nie oglądaliśmy. Zabrali, obiecali, że wrócą za dwa dni z odpowiednim kompletem. Po dziesięciu dniach (!) i trzech naszych telefonach, w końcu są (razem z naszym panem mierniczym). Przywieźli 11 par, tym razem dobrej szerokości, zabierają się za montaż, a tu znowu niespodzianka: ościeżnice są za wąskie – nie pasują do grubości muru. Kombinowali, przymierzali – nijak się nie da. Zaczyna się dyskusja. My prosimy o jak najszybsze dostarczenie towaru według zamówienia, mierniczy, który sam przecież obmierzał ściany, coś tam bełkocze o większych kosztach i zmianie warunków umowy. To znaczy, że co: pogrubiliśmy w międzyczasie mury?! No dobrze, ma być drożej, ale mają dać większy rabat.

 

Trzecia partia drzwi przyjeżdża po kolejnych dwóch tygodniach (musieliśmy przesunąć urlop) z inna ekipą monterską. Teraz rozpakowujemy wszystkie, żeby mieć pewność, że to te. I co się okazuje? W dwóch skrzydłach zamiast szyb z piaskowanego szkła (które zamawialiśmy) jest szklenie zwane korą dębu. To popularny wzór, ale nam się wyjątkowo nie podoba.

 

Nie wyobrażamy sobie takich „rzeźbionych” szybek u siebie. Okazuje się, że ktoś nie dopatrzył się w zamówieniu, a „kora” jest standardem, więc nam ją przywieźli. Piaskowane, owszem, mogą być, ale droższe. Nie wspomnę już o tym, że w drzwiach łazienkowych, zamiast zamówionych okrągłych otworków wentylacyjnych z tulejkami, są prostokątne kratki – jak w bloku.

 

Nasza cierpliwość jest już na wyczerpaniu, jedziemy więc razem do składu, żeby odnaleźć naszego mierniczego, który przyjmował zamówienie. Po dłuższych poszukiwaniach okazuje się, że człowiek już tam nie pracuje, bo „okazał się nieprofesjonalny”. Tymczasem profesjonalny kierownik działu informuje nas, że nie ma możliwości zamiany, bo szyby takie jak chcemy robione są w większych partiach na zamówienie, więc jeśli mamy ochotę, możemy sobie je dokupić i poczekać dwa miesiące.

 

A oni i tak „kory dębu” od nas nie odbiorą, bo nie ma podstaw – w zamówieniu nie zaznaczono rodzaju szklenia. Faktycznie, umawialiśmy się ustnie. Było tyle szczegółów do ustalenia, że zapis o szybach nam umknął. Uważamy jednak, że to absolutny skandal. Po tylu błędach z ich strony, tłumaczenie, że „tamten pan już tu nie pracuje”, to dno nieprofesjonalizmu.

 

Na szczęście żona pochodzi z miasteczka, które jest siedzibą producenta naszych nieszczęsnych drzwi. Pożeniliśmy więc wakacyjną wizytę u jej rodziny z odwiedzinami w firmie. Potraktowano nas dobrze, wysłuchano i wreszcie… zadziałano. To jednak tragikomiczne, że w tak błahej sprawie pomogła dopiero interwencja w centrali producenta, na drugim końcu Polski. Straciliśmy ponad dwa miesiące na rzecz najbanalniejszą w świecie. W końcu z ulgą udało nam się zamknąć za problemem drzwi. Ale naszą ulubioną hurtownię omijamy odtąd bardzo dużym łukiem. I mamy nieodparte wrażenie, że rzeczywiście stoi ona czymś do klienta, ale nie jest to „front”, o nie!

 

Stanisław z Ziemi Toruńskiej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość wykonawca

08 Kwi 2016, 04:52

dlaczego kratka jak w bloku -wybrałeś najtańszą wersję mało kto dziś produkuje drzwi z kratką

time image

Gość Margola

16 Wrz 2015, 20:27

chcemy wymienić stare drzwi w bloku na nowe bez kucia i wprawiania nowych ościeżnic. Który producent robi dzisiaj drzwi, które psują do starych zawiasów?Dodam, że próba kupienia i wymiany drzwi kupionych w sklepie skończyła się ich wyrzuceniem do zsypu. Po prostu mają tak wąskie ...

time image

Gość mhtyl

17 Wrz 2011, 19:47

Po propozycji zmiany umowy bym serdecznie podziękował za współpracę.I nie mogło być mowy o droższych drzwiach po dwóch pomyłkach to jakiś absurd, naciąganie na siłę inwestora na dodatkowe koszty.

time image

Gość robespierre

17 Wrz 2011, 16:28

Nie bardzo rozumiem dlaczego napisano "zacięliśmy się na dużym". Mierniczy był słusznego wzrostu czy kierownik "składu budowlanego"? Drzwi nie powinno się kupować w składach budowlanych a w profesjonalnych salonach drzwiowych. Dobrze że chociaż kolor trafiony... "Umowa ustna" - ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje