Montaż okien drewnianych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Montaż okien drewnianych

Montaż okien drewnianych najlepiej zlecić firmie, w której okna zostały zakupione, ponieważ jest najpewniejsze, że pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje. Jednak warto wiedzieć, jak prace montażowe powinny przebiegać.

Właściwy montaż to ważny warunek poprawnego funkcjonowania okien. Niewłaściwy może być przyczyną problemów z otwieraniem i zamykaniem okien, zaparowywania szyb, a nawet butwienia ram drewnianych.

 

Nie do pogardzenia jest też korzyść finansowa. Zakup okna wraz z montażem w jednej firmie pozwala fakturować całość jako usługę z 7% podatkiem VAT, podczas gdy kupując okna bez montażu zapłacimy 22% VAT.

 

Uwaga! Montaż okien drewnianych przeprowadza się po zakończeniu tynkowania i wylewania posadzek, ponieważ nadmierna wilgoć niekorzystnie wpływa na drewno.

 

Chociaż prace montażowe wykonują specjaliści, warto wiedzieć, jak powinny przebiegać.

 

Mocowanie ościeżnicy. Przed wstawieniem okna sprawdza się, czy otwór ościeża ma odpowiedni wymiar – jego szerokość powinna być 2 do 3 cm większa od szerokości ościeżnicy, jego wysokość zaś – 3,5 cm do 5 cm większa od wysokości ościeżnicy. Następnie oczyszcza się miejsce osadzenia ościeżnicy w murze, zdejmuje skrzydła okienne z ościeżnicy i wstawia ją w otwór, opierając na drewnianych klockach nośnych w taki sposób, aby każdy klocek znalazł się pod każdym pionowym profilem.

Ościeżnicę wstępnie mocuje się w murze za pomocą klinów, które umieszcza się blisko jej narożników i za pomocą poziomnicy ustawia się jej pion i poziom. Następnie, używając miarki zwijanej, ustawia się przekątne oraz tzw. światło ościeżnicy. Po dokonaniu pomiarów i wyregulowaniu ościeżnicy, mocuje się ją trwale w murze:

  • na dyble – po wstawieniu ościeżnicy w mur wywierca się otwory w jej bokach i następnie wkręca w nią dyble; ten sposób łączenia można stosować, gdy ściana jest jednorodna, np. z betonu komórkowego;
  • na kotwy, co polega na przykręceniu ich lub zaczepieniu do zewnętrznego obwodu ramy ościeżnicy przed włożeniem ościeżnicy w otwór. Kotwy umieszcza się w odległości ok. 25 cm od narożników: odstęp między kotwami nie powinien być większy niż 70 cm.

Uszczelnianie. Po zamontowaniu ościeżnicy zakłada się skrzydła i obkleja drewniane ramy okienne papierową taśmą malarską, aby zabezpieczyć ramy przed zabrudzeniem poliuretanową pianką montażową. Następnie szczelinę między ościeżnicą a murem spryskuje się lekko wodą, aby zapewnić lepszą przyczepność pianki, po czym nanosi się ją wzdłuż całego obwodu szczeliny do 1/3 jej głębokości.

 

Nadmiar pianki po stwardnieniu przycina się ostrym nożem równo z płaszczyzną okna.

 

Od strony wewnętrznej otwór okienny wykańcza się pasami płyt gipsowo-kartonowych i uszczelnia silikonem miejsca styku ościeżnicy z murem wzdłuż całego obwodu okien. 

Mocowanie kotwy do ościeżnicy Wstępne mocowanie ościeżnicy w murze za pomocą klinów
Ustawianie piony ościeżnicy Osadzanie okna w murze za pomocą kotew stalowych
Wypełnianie szczeliny między ościeżnicą a murem pianką poliuretanową Regulacja skrzydeł okiennych
(fot. Sokółka)
Olimpia Wolf 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Mar 2016, 23:05

Świetny artykuł, teraz mam dużo pełniejszą wiedzę, i będę umiała ocenić prace wykonywane przez zawodowców.

time image

Gość Sławek

17 Mar 2016, 19:20

w końcu pomocny, merytoryczny artykuł. Muszę przyznać, że ja sam bym się nie podjął montażu okien. Wolałbym to zlecić ludziom, którzy znają się na dobrym montażu.

time image

Gość ...

15 Maj 2010, 10:18

super !.

time image

Gość maggie

11 Lis 2009, 11:16

Zdjęcia nie wskazują na wcześniejsze wykonanie tynkowania ścian.

time image

08 Wrz 2009, 12:21

Cytat A kiedy ma zastosowanie w montażu okna taśma rozprężna i folia paroprzepuszczalna? ZAWSZE !!

time image

Gość mirek

06 Wrz 2009, 16:38

A kiedy ma zastosowanie w montażu okna taśma rozprężna i folia paroprzepuszczalna?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje