Montaż okien w budynkach energooszczędnych i pasywnych

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż okien w budynkach energooszczędnych i pasywnych

W nowoczesnym budownictwie warstwowy montaż stolarki okiennej i drzwiowej, który daje gwarancję znacznego ograniczenia strat ciepła wewnątrz pomieszczeń, traktowany jest już jako standard. W branży nie ustają jednak poszukiwania coraz skuteczniejszych rozwiązań, które przyczyniają się do optymalizacji zużycia energii. Ich efektem jest m.in. Soudal Window Installation (SWI) - system do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej, opracowany przez firmę Soudal i certyfikowany przez Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (Passive House Intitute).

aktualizacja: 2024-04-09 07:56:56

Soudal, światowy lider rynku chemii budowlanej, od lat wytycza kierunek rozwoju branży i dostarcza technologie, które przyczyniają się do radykalnego zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynków. Jedną z najnowszych propozycji firmy, zaprezentowaną szerokiej publiczności na tegorocznej MONTERIADZIE, jest Soudal Window Installation (SWI).

Prawidłowy montaż stolarki otworowej jest elementem, który często przysparza najwięcej problemów, jeśli chodzi o szczelność powietrzną budynków. Jednocześnie jest to kluczowe narzędzie, którym warto się posłużyć, żeby poprawić efektywność energetyczną obiektu i parametry użytkowe samej stolarki. Bardzo się cieszę, że Soudal Window Installation dołącza do grona certyfikowanych produktów, które możemy śmiało stosować w budynkach pasywnych i wysoce energooszczędnych - mówił podczas MONTERIADY arch. Kamil Wiśniewski, dyrektor Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Akademii Zdrowego Budownictwa oraz założyciel GreenCherry Architecture. Na czym polega Soudal Window Installation i jakie komponenty składają się na ten system?

SoudaFrame SWI na targach BUDMA 2024 - energooszczędny montaż stolarki otworowej

Soudal Window Installation, czyli montaż okien w warstwie ocieplenia

Soudal Window Installation (SWI) jest innowacyjnym systemem do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej, przed licem ściany konstrukcyjnej. Podstawowy komponent tego systemu stanowi specjalna rama montażowa SoudaFrame SWI z materiału GFPR (tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym), która charakteryzuje się bardzo niskim przewodnictwem cieplnym. Montaż stolarki bezpośrednio na ramie SoudaFrame SWI pozwala ograniczyć do minimum liczbę metalowych wsporników, będących jedną z głównych przyczyn powstawania mostków termicznych wokół okna. W rezultacie Soudal Window Installation umożliwia uzyskanie najwyższej izolacyjności cieplnej złącza okiennego i diametralnie poprawia charakterystykę energetyczną całego budynku.

Poprzez montaż stolarki zgodnie z zasadami Soudal Window Installation możemy podnieść temperaturę na odpowiedni poziom, tak by różnice temperatury między różnymi płaszczyznami mieściły się w obszarze komfortu charakterystycznego dla budynków, które spełniają najwyższe standardy energetyczne - podkreśla Kamil Wiśniewski.

Soudal Window Installation (SWI) jest innowacyjnym systemem do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej, przed licem ściany konstrukcyjnej
Soudal Window Installation (SWI) jest innowacyjnym systemem do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej, przed licem ściany konstrukcyjnej

System SWI jest odpowiedni dla wszystkich typowych profili okiennych i drzwiowych oraz znajduje zastosowanie zarówno w nowych, jak i rewitalizowanych budynkach. Rama montażowa SoudaFrame SWI jest lekka, wyjątkowo wytrzymała, odporna na korozję oraz działanie czynników atmosferycznych. Składa się z elementów w kształcie litery "L", które ułatwiają dopasowanie wymiarów ramy do wielkości otworu okiennego lub drzwiowego, a także dają gwarancję maksymalnie szczelnego połączenia ramy z warstwą termoizolacyjną. Ponadto elementy ramy SoudaFrame SWI można szybko ze sobą połączyć, co pozwala na sprawne przeprowadzenie prac montażowych.

Do instalacji ramy przeznaczone są metalowe narożniki, które są umieszczane we wpustach, a w dalszej kolejności zabezpieczane metalowym wkrętem. Istotnym elementem Soudal Window Installation jest również klej-uszczelniacz hybrydowy Soudaseal SWI, używany w celu przytwierdzenia kompletnej ramy SoudaFrame do lica ściany konstrukcyjnej. Soudaseal SWI odznacza się błyskawiczną przyczepnością początkową, wysoce elastyczną spoiną oraz możliwością stosowania w przypadku większości materiałów budowlanych. Jego zaletami są ponadto gazo- i wodoszczelność. Natomiast przy montażu okna w ramie SoudaFrame SWI wykorzystywane są uniwersalne kliny dystansowe wielokrotnego użytku, które zapewniają symetryczne pozycjonowanie stolarki i zachowanie jednolitych wymiarów szczeliny dylatacyjnej.

Montaż okna w standardzie pasywnym z Soudal Window System

Soudal Window Installation a warstwowy montaż okien

Soudal Window Installation jest w pełni kompatybilny z systemem szczelnego montażu stolarki otworowej Soudal Window System (SWS), z którym powinien być łącznie stosowany (po mechanicznym zainstalowaniu ramy okna lub drzwi zgodnie z zasadami SWI). System SWS spełnia wszystkie wymagania zawarte w kluczowych dokumentach dotyczących prawidłowego montażu okien i gwarantuje skuteczne uszczelnienie miejsc styku stolarki ze ścianą zewnętrzną dzięki zastosowaniu trzech ściśle współpracujących ze sobą warstw izolacyjnych. Warstwę środkową uszczelnienia stanowi pianka poliuretanowa o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej, którą wypełnia się odstęp między ramą okienną a murem.

Wysokiej jakości pianka poliuretanowa dokładnie wypełnia szczelinę między oknem a ścianą zewnętrzną, przeciwdziałając ucieczce ciepła z budynku

Oprócz standardowych pianek poliuretanowych (np. Soudafoam Classic lub Soudafoam Maxi Gun, które przeznaczone są do aplikacji w temperaturze od +5°C do +35°C), SWS obejmuje także piankę wielosezonową Flexifoam (do aplikacji w temperaturze od -10°C do +35°C), pianki zimowe (np. Soudafoam Maxi Express -25°) oraz takie, które przystosowane są do aplikacji w ekstremalnie wysokich temperaturach (Soudafoam Maxi Express +40°C). Oznacza to, że SWS jest systemem całorocznym, który pozwala na wykonanie prawidłowego montażu stolarki również poza sezonem letnim.

Wysokiej jakości pianka poliuretanowa dokładnie wypełnia szczelinę między oknem a ścianą zewnętrzną, przeciwdziałając ucieczce ciepła z budynku, jednak może szybko utracić swoje izolacyjne właściwości, jeśli ulegnie zawilgoceniu. Stąd niezbędne jest wykonanie podczas montażu stolarki dodatkowych uszczelnień - wewnętrznego i zewnętrznego. W tym celu wykorzystywane są specjalne taśmy paroizolacyjne SWS lub płynne membrany Soudatight. Przenikaniu wilgoci z pomieszczeń do pianki poliuretanowej zapobiega taśma lub membrana paroszczelna (warstwa wewnętrzna), natomiast taśma lub membrana paroprzepuszczalna zabezpiecza piankę przed działaniem wody opadowej i wilgoci z otoczenia (warstwa zewnętrzna), umożliwiając zarazem migrację pary wodnej z wnętrza złącza okiennego na zewnątrz budynku.

Co istotne, montaż taśmy paroizolacyjnej SWS w otworze okiennym wymaga dokładnego wyrównania i ustabilizowania podłoża, podczas gdy aplikacja płynnej membrany nie musi być poprzedzona tego typu pracami przygotowawczymi. Dlatego zastosowanie płynnych membran Soudatight zalecane jest w szczególności przy wymianie stolarki w starszym budownictwie, w którym prawidłowe przygotowanie otworu okiennego do przyklejenia taśmy jest czasami bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Soudal Window Installation (SWI) - system do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej
Soudal Window Installation (SWI) - system do ciepłego montażu stolarki w warstwie termoizolacyjnej
Prosta i szybka instalacja okna z ramą montażową SoudaFrame SWI

Rozwiązanie dla budownictwa pasywnego

Soudal Window Installation diametralnie poprawia parametry izolacyjne złącza okiennego i umożliwia wysoce efektywne zarządzanie energią cieplną w budynku, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, a także sprawia, że obiekt staje się przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego. Skuteczność systemu została potwierdzona podczas wielu restrykcyjnych testów. SWI uzyskał prestiżowy certyfikat Passive House Institute, przyznawany wyłącznie rozwiązaniom rekomedowanym do stosowania w budynkach pasywnych.

Soudal Window Installation jest sprawdzonym i zweryfikowanym systemem do montażu okien, którego w dniu dzisiejszym pilnie potrzebujemy, i to nie tylko w przypadku budowy nowych domów, ale również ze względu na konieczność modernizowania starszych budynków do niskoenergetycznych standardów - mówi Kamil Wiśniewski.

Więcej informacji na temat energooszczędnych rozwiązań firmy Soudal można znaleźć na stronie www.domszczelny.pl oraz www.soudal.pl, a także na kanale Youtube - Soudal Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego