Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu bram garażowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu bram garażowych?

Wstawienie bramy to zadanie dla fachowca, który postępując ściśle według wytycznych producenta, osadzi prowadnice, skrzydło, siłownik i inne elementy. Nie warto wykonywać tego samodzielnie, bo popełnione w trakcie prac błędy mogą skutkować utratą gwarancji.

Niezależnie od konstrukcji bramy, podczas montażu powinno się przestrzegać kilku zasad:

Planując ocieplenie ścian garażu, trzeba mieć na uwadze ościeża. Warstwa izolacji położona w tym miejscu zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ocieplenie ościeży po montażu bramy wpłynie na jej wygląd, bo w przypadku bram segmentowych oraz rolowanych może nawet zakryć boczne prowadnice.

Montaż uszczelek na bramie garażowej
System ciepłego montażu - wykorzystujący specjalnie wyprofilowany twardy styropian EPS - poprawia izolację bramy do 20%. Metoda polega na zaizolowaniu elementów stycznych bramy z murem. Dodatkowe uszczelki poprawiają uszczelnienie na obwodzie. (fot. Krispol)

Przed otynkowaniem garażu, należy zaplanować i wykonać instalację elektryczną przeznaczoną do napędu - pozwoli to uniknąć ponownego rozkuwania ścian lub sufitu.

Nadproże i węgarki, do których będzie przymocowana konstrukcja bramy, powinny być w większości otynkowane i pomalowane przed montażem, ponieważ potem dostęp do nich będzie ograniczony. Muszą też być proste i tworzyć równoległą płaszczyznę, umożliwiającą prawidłowy montaż prowadnic i wału napędowego.

Łączniki należy rozmieścić równomiernie, aby przytwierdzenie prowadnic bocznych i górnych oraz ościeżnicy było stabilne.

Kołki mocujące trzeba dopasować do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. W przypadku pełnej cegły i betonu, można użyć zwykłych kołków rozporowych. Przy przegrodach z pustaków poryzowanych, konieczne jest zastosowanie specjalnych kołków lub kotew chemicznych.

Posadzka w garażu musi mieć równą płaszczyznę i prawidłowy poziom w odniesieniu do ścian - w tym do nadproża i węgarków. Określenie ostatecznego jej poziomu jest niezbędne do wyregulowania bramy i zaprogramowania napędu pod względem położeń krańcowych wrót, czyli ich pozycji przy całkowitym otwarciu i zamknięciu. Jeżeli przed montażem posadzka nie będzie wylana, nie obędzie się bez ponownej wizyty serwisu po jej wykończeniu.

Na zakończenie montażu należy wyregulować sprężyny, które wspomagają otwieranie i zamykanie bramy oraz sprawdzić, czy skrzydło szczelnie przylega do ościeżnicy - nie może opadać.

Konserwacja bramy garażowej
Aby brama garażowa przez długie lata działała sprawnie, musi być systematycznie sprawdzana i, w razie konieczności, regulowana i smarowana. (fot. Dako)

Wstawienie najpopularniejszych wersji segmentowych wraz z wyregulowaniem napędu sprawnej ekipie powinno zająć kilka godzin.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Hörmann

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje