Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu bram garażowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu bram garażowych?

Wstawienie bramy to zadanie dla fachowca, który postępując ściśle według wytycznych producenta, osadzi prowadnice, skrzydło, siłownik i inne elementy. Nie warto wykonywać tego samodzielnie, bo popełnione w trakcie prac błędy mogą skutkować utratą gwarancji.

aktualizacja: 2022-04-20 11:49:08

Niezależnie od konstrukcji bramy, podczas montażu powinno się przestrzegać kilku zasad:

Planując ocieplenie ścian garażu, trzeba mieć na uwadze ościeża. Warstwa izolacji położona w tym miejscu zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ocieplenie ościeży po montażu bramy wpłynie na jej wygląd, bo w przypadku bram segmentowych oraz rolowanych może nawet zakryć boczne prowadnice.

Montaż uszczelek na bramie garażowej
System ciepłego montażu - wykorzystujący specjalnie wyprofilowany twardy styropian EPS - poprawia izolację bramy do 20%. Metoda polega na zaizolowaniu elementów stycznych bramy z murem. Dodatkowe uszczelki poprawiają uszczelnienie na obwodzie. (fot. Krispol)

Przed otynkowaniem garażu, należy zaplanować i wykonać instalację elektryczną przeznaczoną do napędu - pozwoli to uniknąć ponownego rozkuwania ścian lub sufitu.

Nadproże i węgarki, do których będzie przymocowana konstrukcja bramy, powinny być w większości otynkowane i pomalowane przed montażem, ponieważ potem dostęp do nich będzie ograniczony. Muszą też być proste i tworzyć równoległą płaszczyznę, umożliwiającą prawidłowy montaż prowadnic i wału napędowego.

Łączniki należy rozmieścić równomiernie, aby przytwierdzenie prowadnic bocznych i górnych oraz ościeżnicy było stabilne.

Kołki mocujące trzeba dopasować do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. W przypadku pełnej cegły i betonu, można użyć zwykłych kołków rozporowych. Przy przegrodach z pustaków poryzowanych, konieczne jest zastosowanie specjalnych kołków lub kotew chemicznych.

Posadzka w garażu musi mieć równą płaszczyznę i prawidłowy poziom w odniesieniu do ścian - w tym do nadproża i węgarków. Określenie ostatecznego jej poziomu jest niezbędne do wyregulowania bramy i zaprogramowania napędu pod względem położeń krańcowych wrót, czyli ich pozycji przy całkowitym otwarciu i zamknięciu. Jeżeli przed montażem posadzka nie będzie wylana, nie obędzie się bez ponownej wizyty serwisu po jej wykończeniu.

Na zakończenie montażu należy wyregulować sprężyny, które wspomagają otwieranie i zamykanie bramy oraz sprawdzić, czy skrzydło szczelnie przylega do ościeżnicy - nie może opadać.

Konserwacja bramy garażowej
Aby brama garażowa przez długie lata działała sprawnie, musi być systematycznie sprawdzana i, w razie konieczności, regulowana i smarowana. (fot. Dako)

Wstawienie najpopularniejszych wersji segmentowych wraz z wyregulowaniem napędu sprawnej ekipie powinno zająć kilka godzin.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Hörmann

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image