Zabezpieczenie piwnicy przed zalewaniem

Zabezpieczenie piwnicy przed zalewaniem

Mam problem z okresowym zalewaniem garażu, który jest na poziomie piwnicy. W czasie ulewnych deszczów woda przenika pod drzwiami garażowymi oraz przez nieszczelności w ścianach i podłodze. Obecnie mam surową podłogę betonową, na której będę kładł płytki gresowe. Zastanawiam się, czy przy okazji mógłbym zabezpieczyć garaż przed zalewaniem?

Problem podtopień garażu można dość łatwo rozwiązać, wykonując drenaż pod posadzką. Trzeba tak ukształtować podłoże, aby woda samoczynnie spływała do jednego lub dwóch miejsc, w których będą studzienki zbiorcze. Rolę drenażu spełni folia tłoczona (kubełkowa), tworząca pod posadzką wolne przestrzenie, którymi spłynie woda.

Kolejność prac jest następująca. Na surowej podłodze należy utworzyć spadki w kierunku studzienek. W miejscu ich ustawienia rozkuwa się podłoże i wstawia karbowane rury kanalizacyjne o średnicy 315 mm i długości 1-1,5 m, betonuje dno i krawędzie. Na podłodze, przetłoczeniami do dołu, układa się folię tłoczoną. Folię trzeba wywinąć ok. 5 cm na ściany, a wszelkie połączenia uszczelnić taśmą bitumiczną.

Przy bramie garażowej instaluje się dwie kratki - zewnętrzną (która prawdopodobnie już istnieje i odprowadza wodę do gruntu) oraz wewnętrzną, pozwalającą na zebranie wody przenikającej przez nieszczelności bramy garażowej i odprowadzającą ją pod folię kubełkową.

Na folii układa się warstwę betonu grubości 3-3,5 cm, który będzie podkładem pod płytki ceramiczne. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można układać gres.

Do usuwania wody ze studzienek zbiorczych wykorzystuje się pompy zatapialne, wyposażone w pływak załączający je, gdy poziom wody w studzience się podniesie. Skuteczność takiego odwodnienia podjazdu zależy w dużym stopniu od wydajności pomp. Powinny one zapewnić usunięcie wody w czasie jej maksymalnego napływu.

Warto przypomnieć sobie, jak szybko woda napływała do piwnicy podczas ulewnych deszczów i jaki był jej poziom. Przykładowo, jeśli w ciągu 0,5 godziny było 5 cm wody w pomieszczeniu o powierzchni 100 m2, to wydajność pomp powinna być większa niż 10 m3 na godzinę.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem - odwodnienie liniowe przed garażem

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne przyczyny zalewania garażu?

    Woda przenika pod drzwiami garażowymi oraz przez nieszczelności w ścianach i podłodze podczas ulewnych deszczów.
  • Jakie rozwiązanie zaproponowano w celu zapobiegania zalewaniu garażu?

    Wykonanie drenażu pod posadzką, ukształtowanie podłoża w kierunku studzienek zbiorczych oraz użycie folii tłoczonej, która tworzy wolne przestrzenie, przez które spłynie woda.
  • Jaka jest kolejność prac przy zabezpieczaniu garażu przed zalewaniem?

    Utworzenie spadków na surowej podłodze, rozkucie podłoża w miejscu studzienek, wstawienie rur kanalizacyjnych, betonowanie dna i krawędzi, ułożenie folii tłoczonej, uszczelnienie połączeń taśmą bitumiczną, zainstalowanie kratki wewnętrznej przy bramie garażowej, ułożenie warstwy betonu i dopiero na niej płytek ceramicznych.
  • Jakie urządzenia są wykorzystywane do usuwania wody ze studzienek zbiorczych?

    Pompy zatapialne wyposażone w pływak, który załącza pompę, gdy poziom wody w studzience się podniesie.
  • Jak ocenić wydajność pomp potrzebną do skutecznego odwodnienia podjazdu?

    Na podstawie szybkości napływu wody podczas ulewnych deszczów oraz jej poziomu, np. jeśli w ciągu 0,5 godziny pojawiło się 5 cm wody na powierzchni 100 m², wydajność pomp powinna być większa niż 10 m³ na godzinę.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz