Bramy garażowe. Które rozwiązanie wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Bramy garażowe. Które rozwiązanie wybrać?

Najważniejszą cechą, którą różnią się bramy garażowe między sobą, jest sposób ich otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka. Nie bez znaczenia są różnice w cenie. Najtańsze wrota kupimy już za niespełna 1000 zł, ale w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej.

O osłonięciu garażu warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Pozwoli to dopasować bramę do otworu, którym będziemy wjeżdżali do garażu. Nie powinno być z tym problemu, ponieważ oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata. My proponujemy pięć popularnych rozwiązań.

Rodzaje bram garażowych

1. Brama segmentowa górna

Brama segmentowa górna - schemat

To najpopularniejszy obecnie wariant. Skrzydło tego typu bramy składa się z kilku segmentów (najczęściej od 3 do 6) połączonych zawiasami, które zabezpieczone są uszczelkami. Dzięki temu łączenia chronione są przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Brama wykonana jest zazwyczaj z profili ze stali ocynkowanej o różnej grubości, pokrytej blachą stalową. Wykończenie może stanowić powłoka z farby proszkowej, okleina z tworzywa sztucznego, drewno lub aluminium. Segmenty wypełnione są izolacją, najczęściej pianką poliuretanową bądź styropianem.

Zasada działania takiej bramy jest bardzo prosta - segmenty poruszają się na rolkach po prowadnicach zamontowanych do ścian i sufitu garażu. Po otwarciu bramy płaszcz chowa się pod sufitem.

Segmentowa brama garażowa
Bramy segmentowe nie zajmują miejsca przed garażem, dlatego można je montować również w budynkach, z których wyjazd znajduje się nawet w linii ogrodzenia. (fot. Krispol)

Zobacz, jak wygląda montaż bramy segmentowej

Koszty bramy segmentowej górnej

Cena tego typu bramy zależy przede wszystkim od producenta i od tego, czy skrzydło jest ocieplone. Zaizolowany model z blachy stalowej ocynkowanej ogniowo, powlekanej poliestrem, renomowanego wytwórcy, do otworu garażowego o standardowych wymiarach 2500 × 2250 mm, kupimy za 2200-2500 zł.

W marketach budowlanych są też bramy mniej znanych producentów, dostępne już za 1300-1500 zł. Wszelkie nie-standardowe rozwiązania (np. drzwi w bramie) wiążą się z dopłatami. To oczywiście nie wszystkie koszty. Za napęd (o jego zaletach dalej) zapłacimy - w zależności od producenta - 300-2000 zł. Montaż do wydatek rzędu 400-1000 zł.

2. Brama segmentowa boczna

Brama segmentowa boczna - schemat

To rozwiązanie jest mniej popularne, ale stanowi ciekawą alternatywę dla inwestorów dysponujących niższym, lecz szerszym garażem. W tego typu bramach segmenty - nie różniące się niczym od tych w modelach górnych - ustawione są pionowo i po otwarciu zachodzą na jedną ze ścian garażu. Prowadnice zamontowane są nie po bokach, ale na suficie i w podłodze garażu.

Taki sposób otwierana ma też inną zaletę. Do garażu, w którym brama stanowi jedyne wejście, można dostać się szybciej (gdy chcemy wprowadzić do niego np. rower) - nie trzeba bowiem czekać, aż wrota otworzą się całkowicie.

Popularność bram segmentowych - zarówno modeli górnych, jak i bocznych - wynika przede wszystkim z tego, że zajmują mało miejsca. Ponieważ skrzydło nie wysuwa się poza obrys garażu, można je stosować również przy krótkich podjazdach. A także wtedy, gdy wyjazd z garażu znajduje się blisko chodnika czy ulicy (nawet w linii ogrodzenia). Modele segmentowe są ponadto bardzo łatwe w obsłudze i szczelne, dzięki czemu z garażu ucieka mniej ciepła. Bardzo dobrze nadają się więc do miejsc postojowych ulokowanych w bryle domu. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość dopasowania bramy do otworu o dowolnym kształcie, np. z nadprożem w kształcie łuku.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Bramy segmentowe boczne mają dwie wady: zajmują boczną ścianę, a ponadto w dolnej prowadnicy zbierają się zanieczyszczenia.

Brama segmentowa boczna
Zaletą bram segmentowych bocznych jest to, że do garażu można dostać się szybciej - bez czekania, aż skrzydło całkowicie się otworzy. (fot. Hörmann)

Koszty bramy segmentowej bocznej

Choć konstrukcja takiej bramy jest podobna jak w modelu otwieranym do góry, trudno dostać ją w podobnej cenie. Wynika to z mniejszej popularności tego rozwiązania, a co za tym idzie - mniejszej dostępności. Renomowani producenci oferują takie modele za 4000-5000 zł. Pozostałe koszty (napęd, montaż) są podobne.

3. Brama uchylna

Brama uchylna - schemat

Bramy uchylne, przed laty stosowane powszechnie, ustąpiły ostatnio pola modelom segmentowym. Wciąż jednak wybierane są chętnie, przede wszystkim ze względu na przystępną cenę.

Charakteryzują się prostą budową. Skrzydło, unosząc się na prowadnicach, najpierw zachodzi nad samochód, a potem chowa się pod sufitem garażu. Konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali lub aluminium. Mogą być wykończone okładziną z drewna lub PVC. Stosunkowo niska cena to nie jedyna ich zaleta. Bramy uchylne montuje się łatwo, ponadto można je stosować nawet w garażach z niskim nadprożem. Wystarczy, aby ten element miał 10 cm wysokości.

Modele uchylne mają też wady. Największą jest niezbyt dobra szczelność, co skutkuje uciekaniem z garażu ciepła. Drugim mankamentem jest to, że wymagają sporo miejsca na podjeździe - po otwarciu wysuwają się na 1-1,5 m. Ponadto zajmują miejsce pod sufitem (z wyjątkiem modeli z mechanizmem nożycowym, które nie potrzebują prowadnic podsufitowych).

Uchylna brama garażowa
Bramy uchylne można montować nawet w garażach z niskim nadprożem - wystarczy, aby miało ono 10 cm wysokości. (fot. Wiśniowski)

Koszty bramy uchylnej

Najtańszą nieocieploną bramę uchylną kupimy już za 700-800 zł. Model z ociepleniem może kosztować nawet dwa razy więcej.

4. Brama rolowana

Brama rolowana - schemat

Tego typu brama wykonana jest z wąskich, kilkucentymetrowych lameli - stalowych bądź aluminiowych. Elementy te mogą być wypełnione pianką poliuretanową. Lamele połączone są przegubowo na całej długości ramy, tworząc pancerz. Jest on nawijany na wał umieszczony w kasecie znajdującej się nad otworem wjazdowym do garażu.

Bramy rolowane są bardzo wygodne w obsłudze i bardzo szczelne. Skutecznie chronią więc garaż przed stratami ciepła. Podobnie jak modele segmentowe, zajmują mało miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się na posesji, gdzie podjazd jest krótki, a garaż jest zbyt wąski, aby zmieścić skrzydło boczne i ma zajętą przestrzeń pod sufitem. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu brama wymaga odpowiedniej ilości miejsca na kasetę - nadproże musi mieć 30-35 cm wysokości (ewentualnie kaseta zmniejszy wysokość wjazdu). Alternatywą jest zamocowanie mechanizmu na zewnątrz garażu, nad otworem wjazdowym.

Brama rolowana
Bramy rolowane są bardzo szczelne, dlatego skutecznie chronią garaż przed stratami ciepła. (fot. Wiśniowski)

Koszty bramy rolowanej

Do niedawna bramy rolowane były najdroższe ze wszystkich. Obecnie ich ceny spadły. Najtańszy model kupimy w markecie budowlanym już za ok. 1700 zł. Wyrób markowego producenta kosztuje przynajmniej 1000 zł więcej.

Brama rozwierana

Brama rozwierana - schemat

Ostatnia propozycja to najbardziej tradycyjny model - brama rozwierana. Składa się z jednego bądź dwóch skrzydeł umocowanych na zawiasach na bocznych ościeżach - analogicznie jak drzwi. Otwiera się na zewnątrz, co oznacza, że ten typ sprawdzi się wyłącznie na płaskich podjazdach o odpowiedniej długości. Z bram rozwieranych niezbyt wygodnie korzysta się zimą, bowiem przed otwarciem sprzed garażu trzeba usunąć zalegający śnieg.

Koszty bramy rozwieranej

Bramy rozwierane nie są obecnie zbyt popularne, ale kupimy je bez problemu. Markowy, dwuskrzydłowy, nieocieplony wyrób kosztuje ok. 1800 zł.

Najważniejsze parametry bram garażowych

Niezależnie od wybranego wariantu, brama garażowa musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna chronić miejsce postojowe przed intruzami i stratami ciepła oraz być wygodna w użytkowaniu. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne.

Bramy garażowe a bezpieczeństwo użytkowania

Bramy garażowe wyposażone są w różne elementy z zakresu bezpieczeństwa. Najczęściej producenci stosują wzmacniane profile i instalują klamki obrotowe z ryglem. W modelach rolowanych dodatkowe zabezpieczenie stanowi hamulec elektromagnetyczny siłownika napędzającego bramę, blokujący profil w wale nawijającym. Dzięki temu intruz będzie miał problemy z podważeniem skrzydła.

Aby ułatwić wybór konsumentom, bramy garażowe - podobnie jak drzwi i okna - oznaczane są różnymi klasami odporności na włamanie. Jest ich sześć - od RC1 do RC6, im wyższa, tym trudniej sforsować bramę. W sprzedaży oferowane są z reguły produkty trzech najniższych klas.

Pod hasłem "bezpieczeństwo" kryją się także rozwiązania chroniące użytkowników bram:

  • fotokomórka - jeżeli emitowane przez nią wiązki podczerwieni zostaną przerwane, brama zatrzyma się. Uchroni to przebywającą w pobliżu osobę przed uderzeniem;
  • automatyczny układ odłączający - zatrzyma i cofnie skrzydło w sytuacji, gdy podczas zamykania natrafi na jakąś przeszkodę;
  • blokada w przypadku zerwania sprężyny - zabezpieczenie to chroni przed opadnięciem bramy w momencie awarii tego elementu;
  • funkcja łagodnego zatrzymania - wyposażone w nie skrzydło nie uderzy o posadzkę przy zamykaniu.

Termoizolacyjność bram garażowych

Parametr ten jest szczególnie istotny dla właścicieli ogrzewanych garaży. Ciepłochronność bram zależy przede wszystkim od zastosowanego ocieplenia oraz szczelności połączeń pomiędzy segmentami, a także między bramą i ościeżnicą. Wpływ na termoizolacyjność ma również prawidłowy montaż.

W ocieplonych bramach profile wypełnione są zazwyczaj pianką poliuretanową lub wkładkami ze styropianu. Im grubsza jest warstwa ocieplenia, tym brama ma lepszą izolacyjność termiczną. Zazwyczaj izolacja ma ma od 2 do 4 cm.

Podobnie jak w przypadku klas odporności na włamanie, i tu istnieje obiektywny parametr, który pozwala wybrać ciepłą bramę. To współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku bramy garażu ogrzewanego nie może on przekraczać 1,5 W/(m²·K). Trzeba jednak mieć świadomość, że wymogi dotyczące ciepłochronności budynków są cały czas zaostrzane. Już od 2021 r. współczynnik U dla bramy nie będzie mógł być wyższy niż 1,3.

Brama garażowa - obraz z kamery termowizyjnej
Wybierając bramę do garażu ulokowanego w bryle budynku należy zwrócić uwagę na jej parametry termoizolacyjne. Zgodnie z normami, współczynnik przenikania ciepła U nie może obecnie przekraczać 1,5 W/(m²·K). (fot. Hörmann)

Sterowanie bramami garażowymi

Automatyka do bram staje się standardem. Ceny napędów spadają, a korzystanie z nich zdecydowanie poprawia komfort użytkowania bramy. Aby otworzyć lub zamknąć skrzydło z napędem, nie trzeba wysiadać z auta - wystarczy użyć pilota. Jak wiadomo, pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego automatykę docenimy przez większą część roku. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że bramę z napędem trudniej jest podważyć.

Przy wyborze automatyki, najlepiej zdać się na fachowca. W zależności od wielkości bramy, jej konstrukcji, ciężaru, częstotliwości otwierania i zamykania, przestrzeni pod sufitem, dobierze on napęd o optymalnej mocy, szybkości otwierania i zamykania, a także zapotrzebowaniu na energię.

Otwieranie pilotem bramy garażowej
Ze względu na coraz bardziej przystępne ceny, automatyka do bram garażowych staje się w naszym kraju standardem. (fot. Becker Antriebe)

Estetyka bram garażowych

Choć wybór bramy pod kątem wyglądu jest kwestią gustu, warto zwrócić uwagę, by dobrze komponowała się ona z elewacją, której w końcu jest istotną częścią. Zazwyczaj skrzydła oferowane są w kolorze białym, brązowy, szarym lub czarnym. Najlepiej, gdy brama dobrana jest kolorystycznie do stolarki okiennej i drzwiowej oraz do koloru pokrycia dachu (w przypadku konstrukcji spadzistych).

W sprzedaży są skrzydła gładkie, z fakturą lub z wytłoczeniami. Można też zdecydować się na wrota z naświetlami, ale za takie rozwiązanie - podobnie jak za wspomniane już drzwi w bramie - trzeba dodatkowo płacić.

Brama garażowa dopasowana do elewacji
Brama ulokowana jest zazwyczaj we frontowej części domu, dlatego powinna dobrze komponować się z elewacją. (fot. Novoferm)

Prawidłowy montaż bram garażowych

Bramę można zamontować samodzielnie (choć nie jest to zalecane), kierując się wskazówkami zawartymi w instrukcji, lub zlecić to zadanie fachowcom, najlepiej ekipie współpracującej z producentem bram. W obu przypadkach ważne jest, aby:

  • ściany były odpowiednio wykończone, a tynk - zwłaszcza w pasie, gdzie będą przykręcane prowadnice - równo nałożony;
  • zapewnić stabilne zamocowanie prowadnic bocznych i górnych oraz ościeżnicy;
  • równomiernie rozmieścić zamocowania prowadnic.

Bardzo ważne jest też dobranie odpowiednich kołków mocujących - w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. W przegrodach z materiałów pełnych (cegła, beton) sprawdzą się zwykłe kołki rozporowe. W ścianach z pustaków szczelinowych trzeba natomiast zastosować specjalne łączniki przeznaczone do tych materiałów bądź kotwy chemiczne.

Ostatnim etapem prac jest wyregulowanie sprężyn w bramie. Prawidłowo zamontowane skrzydło powinno szczelnie przylegać do ościeżnicy, nie może opadać, a do jego otwarcia nie trzeba używać dużej siły.

Uwaga! Aby zachować gwarancję, bramę należy poddawać regularnym przeglądom technicznym, którymi zajmują się wyspecjalizowane ekipy.

Montaż bramy garażowej
Podczas montażu bramy kluczowe jest stabilne zamocowanie prowadnic bocznych i górnych oraz ościeżnic. (fot. Hörmann)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Normstahl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Sobczak

23 Gru 2019, 17:27

Brama jak to brama. Przyda się do niej też napęd. Bo kto lubi wysiadać z ciepłego samochodu na zimno lub deszcz? Lepiej jednak nacisnąć przycisk na pilocie i poczekać w cieple Wygodniej, nieprawdaż?

Coś w tym jest, dla złodzieja podobno nie ma przeszkody, wystarczy, że w garażu będzie parkował unikatowy samochód, na którego już jest kupiec. Myślę jednak, że producenci bram zdają sobie z tego sprawę i są krok do przodu przed niechcianymi gośćmi.

time image

Gość Niedowiarek

09 Paź 2019, 06:56

Pomijając względy estetyczne i użytkowe (izolacja termiczna i wygodne sterowanie), trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Złodzieje często wchodzą przez garaż.

time image

Gość Sobczak

23 Wrz 2019, 16:59

Ciepła brama to podstawa.Kiedyś w garażu mieliśmy taką zwykłą blachę, bez ocieplenia. Po wewnętrznej stronie w mroźne poranki sporo wilgoci się skraplało i to zostawało wewnątrz. Czasami zamarzało na progu. Teraz mamy ocieploną segmentową i takie rozwiązanie ma sens. Do tego ...

time image

12 Sie 2019, 10:40

43 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: ten garaż też trzeba ogrzać Jest jakiś odgórny nakaz? Wydaje mi się, że podstawą to ochrona przed wiatrem i śniegiem zimą, ewentualnie gradem w innym sezonie... 

Tak właśnie, ale ten garaż też trzeba ogrzać np. do kilku stopni na plusie i wtedy już ewidentnie "ciepła brama" jest jedną z istotnych przegród, przez które ucieka nam ciepło.

time image

12 Sie 2019, 09:52

Jeżeli marzymy o budynku pasywnym, lub o przynajmniej energooszczędnym najprostszym rozwiązaniem jest budowa garażu wolnostojącego, poza bryłą domu. 

W ograniczeniu strat ciepła przez przegrody musimy również pomyśleć o szczelnym zamknięciu garażu. Producenci bram garażowych zdają sobie z tego doskonale sprawę oferując bramy o niskim współczynniku U i odpowiednim systemie uszczelek. Ustawodawca podniósł poprzeczkę a producenci ...

time image

Gość Tomasz

12 Sie 2019, 08:36

Ciekawy artykuł! U mnie garaż sąsiaduje bezpośrednio z domem, dlatego przy wyborze bramy musiałem zwracać uwagę na jej szczelność i izolację.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA