Przy dwóch uchylnych bramach garażowych najbardziej brakuje nam automatyki!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy dwóch uchylnych bramach garażowych najbardziej brakuje nam automatyki!

Kiedy w 2003 r. wyposażaliśmy wolno stojący nieogrzewany garaż, nie myśleliśmy wtedy dość perspektywicznie. Po pierwsze, nie doprowadziliśmy obwodu elektrycznego do napędu, po drugie - w tamtym czasie najpopularniejszymi bramami były modele uchylne. Para płytowych uchylnych skrzydeł jest w miarę ok. Najbardziej brakuje nam automatyki! - mówią Mariola i Lesław, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy 2 uchylne bramy bez napędu użytkują od 2003 r.

Garaż:

  • Wolno stojący, na 2 samochody, powierzchnia 36 m2; nieogrzewany. 
  • Bramy garażowe - dwie uchylne, z blachy stalowej profilowanej, pomalowanej metodą proszkową na kolor brązowy; wymiary 255 × 200 cm. 
  • Bez automatyki.

Decyzja: kiedy w 2003 r. wyposażaliśmy wolno stojący nieogrzewany garaż, nie myśleliśmy wtedy dość perspektywicznie. Po pierwsze, nie doprowadziliśmy obwodu elektrycznego do napędu, po drugie - w tamtym czasie najpopularniejszymi bramami były modele uchylne, więc kupiliśmy takie u dystrybutora znanego polskiego producenta. Para płytowych uchylnych skrzydeł jest w miarę ok. Najbardziej brakuje nam automatyki!

Skrzydło wysuwa się nad podjazd
Skrzydło wysuwa się nad podjazd, samochód trzeba postawić w odpowiedniej odległości.

Bramy uchylne bez automatyki - rady i przestrogi:

Układ z dwoma mniejszymi bramami u nas się sprawdza. Mamy jeden samochód i korzystamy z jednego miejsca postojowego, natomiast w drugiej części garażu trzymamy sprzęt ogrodniczy i sportowy. Z tego względu rzadko otwieramy obie bramy naraz.

Po piętnastu latach ich użytkowania możemy powiedzieć, że poszycie, wykonane z profilowanej blachy stalowej, nie rdzewieje, nie odkształca się i jest odpowiednio sztywne - nadal dość szczelnie przylega do ościeżnicy. Choć wewnątrz nie ma żadnego ocieplenia, skrzydła nigdy nie pokryły się szronem, do środka garażu nie wchodzi mróz. Za to w lecie stal się nagrzewa.

Mechanizmy prowadzące nadal działają OK, ułatwiają ręczne podnoszenie skrzydeł, które bez izolacji wewnątrz nie są zbyt ciężkie. Trochę hałasują, więc co jakiś czas prowadnice spryskujemy smarem w spreju. Po przekręceniu klucza w zamku - jest na wygodnej wysokości - chwytamy za pochwyt i wypychamy płytę do góry. Potem jedzie sama. Mechanizm zamykania zapewnia dwupunktowe ryglowanie wrót przy progu i to jest super. Oprócz tego garaż objęliśmy instalacją alarmową. Bramom nie był potrzebny serwis, to zasługa solidnej, ale prostej konstrukcji.

Skrzydła nigdy nikogo ani niczego nie uderzyły, jednak niekiedy przestawialiśmy auto na podjeździe, gdy wydawało się, że skrzydło o nie zawadzi. Wjeżdżanie do garażu przez dość wąski i niski otwór nie sprawia kłopotu, bo zawsze robimy to wolno. Najpierw musimy przecież stanąć na podjeździe w odpowiedniej odległości od wrót, otworzyć ręcznie rygiel z zamkiem, a dopiero potem zaparkować samochód pod dachem.

Na krótkim podjeździe trudno się rozpędzić, więc nie ma obawy, że otrzemy autem o środkowy słup. Gdybyśmy pilotem otwierali bramę wjazdową i garażową, zapewne wjeżdżalibyśmy trochę szybciej i musielibyśmy bardziej uważać.

Bramy uchylne bez automatyki - koszty:

  • bramy uchylne z montażem 1100 zł/szt.
Fragment ościeżnicy i prowadnic
Fragment ościeżnicy i prowadnic.
Wolno stojący garaż z dwoma bramami uchylnymi
Mechanizm w uchylnej bramie garażowej

Lillianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA