Zamontowaliśmy bramę uchylną ze względu na konieczność posiadania w niej drzwi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zamontowaliśmy bramę uchylną ze względu na konieczność posiadania w niej drzwi

W nowej bramie garażowej koniecznie chcieliśmy mieć drzwi o szerokości 1 m, bo w garażu trzymamy rowery i sprzęt ogrodniczy. Głównie dlatego wybraliśmy typ uchylny, a nie segmentowy. Drugim powodem było to, że garaż nie jest ogrzewany - mówią Irena i Witek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylną bramę garażową użytkują od 2012 r.

Garaż: wolno stojący, na 2 samochody, pow. 24 m2; nieogrzewany.

Brama garażowa:

 • Uchylna, z ocynkowanej blachy stalowej pomalowanej metodą proszkową na kolor brązowy; wymiary 2550 x 2100 mm; termoizolacja z pianki PU o gr. 40 mm. 
 • Napęd – z paskiem kewlarowym i systemem wykrywania przeszkód; siła uciągu 670 N; gwarancja 2 lata. 
 • Sterowanie – 2 piloty dwukanałowe.

Decyzja: przez wiele lat garaż zamykaliśmy dwuskrzydłową bramą. Nie była dostatecznie szczelna i wygodna w obsłudze, więc postanowiliśmy ją wymienić. W nowej koniecznie chcieliśmy mieć drzwi o szerokości 1 m, bo w garażu trzymamy rowery i sprzęt ogrodniczy. Głównie dlatego wybraliśmy typ uchylny, a nie segmentowy. Drugim powodem było to, że garaż nie jest ogrzewany. Stwierdziliśmy jednak, że skoro ma dobrze ocieplone ściany, lepiej kupić wrota z dobrą termoizolacją, żeby do jego wnętrza nie wchodził mróz.

Po bramę pojechaliśmy do znajomych, którzy są dystrybutorem tych urządzeń. Doradzili nam wyroby znanego polskiego producenta, zapewniając, że są trwałe, solidne i bezawaryjne. Na początku kupiliśmy same wrota, bez napędu. Na realizację zamówienia czekaliśmy 3 tygodnie od pomiarów.

Napęd działa na pasku kewlarowym i ma m.in. system wykrywania przeszkód
Napęd działa na pasku kewlarowym i ma m.in. system wykrywania przeszkód

Brama uchylna - rady i przestrogi:

 • Irena: brak napędu przeszkadzał mi szczególnie po operacji kręgosłupa, czyli 2 lata po założeniu bramy. Wtedy bez pomocy męża naprawdę trudno mi było dźwigać ciężkie wrota. Ze względów zdrowotnych nalegałam na dodanie automatu i wkrótce kolega elektryk go fachowo dobrał i zamontował. Komfort użytkowania polepszył się momentalnie o 1000%!

  Podobnie jak w przypadku bramy, zależało nam na napędzie solidnym i bezusterkowym. Dzięki niemu wrota hamują przed przeszkodą i płynnie dociskają się do podłoża, mają zabezpieczenie przed podważeniem. Używamy dwóch dwukanałowych pilotów – jeden wozimy w samochodzie, drugi znajduje się w garażu, więc nie potrzebujemy przycisku na ścianie. Mniejsze drzwi otwieramy kluczem.
   
 • Witek: szczególnie wygodne w naszej bramie, oczywiście oprócz dodanej automatyki, są drzwi. Dzięki nim nie musimy otwierać całych wrót, jeśli chcemy wejść do garażu po rower, czy narzędzia. Takie rozwiązanie pozwala zatrzymać w pomieszczeniu ciepło w zimie, a w lecie chłód. Polecam je, choć ostrzegam, że taka brama jest cięższa i napęd musiał być mocniejszy i droższy. Całość razem super funkcjonuje. Płyta jest "ciepła" dzięki piance PU i szczelna, bo ma elastyczne uszczelki. Raz w roku pryskam zawiasy i zamki smarem WD40, więc brama i drzwi płynnie chodzą. Do przeglądu napędu wzywam elektryka.

Brama uchylna - koszty:

 • brama uchylna z montażem 2000 zł; 
 • napęd 1200 zł i montaż 500 zł; 
 • przegląd 100 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Uchylne wrota daleko wysuwają się nad podjazd przed garażem.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje