Płytki z tworzywa sztucznego i wykładziny olejoodporne na posadzkę w garażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Płytki z tworzywa sztucznego i wykładziny olejoodporne na posadzkę w garażu

Na posadzki do garażu możemy zastosować płytki z tworzywa sztucznego (gumowych lub PVC) oraz wykładziny olejoodporne. Są to wyroby chemo- i olejoodporne, o wysokiej wytrzymałości na ciągłe obciążenia i uderzenia.

Płytki z tworzywa sztucznego

Płytki z tworzywa sztucznego (gumowe lub PVC) wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, handlowych, magazynach, garażach, warsztatach i salonach samochodowych.

 

W zależności od producenta, płytki mogą być łączone jak puzzle (mają wtedy profilowane krawędzie) lub na specjalne zaczepy (tzw. klamry żeńsko-męskie). Zamki płyt wciska się ręcznie lub dobija przy pomocy gumowego młotka. Najczęściej dostępne są w kilku kolorach do wyboru, dzięki czemu można z nich na posadzkach tworzyć barwne kompozycje.

Różnokolorowe płytki PVC łączone jak puzzle (fot. www.polymaxpolska.pl)

Ich cena uzależniona jest głównie od grubości (od 5 do 20 mm) i wynosi 150–200 zł/m2. Nie musimy doliczać tu kosztów wykonania – bardzo łatwo układa się je samodzielnie, wg instrukcji producenta. Wyroby cieńsze przykleja się do podłoża, odpowiednimi klejami do tworzyw sztucznych lub wykładzin PVC.

Z kolei te grubsze najczęściej po prostu układa się na posadzce od ściany do ściany – w świetle drzwi garażowych montuje się wtedy specjalny próg najazdowy, który również wyposażony jest w zaczepy, trzymające ostatni rząd płytek.

Płytki z tworzyw sztucznych łączone na specjalne zaczepy – wypustki na krawędziach płytek "męskich" wciska się w pętelki, znajdujące się na krawędziach płytek "żeńskich" (fot. www.swisstrax.com)

Wykładziny olejoodporne

Poza płytkami z tworzyw sztucznych, na rynku dostępne są wykładziny olejoodporne, które bardzo dobrze nadają się do przykrycia dużego obszaru, przy zachowaniu niewielkiej ilości łączeń. Proponowane są na przykład wyroby z kauczuków syntetycznych, naturalnych bądź ich mieszanki, które charakteryzują się trwałością, odpornością na ścieranie i są trudno palne. Poza tym są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne oraz nie wchłaniają tłuszczów i smarów.

 

Ich właściwością jest także dobra izolacyjność akustyczna – kauczuk tłumi dźwięki od 8 do 16 dB, w zależności od grubości warstwy. Wykładziny te są łatwe do samodzielnego ułożenia, redukują kurz oraz są antypoślizgowe. Ich cena z kolei uzależniona jest od ilości zakupionego produktu oraz szerokości rolki (od 70 do 120 zł/m). Ponadto musimy jeszcze uwzględnić koszt kleju.

Antypoślizgową wykładzinę olejoodporną kupuje się w rolce i przykleja do jastrychu (wg instrukcji producenta okładziny lub kleju) (fot. www.polymaxpolska.pl)

Monika Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje