Płytki z tworzywa sztucznego i wykładziny olejoodporne na posadzkę w garażu
Płytki z tworzywa sztucznego i wykładziny olejoodporne na posadzkę w garażu
Na posadzki do garażu możemy zastosować płytki z tworzywa sztucznego (gumowych lub PVC) oraz wykładziny olejoodporne. Są to wyroby chemo- i olejoodporne, o wysokiej wytrzymałości na ciągłe obciążenia i uderzenia.
Data publikacji: 2013-03-07
Data aktualizacji: 2022-09-30
Płytki z tworzywa sztucznego (gumowe lub PVC) wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, handlowych, magazynach, garażach, warsztatach i salonach samochodowych.
W zależności od producenta, płytki mogą być łączone jak puzzle (mają wtedy profilowane krawędzie) lub na specjalne zaczepy (tzw. klamry żeńsko-męskie). Zamki płyt wciska się ręcznie lub dobija przy pomocy gumowego młotka. Najczęściej dostępne są w kilku kolorach do wyboru, dzięki czemu można z nich na posadzkach tworzyć barwne kompozycje.
Różnokolorowe płytki PVC łączone jak puzzle (fot. www.polymaxpolska.pl)
Ich cena uzależniona jest głównie od grubości (od 5 do 20 mm). Nie musimy doliczać tu kosztów wykonania - bardzo łatwo układa się je samodzielnie, wg instrukcji producenta.Wyroby cieńsze przykleja się do podłoża, odpowiednimi klejami do tworzyw sztucznych lub wykładzin PVC.
Z kolei te grubsze najczęściej po prostu układa się na posadzce od ściany do ściany - w świetle drzwi garażowych montuje się wtedy specjalny próg najazdowy, który również wyposażony jest w zaczepy, trzymające ostatni rząd płytek.
Płytki do garażu z tworzyw sztucznych łączone na specjalne zaczepy - wypustki na krawędziach płytek "męskich" wciska się w pętelki, znajdujące się na krawędziach płytek "żeńskich" (fot. www.swisstrax.com)
Wykładziny olejoodporne
Poza płytkami z tworzyw sztucznych, na rynku dostępne są wykładziny olejoodporne, które bardzo dobrze nadają się do przykrycia dużego obszaru, przy zachowaniu niewielkiej ilości łączeń. Proponowane są na przykład wyroby z kauczuków syntetycznych, naturalnych bądź ich mieszanki, które charakteryzują się trwałością, odpornością na ścieranie i są trudno palne. Poza tym są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne oraz nie wchłaniają tłuszczów i smarów.
Ich właściwością jest także dobra izolacyjność akustyczna - kauczuk tłumi dźwięki od 8 do 16 dB, w zależności od grubości warstwy. Wykładziny te są łatwe do samodzielnego ułożenia, redukują kurz oraz są antypoślizgowe. Ich cena z kolei uzależniona jest od ilości zakupionego produktu oraz szerokości rolki. Ponadto musimy jeszcze uwzględnić koszt kleju.
Antypoślizgową wykładzinę olejoodporną kupuje się w rolce i przykleja do jastrychu (wg instrukcji producenta okładziny lub kleju) (fot. www.polymaxpolska.pl)