Przygotowanie do malowania garażu farbą
Przed rozpoczęciem malowania posadzki w garażu, jastrych należy przede wszystkim oczyścić, zmyć wodą i osuszyć, a ewentualne ubytki - uzupełnić zaprawami naprawczymi. Tłuste i brudne plamy z podłoża można usunąć przez przecieranie ścierką z rozpuszczalnikiem (np. benzyną ekstrakcyjną).
Trzeba pamiętać o częstej zmianie szmatek - po to by nie rozprowadzić zanieczyszczeń po czyszczonej powierzchni. Suchy podkład gruntujemy preparatem przeznaczonym pod daną farbę lub rozcieńczoną farbą nawierzchniową - z uwzględnieniem zaleceń producenta.
Posadzki betonowe, w zależności od potrzeb, można malować farbami winylowymi, akrylowymi, epoksydowymi lub poliuretanowymi, jedno- lub dwuskładnikowymi. Na rynku jest duży wybór produktów, przeznaczonych szczególnie do garażu i pomieszczeń technicznych, o wysokiej wytrzymałości na uderzenia, odpornych na oleje, rozpuszczalniki i chemikalia, matowych lub z połyskiem.
Jednoskładnikowe i dwuskładnikowe farby do garażu
Jednoskładnikowe farby rozpuszczalnikowe winylowe i akrylowe są łatwe w aplikacji, ale nie nadają się do garażu ze względu na małą odporność na ścieranie - wolno je stosować tam, gdzie ruch pieszy jest ograniczony (np. w piwnicy).
Dwuskładnikowe farby epoksydowe lub poliuretanowe wymagają większej wprawy w aplikacji, ale wykazują długą żywotność i mniejszą ścieralność.
Farbę nanosi się wałkiem, pędzlem lub poprzez natrysk, w jednej, dwóch, a nawet trzech warstwach (co 24 godziny). Malujemy nie tylko podłogę, ale też pas ścian tuż nad posadzką (do wysokości min. 10 cm). Do tak pomalowanego garażu możemy wjechać samochodem po około 4 dniach.
Garaż przed (po lewej) i po (po prawej) pomalowaniu posadzki farbą do betonu (fot. www.mynaplespainter.blogspot.com)
Redaktor: Monika Dąbrowska
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej