Zbyt mały otwór wjazdowy (dotyczy bram uchylnych-płytowych oraz bram rozwieranych)
Za wąski, za niski lub nierówny otwór to utrudnienie już na etapie montażu. Jeśli wtedy jego wymiary nie zostaną skorygowane, szybko wystąpią problemy z obsługą i funkcjonowaniem bramy, która w trakcie otwierania przechodzi przez światło otworu. Brama otwierana ręcznie będzie się zacinać albo w ogóle nie da się otworzyć; w przypadku sterowania automatycznego może dojść do poważnej awarii napędu.
Za duży otwór wjazdowy (dotyczy wszystkich rodzajów bram)
Pozostawienie zbyt dużych luzów po bokach i u góry otworu będzie przyczyną powstawania nieszczelności i strat ciepła, co ma znaczenie w garażu ogrzewanym. W przypadku bramy rozwieranej może uniemożliwić jej stabilne zamocowanie, a w trakcie eksploatacji - zamykanie.
Za duża szczelina u dołu bramy
Szczelina taka to droga, którą do garażu będzie się przedostawała woda deszczowa. Dolna krawędź bramy niedochodząca do posadzki to także zachęta i doskonała okazja dla włamywacza: właśnie tędy najwygodniej wsunąć narzędzia do wyważenia bramy.
Nieprawidłowe wypoziomowanie podłoża w pobliżu wjazdu
Posadzkę należy ukształtować z lekkim spadkiem w kierunku podjazdu. Dzięki temu podczas opadów woda deszczowanie przeniknie do wnętrza, a przed bramą nie będzie się tworzyć kałuża.
Nierówno lub niestabilnie przymocowane prowadnice bramy (dotyczy wszystkich typów bram poza rozwieranymi)
Większość bram, niezależnie od sposobu otwierania, wymaga montażu stalowych ocynkowanych prowadnic. W bramie uchylnej mocuje się je do sufitu garażu, segmentowej górnej – do ściany frontowej (od wewnątrz) i sufitu, segmentowej bocznej - do dwóch sąsiadujących ścian, a w rolowanej - do bocznych ościeży otworu wjazdowego. Nieprawidłowy (nierównoległy) montaż utrudni lub uniemożliwi funkcjonowanie mechanizmu otwierającego. Słabe mocowanie może być przyczyną wyważenia prowadnic i uszkodzenia bramy; zagraża także bezpieczeństwu użytkowników.
Odwrotne założenie sprężyn
Każda brama wyposażona jest w układ sprężyn wspomagających poruszanie skrzydłem; dzięki nim nawet dużą i ciężką bramę możemy otworzyć ręcznie bez użycia znacznej siły. Sprężyny (naciągowe lub skrętne) są montowane w różnych miejscach, zależnie od typu bramy. W każdym przypadku należy je zakładać zgodnie z kierunkiem zwojów. Prawidłowo założona sprężyna podczas naciągania zmniejsza swoją średnicę i prostuje się; założona odwrotnie zwiększa średnicę, przeskakuje na uchwycie, pozostaje też skręcona i pofalowana, co może prowadzić do jej uszkodzenia i konieczności wymiany. Brama z założonymi niepoprawnie sprężynami nie daje się do końca otworzyć ani szczelnie domknąć.
Tynkowanie ościeża otworu po montażu bramy
Konstrukcje bram w większości przypadków wykonywane są ze stali lub aluminium i należy chronić je przed korozją, na którą są narażone w kontakcie z agresywnymi substancjami zawartymi m.in. w zaprawie murarskiej, preparatach uszczelniających lub lakierniczych. Substancje te mogą także trwale uszkodzić i odbarwić materiał wykończeniowy bramy (drewno, lakierowaną blachę stalową, panele PVC, siding winylowy). Przed ostatecznym malowaniem garażu bramę należy zabezpieczyć folią na odpowiedniej taśmie.
Agnieszka Rezler
fot. Wiśniowski
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Jarek77
14 Maj 2020, 22:30
Witam co mozna zrobic zeby łancuch tak nie stukał podczas otwierania bramy , brama firmy Krispol
Eksperci Krispol
05 Paź 2018, 09:20
Przy montowaniu kluczowy jest sam monter. Bardzo ważne, aby produkt był zainstalowany przez doświadczoną osobę. Naszym klientom, którzy odwiedzają punkty sprzedaży KRISHOME zawsze polecamy dedykowane, przeszkolone osoby, które w poprawny sposób poradzą sobie z produktem. Punkty ...
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje
24 Wrz 2018, 08:24
Uszkodzenie nastąpiło z przyczyn zewnętrznych a nie wad materiałowych, zatem stanowisko producenta jest uzasadnione. P.S. - w opisie nie ma też informacji, że nie można bramy rysować, rozpalać przy niej ogniska ani wjeżdżać bez jej otwarcia.
Gość Halina Pietrzok
22 Wrz 2018, 06:23
Mam zamontowaną bramę garażową marki Fill . Wkrótce po montażu zauważyłam na górnym panelu w centralnym miejscu niewielkie wybrzuszenie . Serwis producenta wymienił ten segment , ale w tym samym dniu zauważyłam takie samo zniekształcenie segmentu . Po kolejnej reklamacji ,pracownik ...
Gość michał
28 Wrz 2015, 17:30
przydatny poradnik. Trzeba też pamiętać, aby otwór montażowy był dobrze przygotowany. Np. węgarki muszą stać w linii prostej, nie mogą być względem siebie pochylone. To są takie szczegóły, ale od tych szczegółów zależy dobry montaż bramy garażowej.
Gość adek
10 Lis 2012, 10:07
fachowe i prawidłowe założenie bramy jest podstawą kiedy mamy w planach założenie napędu. ekipa która montowała u mnie bramę segmentową bardzo dobrze sie z tego wywiązała dzięki temu bez problemu i samodzielnie mogłem założyć napęd. świetna rzecz, szybki, cichy i niezawodny.ma ...