Ściany fundamentowe - szczegóły i detale wykonawcze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ściany fundamentowe - szczegóły i detale wykonawcze
Wykonując ściany fundamentowe w domu jednorodzinnym warto jeszcze pamiętać o kilku prostych rozwiązaniach, dzięki którym jakość i trwałość ław pozostaną na wysokim poziomie.

Przerwa robocza to tzw. zło konieczne spowodowane np. awarią sprzętu w trakcie wykonywania robót. Wtedy zazwyczaj nie udaje się zachować ciągłości betonowania fundamentów. Trzeba bowiem pamiętać, że przy temperaturze powietrza około 20°C mieszanka betonowa powinna być zużyta w czasie nie dłuższym niż 1,5 godziny, a jeśli zastosowano środki przyspieszające wiązanie cementu czas ten się zmniejsza do zaledwie 0,5 godziny. W takim momencie warto zadbać o to, żeby beton w ławach uformować na wzór zamka ciesielskiego – tzw. zakładki prostej.

 Wykonanie przerwy roboczej podczas betonowanie ław fundamentowych
 Wykonanie przerwy roboczej podczas betonowanie ław fundamentowych

Płaszczyzny skośne powinny mieć nachylenie 1:3 (18°), a pozioma półka – długość równą wysokości ławy fundamentowej. Jednak to jeszcze nie wystarczy do prawidłowego połączenia stwardniałego i świeżego betonu. Przed wznowieniem betonowania całą powierzchnię przerwy roboczej należy skuć w celu usunięcia warstwy szkliwa betonowego (cienkiej, ale śliskiej warstwy, która w czasie wiązania betonu miała kontakt z powietrzem), dokładnie zamieść i obficie zlać wodą. Dopiero wtedy można kontynuować betonowanie ław.

 

Bruzda w ławie fundamentowej jest szczególnie zalecana w domach płytko podpiwniczonych, bo dodatkowo zabezpiecza ściany piwniczne przed przesunięciem (na skutek parcia gruntu). Najprostszym sposobem jej uformowania jest wciśnięcie w świeży beton desek grubości 38 mm i szerokości co najmniej 8 cm.

 Wykonanie bruzdy w ławie fundamentowej
 Wykonanie bruzdy w ławie fundamentowej

Boczne krawędzie desek powinny być wcześniej lekko sfazowane, aby ich wyjęcie nie stanowiło problemu. Poza tym krawędzie betonowej bruzdy pozostaną równe.

W przypadku głębokiego podpiwniczenia takie rozwiązanie może być niewystarczające. Wtedy lepiej jest zabetonować pręty w kształcie litery L; będą wystawały ponad powierzchnię ław na co najmniej 40 cm (30 średnic w przypadku prętów żebrowanych i 40 średnic dla prętów gładkich). Powinno się stosować pręty o średnicy 12-20 mm w rozstawie dobranym przez projektanta, a zależnym od głębokości posadowienia, rodzaju ściany fundamentowej (murowana, betonowa), rodzaju posadzki w piwnicy itp.

 

Połączenie zbrojenia ław obwodowych i wewnętrznych powinno być wykonane w podobny sposób, jak w narożu. Oznacza to, że konieczne są 20-cm odgięcia prętów głównych (najczęściej stosowane w przypadku stali żebrowanej) lub dodatkowe pręty w kształcie litery L.

 Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych
 Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych
 Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych

Tadeusz Lipski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje