Przerwa robocza to tzw. zło konieczne spowodowane np. awarią sprzętu w trakcie wykonywania robót. Wtedy zazwyczaj nie udaje się zachować ciągłości betonowania fundamentów. Trzeba bowiem pamiętać, że przy temperaturze powietrza około 20°C mieszanka betonowa powinna być zużyta w czasie nie dłuższym niż 1,5 godziny, a jeśli zastosowano środki przyspieszające wiązanie cementu czas ten się zmniejsza do zaledwie 0,5 godziny. W takim momencie warto zadbać o to, żeby beton w ławach uformować na wzór zamka ciesielskiego – tzw. zakładki prostej.
Wykonanie przerwy roboczej podczas betonowanie ław fundamentowych |
Płaszczyzny skośne powinny mieć nachylenie 1:3 (18°), a pozioma półka – długość równą wysokości ławy fundamentowej. Jednak to jeszcze nie wystarczy do prawidłowego połączenia stwardniałego i świeżego betonu. Przed wznowieniem betonowania całą powierzchnię przerwy roboczej należy skuć w celu usunięcia warstwy szkliwa betonowego (cienkiej, ale śliskiej warstwy, która w czasie wiązania betonu miała kontakt z powietrzem), dokładnie zamieść i obficie zlać wodą. Dopiero wtedy można kontynuować betonowanie ław.
Bruzda w ławie fundamentowej jest szczególnie zalecana w domach płytko podpiwniczonych, bo dodatkowo zabezpiecza ściany piwniczne przed przesunięciem (na skutek parcia gruntu). Najprostszym sposobem jej uformowania jest wciśnięcie w świeży beton desek grubości 38 mm i szerokości co najmniej 8 cm.
Wykonanie bruzdy w ławie fundamentowej |
Boczne krawędzie desek powinny być wcześniej lekko sfazowane, aby ich wyjęcie nie stanowiło problemu. Poza tym krawędzie betonowej bruzdy pozostaną równe.
W przypadku głębokiego podpiwniczenia takie rozwiązanie może być niewystarczające. Wtedy lepiej jest zabetonować pręty w kształcie litery L; będą wystawały ponad powierzchnię ław na co najmniej 40 cm (30 średnic w przypadku prętów żebrowanych i 40 średnic dla prętów gładkich). Powinno się stosować pręty o średnicy 12-20 mm w rozstawie dobranym przez projektanta, a zależnym od głębokości posadowienia, rodzaju ściany fundamentowej (murowana, betonowa), rodzaju posadzki w piwnicy itp.
Połączenie zbrojenia ław obwodowych i wewnętrznych powinno być wykonane w podobny sposób, jak w narożu. Oznacza to, że konieczne są 20-cm odgięcia prętów głównych (najczęściej stosowane w przypadku stali żebrowanej) lub dodatkowe pręty w kształcie litery L.
Łączenie szkieletów zbrojeniowych w prostopadłych ławach fundamentowych |
Tadeusz Lipski
- Jak produkty z linii AQUAFIN® sprawdzają się w hydroizolacji budynku?
- Multifunkcjonalna hydroizolacja MB2K
- Hydroizolacje reaktywne - lepsza alternatywa dla mas bitumicznych
- Jaki system hydroizolacji fundamentów sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach gruntowo-wodnych?