Fundamenty przy istniejącym budynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Fundamenty przy istniejącym budynku
Zdarza się, że na wąskich działkach najkorzystniejsze byłoby usytuowanie domu na granicy posesji. Jednak najczęściej znajduje się tam już budynek sąsiada i trzeba wykonywać fundamenty przy istniejącym budynku.

Powstaje zatem pytanie: jak posadowić własny dom, żeby nie spowodować uszkodzeń już istniejącego? Koniecznie trzeba zadbać o dwie sprawy:

  • fundamenty sąsiadujących ścian w obu budynkach powinny być posadowione na tym samym poziomie;
  • w budowanym domu oś ściany konstrukcyjnej fundamentowej lub piwnicznej nie powinna znajdować się dalej od osi fundamentu niż 1/6 szerokości ławy.
Dzięki temu ławy fundamentowe z projektu katalogowego mogą pozostać nie zmienione – ani ich wymiary, ani zbrojenie (ewentualnie należy przesunąć szkielet zbrojeniowy wraz ze ścianą). Jednak dość często poziomy posadowienia budynku istniejącego i projektowanego różnią się (bywa, że znacznie). Wtedy, szczególnie w domach niepodpiwniczonych, najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykonanie ław prostopadłych do granicy działki jako schodkowych.

 

Mimośrodowo obciążone ławy fundamentowe domu podpiwniczonego w sąsiedztwie istniejącego budynku
 Mimośrodowo obciążone ławy fundamentowe domu podpiwniczonego w sąsiedztwie istniejącego budynku

A co zrobić, gdy budynek ma być głęboko podpiwniczony? To zależy, czy dom sąsiada też ma piwnice. Jeśli nie, można próbować się dogadać i podbijać (czyli jednocześnie pogłębiać i poszerzać) fundamenty istniejącego budynku, ale jest to zadanie kosztowne, ryzykowne i... mało prawdopodobne. Wtedy najlepiej zrezygnować z podpiwniczenia lub wykonać je tylko pod częścią domu. Jednak, jeśli poziom posadowienia sąsiadującego budynku znajduje się na dostatecznej głębokości, można rozważyć dwie możliwości:
  • ścianę piwniczną wykonać w osi ławy fundamentowej, a ścianę parteru (często wówczas działową, a nie nośną) na wsporniku stropowym. Wtedy fundamenty nie ulegną zmianie, a przy okazji zyska się trochę powierzchni mieszkalnej na kondygnacjach nadziemnych;

     

  • ścianę piwniczną wybudować przy ścianie sąsiada, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że jej oś wypadnie zbyt blisko krawędzi ławy i fundamenty mogą odrywać się od podłoża – a to już grozi katastrofą. Jednym z najprostszych sposobów zaradzenia temu byłoby połączenie ławy biegnącej wzdłuż granicy działki z ławą do niej równoległą. Najlepiej i najłatwiej zrobić to za pomocą rusztu fundamentowego, czyli belek żelbetowych usytuowanych w rozstawie odpowiadającym 10-12 wysokościom ław.
Uwaga Wykonanie robót ziemnych przy fundamentach istniejącego budynku stwarza szczególne zagrożenie katastrofą budowlaną. Odkopanie fundamentów na całej długości może spowodować zawalenie się spoczywającej na nim ściany, w wyniku wyparcia gruntu. Dlatego roboty te należy prowadzić odcinkami lub po zastosowaniu odpowiednich wzmocnień.

 

Redakcja

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość maciek

23 Sie 2010, 18:34

hydroizolacja fundamentów w takim przypadku to wyższa szkoła jazdy. Ale da się zrobić. Tylko to co pisze redakcja to bzdury..

time image

Gość rzeczoznawca

17 Gru 2009, 15:09

Nie prawda! Hydroizolacja musi być. Jak ją wykonać w takim przypadku?

time image

Gość JRK

04 Cze 2009, 19:10

Hydroizolacja jest nie potrzebna bo pewnie w istniejącym budynku jej nie ma:)

time image

Gość maciek

01 Maj 2009, 18:19

A co z hydroizolacją?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje