Kolor to siła - w poszukiwaniu ideału elewacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kolor to siła - w poszukiwaniu ideału elewacji

Oryginalnie wykończona elewacja przyciąga wzrok, budzi podziw i jest najlepszą wizytówką - zarówno domu jednorodzinnego, jak i budynku użyteczności publicznej. Wiedzą o tym inwestorzy, dlatego decydując się na tynk strukturalny skrupulatnie dobierają kolor albo kolory, ponieważ zestawienia dają o wiele ciekawszy efekt. Jakie barwy wybrać z bogatego systemu kolorów, który może liczyć nawet 888 kolorów jak w przypadku palety Baumit Life? Z pomocą przychodzi badacz kolorów i trendów - prof. Axel Venn.

aktualizacja: 2021-02-16 07:45:14

Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę - tak mawiał rosyjski abstrakcjonista Wassily Kandinsky i nie sposób się z nimi nie zgodzić. Każdy z nas ma swoje ulubione barwy i te, których wręcz nie znosi. Odzwierciedlają charakter i osobowość, dlatego nic dziwnego, że wybieranie ich do „przystrojenia” elewacji domu może budzić emocje oraz prowadzić do długich rozmów. Zanim jednak zanurzymy się w 888 możliwości, warto odkryć ich naturę i poznać zasady łączenia. Swoją wiedzą w tej dziedzinie dzieli się profesor projektowania kolorów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki, School of Design w Hildesheim. Axel Venn z naukową precyzją przyglądał się palecie kolorystycznej i spośród ogromnej liczby odcieni wyłonił 144 barwy, które pogrupował w 8 serii kolorystycznych.

Paleta barw na elewację

Świat kolorów

Zanim wyruszymy w drogę po barwnym świecie, warto zauważyć, kto dał nam instrukcję oraz wiedzę, co z czym łączyć, aby stworzyć harmonijne zestawienie. To natura - ona jest najlepszą inspiracją i prawzorem. Teraz trzeba tylko wybrać odpowiednie kubły z tynkiem lub farbą.

Pszenica i złoto to ciepłe barwy, które możemy obserwować w naturze. Złote kłosy pszenicy, ciepło gliny i słoneczne kolby kukurydzy tworzą przyjemną przestrzeń, w której można wypocząć i nabrać sił. Te odcienie najlepiej połączyć z brązem - przygaszonym albo czekoladowym.

Kolejną grupę otwierają naturalne barwy kamienia i piasku, które są wykorzystywane w architekturze od stuleci i nigdy nie straciły na aktualności. Biel, marmur i odcienie kredowe to duet elegancji i klasy, który jest pożądany w wielu realizacjach architektonicznych.

Czerwień może mieć różne oblicza - głębia wina, koral i pomarańcz - jednak zawsze dodaje pazura i wprowadza nutę oryginalności. Barwy z tej grupy są nieoczywiste i dają duże możliwości, dlatego bardzo chętnie korzystają z nich projektanci przestrzeni biurowych i handlowych. Zastosowane w akcentach "ożywią" bryłę.

Do grona odważnych barw można zaliczyć także serię z fiołkiem i goryczką na czele. Chłodne fiolety, technologiczne tony niebieskiego i soczyste odcienie czerwieni na elewacji pozwalają wyróżnić się z tłumu szarych i przewidywalnych budynków, zapraszając do środka.

Elewacja w kolorze bieli z dodatkami czerwieni

Następna grupa to niebieskości. Lazur i morze jednoznacznie kojarzą się z przestrzenią, niebem i wolnością, a w świecie psychologii wyrażają spokój, dystans i wysokie kompetencje. Odcień nieba świetnie sprawdza się do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia i zbudowania zaufania, przez co często korzystają z niego nowoczesne firmy w swoich siedzibach.

Kolejną pozycją wg prof. Axela Venna są słoneczne i ciepłe barwy, jak piasek, szafran czy kurkuma. Pachną wakacjami, egzotyką i stanowią kompres na smutki. Te odcienie są często wykorzystywane w komunikacji marek, przypominając o bliskości.

Przedostatnią grupę stanowią zielenie, które przypominają o czerpaniu radości z życia. Zielony najlepiej oddaje charakter natury i jak wskazują badania - budzi w nas zaufanie. Nic więc dziwnego, że osiedlowe elewacje w odcieniu szałwii czy pistacji stanowią często oazę spokoju i miejsce, do którego chce się wracać.

Zestawienie zamykają brązy i szarości, którym przypisuje się dużą funkcjonalność. To prawda - ich odcienie są powszechnie spotykane w architekturze różnych miejsc - zarówno wsi i miast, jak również obiektów kulturalnych czy świeckich. Skąd ta popularność? Barwy kamienia rzecznego i bazaltu symbolizują trwałość, porządek i harmonię. Nie wzbudzają niepotrzebnego "zamieszania" i niosą stabilizację, której jako odbiorcy potrzebujemy.

Świat trwałości

Piękna elewacja to zasługa właściwie dobranej kolorystyki i trwałego tynku strukturalnego. Jeśli znamy już naturę barw i wiemy, jak je połączyć, aby osiągnąć pożądany efekt, pozostaje wybrać tynk fasadowy. Jeśli marzy nam się elewacja w jasnych barwach, jednak obawiamy się szarzenia koloru, skorzystajmy z tynku sylikonowego Baumit StarTop o porowatej strukturze i znakomitych właściwościach hydrofobowych. Natomiast, jeśli chcemy ozdobić budynek zdecydowanym i głęboko nasyconym kolorem, postawmy na tynk akrylowy Baumit PuraTop, dzięki któremu elewacja zachowa intensywny odcień przez lata.

Natura ma tysiące kolorów i postanowiliśmy zredukować skalę do zaledwie dwudziestu - żalił się w ubiegłym stuleciu poeta Hermann Hesse. Patrząc na szeroką paletę barw Baumit Life, która dają niemalże nieograniczone możliwości w zakresie zdobienia elewacji budynków, jesteśmy pewni, że wróciliśmy do natury, która jest najlepszą inspiracją.

Firma powiązana:
Baumit

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje