Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Postanowiłem obłożyć kamieniem elewacyjnym duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych. Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który elewację układał w 2014 r.

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 320 m2. Ściany dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.

 

Elewacje:

 • tynk silikonowy; 
 • oblicówki z kamienia i desek kompozytowych; 
 • cokół wykończony kamieniem; 
 • parapety i schody z włoskiego trawertynu.

Decyzja: wybierając materiały na elewacje wykluczyłem materiały wymagające konserwacji. Brałem pod uwagę tylko wyroby o wysokiej jakości. Wiele moich wyjściowych parametrów spełniała okładzina z kamienia elewacyjnego – ta, którą dobrałem, ma wszelkie atuty naturalnego kamienia, a jednocześnie producent oferuje ją w nowoczesnym kształcie i kolorze, na dodatek fabrycznie impregnuje preparatami, chroniącymi przed czynnikami zewnętrznymi. Postanowiłem obłożyć nią duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych.

 

Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno, bo wymaga ono regularnej pielęgnacji i konserwacji, a zastosowałem jego imitację w postaci kompozytu. Ten materiał przekonał mnie nie tylko ładnym wyglądem i wytrzymałością, ale również systemowymi elementami do montażu.

Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny
Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - rady i przestrogi:

 • Deski kompozytowe kupiłem od producenta wraz z usługą montażu. Fachowcy przykryli nimi taras za domem i obłożyli fragmenty ścian. Uwinęli się w 2 dni. Zrobili to bezbłędnie, przy pomocy złączek, wkrętów, itp. Kompozyt nie nasiąka wodą, nie płowieje i nie wichruje się. Można go umyć. Podobne zalety ma kamień elewacyjny – pod warunkiem, że zostanie starannie ułożony na specjalną zaprawę klejową.

   

  Radzę jednak od razu dobrze obliczyć niezbędną ilość okładziny – musi bowiem pochodzić z jednej partii. Kiedy u mnie zabrakło płytek, dokupiłem potencjalnie ten sam materiał, lecz różni się kolorem (na szczęście, pas ten znajduje się na najmniej widocznej, bocznej ścianie). Lepiej zadbać o mały zapas okładziny do ewentualnych napraw. Na wykończenie schodów i parapetów wybrałem włoski trawertyn. Dom, stojący na otwartej przestrzeni, zakurzył się pyłem z uprawnych pól. Po roku elewacje, dach, taras i schody umyłem myjką ciśnieniową.

   

 • Projektując elewacje, duże znaczenie przykładałem do ich oświetlenia. Poza oczywistymi funkcjami użytkowymi, czyli oświetleniem traktów komunikacyjnych wokół budynku, zależało mi na uwidocznieniu piękna ścian również w nocy. Zastosowałem reflektory rzucające pionowe smugi światła w górę i w dół oraz lampy LED. Z oświetlenia elewacji jestem szczególnie dumny!
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - koszty:

 • elewacje łącznie ok. 50 000 zł, w tym taras i okładzina elewacyjna z kompozytu wraz z robocizną 25 000 zł, kamień elewacyjny 12 000 zł + ułożenie 3000 zł, tynk 8000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elewacje w nocnym oświetleniu

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny