Wiązary czy tradycyjna więźba - które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wiązary czy tradycyjna więźba - które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Wiązary i tradycyjna więźba nadają się do budowy konstrukcji dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego - należy je traktować jako technologie uzupełniające się.

Czym jest tradycyjna więźba dachowa nie trzeba nikomu tłumaczyć jest ona bowiem rozwiązaniem powszechnie znanym i stosowanym od wieków, i na dzień dzisiejszy najczęściej spotykanym rozwiązaniem na budowach.

Wiązary dachowe jako elementy prefabrykowane pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno - około 20 lat temu. Wiązary to konstrukcja, która łączy w sobie rozwiązanie zmodyfikowanej więźby tradycyjnej i stropu, a główną jej zaletą jest to, że powstaje w certyfikowanych zakładach produkcyjnych i skraca do minimum czas montażu na budowie, eliminuje stosowanie stropów i nośnych ścian pośrednich - rozpiętości osiągane bez dodatkowego podparcia sięgają nawet 30 m, co dla tradycyjnych konstrukcji jest niemożliwe.

Więźbę tradycyjną warto zastosować w przypadku, kiedy nie chcemy rezygnować ze stropu betonowego, lub w budynkach z poddaszem użytkowym o małej kubaturze, w których występuje jednocześnie kilka elementów budynku "rozcinających" konstrukcję dachową np. lukarny, klatki schodowe, kominy itp. Pamiętać należy także o tym, że często w przypadku więźb tradycyjnych uzyskujemy, niewiele ale jednak większą powierzchnię do zagospodarowania.

Wiązary dachowe natomiast idealnie sprawdzają się na budynkach o pełnych kondygnacjach, na budynkach gdzie chcemy zmniejszyć koszty - pozwalają nam zrezygnować z wew. ścian nośnych, części fundamentów, podciągów i stropu betonowego. Dodatkowym atutem jest certyfikat i pełne obliczenia konstrukcyjne (nie zawsze to otrzymujemy w przypadku więźb), co za tym idzie dostajemy gwarancję i odpowiedzialność producenta. Wiązary zawsze są wykonane z drewna suszonego o odpowiedniej wytrzymałości.

Jak wcześniej wspomniałem oba te rozwiązania są poprawne i nawzajem się uzupełniają, a ich zastosowanie należy rozważyć w szerszym znaczeniu i koniecznie skonsultować z projektantem.

Tomasz Bartkowiak
Dyrektor Techniczny Grupa Burkietowicz
fot. otwierająca: Grupa Burkietowicz

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!