Wybierz blachodachówkę i zapomnij o remontach dachu na lata!

Wybierz blachodachówkę i zapomnij o remontach dachu na lata!

Wyobraź sobie materiał, który łączy w sobie lekkość i estetykę tradycyjnej dachówki ceramicznej, a jednocześnie oferuje nowoczesne rozwiązania i oszczędności. Blachodachówka, bo o niej mowa, to innowacyjne podejście do pokryć dachowych, które zrewolucjonizowało branżę budowlaną.

Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, wyglądającej jak dachówka, ale wykonanej z lżejszego metalu, blachodachówka jest idealnym rozwiązaniem zarówno na nowe, jak i remontowane dachy. Cechuje się niewiarygodną trwałością, oferując żywotność przekraczającą 20 lat, a niektórzy producenci udzielają nawet 50-letniej gwarancji. W tym tekście przyjrzymy się bliżej, co dokładnie stanowi o atrakcyjności blachodachówki, jakie są jej typy oraz dlaczego może być rozważana jako alternatywa dla cięższych pokryć dachowych.

Blachodachówka - co to takiego?

To blacha wytłoczona tak, żeby wyglądała jak dachówka. Rdzeń materiału (grubości 0,4-0,5 mm) to zwykle blacha stalowa, rzadziej lżej sza aluminiowa. Produkt z rdzeniem ze stali waży 4 do 7 kg/m2, czyli dziesięć razy mniej, niż dachówka ceramiczna, którą imituje. Lekkość materiału jest szczególnie istotna przy remontach - jeśli więźba jest w dobrym stanie, nie trzeba stawiać nowej.

Blachodachówki są pokrywane wielowarstwowymi powłokami ochronnymi, które zwiększają ich odporność na korozję, działanie promieni UV, zarysowania i uszkodzenia. Od nich, szczególnie od warstwy zewnętrznej, zależy trwałość pokrycia. W przypadku solidnego wyrobu, ocenia się ją na przeszło 20 lat, niektórzy producenci dają nawet 50 lat gwarancji. Jednak tam, gdzie powłoka zostanie uszkodzona, np. w wyniku cięcia szlifierką kątową, a nie jak należy nożycami, blacha przerdzewieje po kilku sezonach. Może okazać się zatem wyraźnie mniej trwała niż dachówki, lecz jest nieco tańsza.

Blachodachówkę sprzedaje się w długich arkuszach (szerokość około 1 m, długość nawet powyżej 8 m), także ciętych na wymiar oraz w wersji panelowej. Panel wizualnie przypomina fragment jednego lub dwóch szeregów dachówek. Przeważnie ma 30 do 70 cm długości i około 120 cm szerokości. Łatwo je transportować i montować, do ułożenia dachu wystarczą dwie osoby. Odpadów jest wyraźnie mniej, niż przy stosowaniu arkuszy.

Poszczególne modele blachodachówek różnią się między sobą również wysokością przetłoczeń (czyli fal wytłoczonych w blasze). Waha się ona od kilkunastu do 60 mm. Im wyższe przetłoczenie, tym materiał jest sztywniejszy, a jego cena wyższa.

Po co blachodachówce posypka mineralna?

Blacha z posypką mineralną to droższy i cięższy (waga od 5 do 15 kg/m2) wariant blachodachówki. Ma matową, szorstką powierzchnię i przypomina z wyglądu gont. Dzięki posypce jest bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych, a zatem trwalsza, dobrze też tłumi dźwięk kropli uderzających o dach. Sprzedaje się ją w formie niewielkich paneli. Kosztuje tyle, co dachówki ceramiczne.

Dowiedz się więcej o zaletach blachodachówki ➡️ Wytrzymałość blachodachówki to podstawa

Redakcja BD
fot. otwierająca: BP2

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz