Wiosenny przegląd stanu okien - na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wiosenny przegląd stanu okien - na co zwrócić uwagę?

Małymi krokami zbliża się wiosna, a to czas kiedy do życia budzą się nie tylko zwierzęta czy przyroda, ale również człowiek. Dłuższy dzień, coraz wyższe temperatury, więcej słońca wyzwala w nas nowe pokłady energii, dodaje optymizmu, oraz zapału do nowych wyzwań i celów.

aktualizacja: 2020-02-19 14:00:34

Pospolite ruszenie zazwyczaj dotyczy wiosennych porządków czy to w ogrodzie, czy w domu. W natłoku wielu obowiązków, musimy pamiętać, że wiosna to również idealny moment na sprawdzenie stanu okien. Stolarka okienna, zwłaszcza ta dachowa szczególnie narażona jest na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, szczególnie po okresie jesienno-zimowym, kiedy występują wahania temperatury, intensywne opady, oblodzenia, co może doprowadzić do niechcianej korozji oraz znacznych ubytków w szczelności okna.

Od czego zacząć techniczny przegląd okien?

O oknach zazwyczaj zapominamy zaraz po ich zamontowaniu, a dbanie o nie ograniczamy jedynie do umycia szyb i ramy okna kilka razy w roku. To wielki błąd, bo czystość okna to jedno, a prace konserwacyjne to drugie. Zacząć możemy przede wszystkim od zbadania stanu uszczelek, poprzez nieszczelne okna dochodzi bowiem do dużej utraty ciepła.

Wieloletnie użytkowanie może prowadzić do zmniejszenia ich elastyczności oraz pęknięć, co często doprowadza do awarii stolarki okiennej. Przynajmniej raz w roku uszczelki powinniśmy konserwować za pomocą odpowiedniego płynu lub używając smaru na bazie silikonu. Smarem stałym zabezpieczamy również okucia.

Na szczelność okna połaciowego wpływ ma okalający go kołnierz i jego połączenie z pokryciem dachu. Często w jego obrębie przez zmienną aurę czy silne wiatry dochodzi do usterek. By zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej z kołnierza, regularnie usuwajmy z niego liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia. Ramy i skrzydła okienne wymagają również dużo uwagi. Konserwacja tych elementów stolarki okiennej powinna być jednak różna zarówno do ram z popularnego PVC jak i dla stolarki drewnianej.

Ramy z PVC czyścimy za pomocą ciepłej wody lub łagodnego detergentu specjalnie do tego przeznaczonego. Nie używamy płynów czy materiałów, które mogłyby powodować ścieranie powierzchni, a tym samym jej matowienie i powstanie mikro uszkodzeń.

Znacznie więcej czasu musimy poświęcić skrzydłom i ramom drewnianym. Wiosenny przegląd zaczynamy od oceny stanu lakieru. Drobne rysy możemy zabezpieczyć za pomocą papieru ściernego oraz wysokiej jakości lakieru do drewna, usunięcie większych uszkodzeń zostawmy lepiej specjalistom. Powierzchniowo drewniane okna powinniśmy konserwować regularnie po trzech latach od montażu, pamiętając by nie malować przy tym uszczelek ani okuć.

Okno drewniane
Okno drewniane

Czas na lśniąca szybę

Odpowiednia pielęgnacja ochroni przeszklenie oraz zachowa estetyczny wygląd okna na długie lata. Do mycia szyb używamy specjalnie do tego przeznaczonych płynów oraz miękkich ściereczek aby zapobiec zarysowaniom. Firma OKPOL ma w swojej ofercie technologię BIOCLEAN - szyba samoczyszcząca, dzięki której brud w mniejszym stopniu przywiera do szyby, co wpływa na zmniejszenie częstotliwości z jaką musielibyśmy myć okna.

Dużym zainteresowaniem cieszy się pierwsze ma świecie okno wyposażone w uwypukloną szybę sferyczną - PGX B6 Spherline. Kopuła, którą formuje szyba, ułatwia odprowadzanie wody, śniegu i zanieczyszczeń z jej powierzchni.

Okno na dach płaski PGX B6 Spherline
Okno na dach płaski PGX B6 Spherline

Regularna konserwacja stolarki okiennej, nie tylko w okresie przedwiosennym sprawi, że za każdym razem będzie ona łatwiejsza i mniej czasochłonna.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny