Czym jest wyłaz dachowy?
Wyłazy dachowe, to nic innego jak otwory w dachu, pozwalające na komfortowe wyjście na dach.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego: w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych, należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń tam zainstalowanych. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami).
W dachach wyposażonych w okna dachowe, to one mogę służyć wychodzeniu na dach. W takim przypadku powinny one być odpowiednio duże, by umożliwiły swobodne przedostanie się na zewnątrz.
Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak specjalny wyłaz dachowy - otwierany na bok, na prawą lub lewą stronę lub do góry.
Jaki wyłaz dachowy wybrać?
Dostępne w sprzedaży wyłazy dachowe pod względem estetyki i funkcjonalności nie ustępują w niczym oknom dachowym.
Przy ich zakupie warto kierować się kilkoma zasadami. Najważniejszą z nich jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym planujemy montaż. Na nieogrzewanych strychach i poddaszach nieużytkowych zastosowanie znajdą zimne wyłazy dachowe, wyposażone w standardowe szyby. Natomiast w pomieszczeniach ogrzewanych i pełniących funkcje mieszkalne, lepszym rozwiązaniem będą wyłazy ciepłe z szybami termoizolacyjnymi. Posiadają one wysokie parametry izolacyjne, dzięki którym można znacznie zredukować straty ciepła w okresie zimowym, a w efekcie obniżyć koszty ogrzewania poddasza.
Współczesne wyłazy dachowe swoim wyglądem nawiązują do typowych okien połaciowych. Podobnie jak one, służą doświetleniu i wietrzeniu poddasza.
Parametry idealne
Przy zakupie wyłazu dachowego warto też zwrócić uwagę na jego parametry:
- szyby hartowane - chronią wyłaz dachowy przed gradobiciem i uderzeniami mechanicznymi,
- ogranicznik zamknięcia skrzydła - ułatwia otwieranie wyłazu dachowego i zapobiega jego przypadkowemu zatrzaśnięciu,
- sposób zamykania - wyłazy dachowe z opcją ryglowania w trzech pozycjach powalają na dodatkowe wietrzenie pomieszczenia,
- kołnierz z EPDM - kołnierz uszczelniający wykonany w całości z mieszanki z EPDM, odporny na procesy starzenia.
Montaż wyłazu
Pod względem technicznym montaż wyłazu nie różni się niczym od montażu okna dachowego. Wygodniejsze dla dekarza jest osadzenie wyłazu dachowego przed ukończeniem dachu. Montaż w gotowym dachu jest możliwy, jednak wymaga wcześniejszej rozbiórki pokrycia dachowego i izolacji, a następnie jego zabezpieczenia przed przedostawaniem się wilgoci.
Wyłazy dachowe najlepiej umiejscowić w bezpośrednim sąsiedztwie komina, bo to przecież z jego powodu konieczna jest najczęściej wizyta na dachu. Taka lokalizacja ogranicza też potencjalne niebezpieczeństwo wynikające z przemieszczania się po dachu.
Firma Okpol oferuje swoim Klientom szeroki wybór wyłazów dachowych zarówno do pomieszczeń użytkowych-ogrzewanych, jak i nieużytkowych-nieogrzewanych, dwu i trzyszybowe, otwierana do góry, na lewą lub prawą stronę. Firma poszerzyła swoje portfolio o linię produktów Reset w tym o nową kategorię wyłazów dachowych zintegrowanych z kołnierzem EPDM Reset do pomieszczeń nieużytkowych-nieogrzewanych: WVR V8-drewniany wyłaz dachowy trzyszybowy i WVR V6 - wyłaz drewniany dwuszybowy.
Nowa generacja produktów dachowych to niezwykła estetyka eksponowanego szkła w niewidocznej, solidnej ramie aluminiowej. Wygląd produktu nawiązuje do jednolitej, gładkiej tafli, co niebywale uatrakcyjnia aspekt dachu.
Dotychczas stosowane przy montażu aluminiowe oblachowanie kołnierza zostało zastąpione jednorodnym, wysokogatunkowym materiałem EPDM. Kołnierz EPDM gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, szczelność oraz działanie czynników atmosferycznych. Bezpieczny, hartowany pakiet szybowy z wewnętrzną szybą laminowaną zapewni podwyższoną wytrzymałość na gradobicie i ryzyko stłuczenia.