Wyłaz dachowy - bezpieczne wyjście na dach

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wyłaz dachowy - bezpieczne wyjście na dach

Konserwacja komina, czyszczenie lub wymiana pokrycia dachowego, jest obowiązkiem każdego właściciela domu. Aby przeprowadzenie tych prac było możliwe, konieczne jest wygodne i przede wszystkim bezpieczne wyjście na dach.

aktualizacja: 2021-02-05 11:03:07

Czym jest wyłaz dachowy?

Wyłazy dachowe, to nic innego jak otwory w dachu, pozwalające na komfortowe wyjście na dach.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego: w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych, należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń tam zainstalowanych. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami).

W dachach wyposażonych w okna dachowe, to one mogę służyć wychodzeniu na dach. W takim przypadku powinny one być odpowiednio duże, by umożliwiły swobodne przedostanie się na zewnątrz.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak specjalny wyłaz dachowy - otwierany na bok, na prawą lub lewą stronę lub do góry.

WVR - drewniany wyłaz dachowy OKPOL
WVR - drewniany wyłaz dachowy OKPOL

Jaki wyłaz dachowy wybrać?

Dostępne w sprzedaży wyłazy dachowe pod względem estetyki i funkcjonalności nie ustępują w niczym oknom dachowym.

Przy ich zakupie warto kierować się kilkoma zasadami. Najważniejszą z nich jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym planujemy montaż. Na nieogrzewanych strychach i poddaszach nieużytkowych zastosowanie znajdą zimne wyłazy dachowe, wyposażone w standardowe szyby. Natomiast w pomieszczeniach ogrzewanych i pełniących funkcje mieszkalne, lepszym rozwiązaniem będą wyłazy ciepłe z szybami termoizolacyjnymi. Posiadają one wysokie parametry izolacyjne, dzięki którym można znacznie zredukować straty ciepła w okresie zimowym, a w efekcie obniżyć koszty ogrzewania poddasza.

Współczesne wyłazy dachowe swoim wyglądem nawiązują do typowych okien połaciowych. Podobnie jak one, służą doświetleniu i wietrzeniu poddasza.

Parametry idealne

Przy zakupie wyłazu dachowego warto też zwrócić uwagę na jego parametry:

  • szyby hartowane - chronią wyłaz dachowy przed gradobiciem i uderzeniami mechanicznymi,
  • ogranicznik zamknięcia skrzydła - ułatwia otwieranie wyłazu dachowego i zapobiega jego przypadkowemu zatrzaśnięciu,
  • sposób zamykania - wyłazy dachowe z opcją ryglowania w trzech pozycjach powalają na dodatkowe wietrzenie pomieszczenia,
  • kołnierz z EPDM - kołnierz uszczelniający wykonany w całości z mieszanki z EPDM, odporny na procesy starzenia.
WVR - drewniany wyłaz dachowy OKPOL ze stopniami kominiarskimi
WVR - drewniany wyłaz dachowy OKPOL ze stopniami kominiarskimi

Montaż wyłazu

Pod względem technicznym montaż wyłazu nie różni się niczym od montażu okna dachowego. Wygodniejsze dla dekarza jest osadzenie wyłazu dachowego przed ukończeniem dachu. Montaż w gotowym dachu jest możliwy, jednak wymaga wcześniejszej rozbiórki pokrycia dachowego i izolacji, a następnie jego zabezpieczenia przed przedostawaniem się wilgoci.

Wyłazy dachowe najlepiej umiejscowić w bezpośrednim sąsiedztwie komina, bo to przecież z jego powodu konieczna jest najczęściej wizyta na dachu. Taka lokalizacja ogranicza też potencjalne niebezpieczeństwo wynikające z przemieszczania się po dachu.

Firma Okpol oferuje swoim Klientom szeroki wybór wyłazów dachowych zarówno do pomieszczeń użytkowych-ogrzewanych, jak i nieużytkowych-nieogrzewanych, dwu i trzyszybowe, otwierana do góry, na lewą lub prawą stronę. Firma poszerzyła swoje portfolio o linię produktów Reset w tym o nową kategorię wyłazów dachowych zintegrowanych z kołnierzem EPDM Reset do pomieszczeń nieużytkowych-nieogrzewanych: WVR V8-drewniany wyłaz dachowy trzyszybowy i WVR V6 - wyłaz drewniany dwuszybowy.

Nowa generacja produktów dachowych to niezwykła estetyka eksponowanego szkła w niewidocznej, solidnej ramie aluminiowej. Wygląd produktu nawiązuje do jednolitej, gładkiej tafli, co niebywale uatrakcyjnia aspekt dachu.

Dotychczas stosowane przy montażu aluminiowe oblachowanie kołnierza zostało zastąpione jednorodnym, wysokogatunkowym materiałem EPDM. Kołnierz EPDM gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, szczelność oraz działanie czynników atmosferycznych. Bezpieczny, hartowany pakiet szybowy z wewnętrzną szybą laminowaną zapewni podwyższoną wytrzymałość na gradobicie i ryzyko stłuczenia.

Okpol - logotyp
www.okpol.pl
Firma powiązana:
Okpol

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje