Kondensacja pary wodnej na oknach dachowych - jak jej zapobiegać?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kondensacja pary wodnej na oknach dachowych - jak jej zapobiegać?

Okres zimowy to prawdziwy test dla każdego budynku. Próbom w ekstremalnych warunkach poddawany jest choćby dach, a zwłaszcza zamontowane w nim okna dachowe. Ich częstym problemem w tym okresie jest kondensacja pary wodnej na szybie. Przyczyn skraplania może być wiele, jednak nie zawsze musi oznaczać ono usterkę stolarki. Dlaczego okna dachowe parują? Czy i jak można temu zapobiec? O tym poniżej!

aktualizacja: 2020-10-13 11:45:01

Dlaczego okna dachowe parują?

Parowanie okien dachowych spowodowane jest różnicami po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. To dlatego też, kondensacja pary wodnej jest problemem występującym zwłaszcza jesienią i zimą.

Powodem gromadzenia i skraplania się wody na szybach jest wędrówka ciepłego powietrza ku górze pomieszczenia, gdzie znajdują się elementy najzimniejsze - w tym przypadku szyby. W skrajnych przypadkach różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz może wynosić nawet 20°C.

Skraplanie się wody na oknach dachowych to naturalne, często występujące zjawisko. Wspomniana już różnica temperatur to jednak nie wszystko. By na szybach pojawiły się krople wody, potrzebna jest jeszcze wilgotność - podwyższona do około 60%. Stąd, najczęściej parują okna dachowe w kuchni i łazience na poddaszu.

Okna dachowe Okpol

Kiedy nie musimy obawiać się parowania okien dachowych?

Jak już wspomnieliśmy, na kondensację pary wodnej podatne są okna dachowe w mieszkaniach o podwyższonej wilgotności. W kuchni i łazience skraplanie się wody jest wynikiem np. przygotowania posiłków, brania prysznica czy nawet prasowania. Jeżeli na oknach zbiera się wody, która znika po pewnej chwili, możemy spać spokojnie. Podobnie jak w przypadku nagłego spadku temperatury na zewnątrz budynku. Duża szansa, że przy gwałtownym ochłodzeniu na szybach okna dachowego pojawią się krople, które z czasem wyparują.

Parowanie okien dachowych jest też typowe dla mieszkań dopiero co oddanych do użytku lub tych po kapitalnym remoncie. Z reguły mają one podwyższoną wilgotność. Położone na ścianach podkłady czy masy szpachlowe potrzebują czasu, by odparować. Przez ten czas możemy spodziewać się widoku kropli wody na oknach dachowych.

Kiedy zaparowane okna dachowe wymagają interwencji?

Mimo że parowanie okien dachowych w większości przypadków jest zjawiskiem w pełni naturalnym, to warto zachować czujność. Zwłaszcza, gdy do kondensacji dochodzi systematycznie. Powinno być to dla nas sygnałem niewydolności domowego systemu wentylacji.

Nadmierna wilgoć to nie tylko zaparowane okna dachowe, ale i przykre konsekwencje dla domowników. W takich warunkach doskonale rozwijają się grzyby i pleśnie, które powodują nieprzyjemny zapach i podnoszą ryzyko wystąpienia alergii. Choćby dlatego, zbierającej się na oknach dachowych wilgoci nie warto lekceważyć.

Okna dachowe Okpol w łazience

Parowanie okien dachowych - sposoby walki z wilgocią.

By zapobiec parowaniu okien dachowych należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Pozwoli ona na utrzymanie wilgotności na optymalnym, wynoszącym około 40-50% poziomie. W większości przypadków wystarczy częste wietrzenie pomieszczeń. Otwieranie okien zimą bywa jednak uciążliwe. Powoduje ucieczkę ciepłego powietrza, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania.

Lepszym rozwiązaniem może okazać się system mikrowentylacji. Praktyczne nawiewniki nie wymagają ręcznego rozszczelnienia i otwierania okna dachowego. Modele higrosterowane automatycznie reagują na wilgotność powietrza i uruchamiają się samoczynnie. Skutecznie kontrolują ilość świeżego powietrza docierającego do wnętrza. Wygodnym rozwiązaniem są również klamki z kostką ryglującą z dwustopniowym uchyłem. Mimo zamkniętego okna dachowego, zapewniają one dopływ powietrza do środka.

Parowanie okien dachowych a wady mechaniczne

Parowaniu okien nie zawsze winna jest sama wilgoć. Niepokojącym zjawiskiem na oknach dachowych jest szron, towarzyszący skraplaniu się wody. Jest on efektem mostków termicznych, które powstają zwykle na skutek przerwania warstwy izolacyjnej okna. W takim sytuacji niezbędna będzie wymiana okna dachowego na nowe. Podobnie w przypadku skraplania się pary wodnej wewnątrz okna. Przyczyną tego może być rozszczelnienie pakietu szybowego, które wymaga specjalistycznej interwencji.

Okpol - logotyp
www.okpol.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje