Czyszczenie blachodachówki na wiosnę

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czyszczenie blachodachówki na wiosnę

Ciepłe, wiosenne dni zachęcają do wyjścia z domu i prac wokół niego, szczególnie że ostatnie miesiące spędziliśmy w izolacji spowodowanej pandemią. Spragnieni aktywności ruchowej i kontaktu z naturą z przyjemnością wykonujemy prace ogródkowe i porządkowe. Warto chwilę uwagi poświęcić także domowi, a szczególnie dachowi, gdyż zaniedbany nie tylko szpeci budynek, ale także stanowi zagrożenie dla całej konstrukcji domu.

aktualizacja: 2021-04-28 11:41:10

Najpopularniejszym pokryciem dachowym w polskim krajobrazie jest blachodachówka. Ceniona jest przez inwestorów m.in. za estetyczny wygląd i doskonałą jakość, oczywiście pod warunkiem zakupu blaszanego pokrycia od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński. Ponadto nie wymaga skomplikowanych prac konserwacyjnych czy częstego mycia. Jednak czynności tych nie można zaniedbać, bo nawet najlepsze materiały brudzą się i ulegają uszkodzeniom. Narażone są na nieustanne działanie destrukcyjnych warunków atmosferycznych, a to może skutkować blaknięciem koloru, plamami, wżerami czy korozją.

Na dachach osadzają się także dymy i popioły, które są obecne w powietrzu szczególnie na terenach o wysokim stężeniu smogu - a niestety takich w naszym kraju nie brakuje. Jeśli nasz dom położony jest w pobliżu zakładów produkcyjnych, na połaciach dachowych osadzają się chemiczne związki, natomiast dachy zlokalizowane w pobliżu lasów bardzo często pokrywają się porostami czy mchem. Problemem są również ptasie odchody. Jak więc przywrócić blachodachówce pierwotny, efektowny wygląd?

Blachodachówka płaska, fot. Blachy Pruszyński
Blachodachówka płaska, fot. Blachy Pruszyński

Samodzielne mycie blachodachówki

Blachodachówkę myjemy raz na kilka lat. Nie jest to skomplikowana praca i możemy wykonać ją samodzielnie. Potrzebna nam będzie tego celu myjka ciśnieniowa. Zanim jednak rozpoczniemy czyszczenie, upewnijmy się, czy na dachu nie ma żadnych rys. Jeśli zauważymy uszkodzenia, to zabezpieczmy je dedykowaną do tego celu farbą renowacyjną (np. farbą zaprawkową firmy Blachy Pruszyński) - dopiero gdy wyschnie, możemy rozpocząć mycie połaci dachowej. Nie zaniedbujmy tego kroku, ponieważ powstałe ogniska korozji przez następne lata będą się powiększały i niszczyły stopniowo blachodachówkę.

Dach myjemy tak jak karoserię auta - od góry do dołu. Pamiętajmy jednak, aby nie wykonywać tej pracy, stojąc obok domu - woda może dostać się pod blaszane arkusze i zamoczyć ocieplenie. Specjaliści polecają, aby woda ściekała od kalenic (najwyższego punktu dachu) w dół i na boki, dlatego też musimy wejść na dach. Uważajmy jednak podczas poruszania się po połaci dachowej, aby nie powyginać i nie porysować blachodachówki - nogi stawiamy we wgłębieniach, załóżmy również obuwie z miękką podeszwą.

Trudniejszych zabrudzeń możemy się pozbyć za pomocą miękkiej szczotki - tylko taka nie porysuje blaszanych powierzchni. Do mycia blachodachówki możemy użyć detergentów przeznaczonych specjalnie do połaci dachowych (najlepiej dowiedzieć się u producenta, jaki preparat poleca) czy powierzchni powlekanych, np. szamponu samochodowego z woskiem. Innymi środkami są terpen pomarańczowy i biały alkohol. Lepiej nie stosować płynu do mycia naczyń, gdyż bardzo często w ich skład wchodzą środki nabłyszczające i chroniące skórę, np. natłuszczającą lanolinę.

Uwaga! Zanim zastosujemy jakikolwiek preparat, na niewielkim, niewidocznym fragmencie sprawdźmy, czy nie odbarwi on blachy.

Panel dachowy na rąbek, fot. Blachy Pruszyński
Panel dachowy na rąbek, fot. Blachy Pruszyński

Blachodachówka bez glonów i mchu

Usunięcie zielonych nalotów będzie wymagało trochę większych nakładów pracy z naszej strony, jednak nie są one ani zbyt czasochłonne, ani skomplikowane. Zaczynamy od namoczenia miejsc zaatakowanych przez glony i mech. Następnie miękką szczotką lub wodą pod ciśnieniem wstępnie usuwamy część zanieczyszczeń. Na tak przygotowane podłoże aplikujemy specjalistyczny detergent, np. środek biobójczy utrudniający porastanie.

Na rynku dostępne są również preparaty, które można stosować bezpośrednio na porosty. Przed ich zastosowaniem dokładnie przeczytajmy instrukcję producenta i się do niej zastosujmy. Niektóre środki nanosi się na zwilżoną powierzchnię, a inne wyłącznie na suchą. Podczas stosowania środków chemicznych zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - chrońmy oczy i ręce!

Blaszane pokrycie bez rdzy

Zdarza się, że na blaszanym pokryciu pojawia się rdza. Najlepiej od razu po zauważeniu korozji usunąć niewielkie ogniska - zapobiegniemy w ten sposób dalszej destrukcji blachodachówki, a w konsekwencji wymiany pokrycia dachowego. Rdzę z blachy usuwamy mechaniczne za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego, ewentualnie możemy użyć szlifierki. Następnie powierzchnię należy przemyć preparatem antykorozyjnym i zabezpieczyć farbą zaprawkową wskazaną przez producenta pokrycia blaszanego.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

30 Sty 2021, 18:22

Świetny artykuł!

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje