Wilgotność drewna najczęściej określa się specjalnym miernikiem. Niestety, dobry, dający dokładne wyniki sprzęt jest poza zasięgiem amatora - kosztuje kilka tysięcy złotych. Z kolei tanich (ok. 100 zł) elektronicznych mierników nie warto kupować, bo są tak niedokładne, że w praktyce stają się bezużyteczne.
Wilgotność drewna można z dość dobrym przybliżeniem określić, mając elektroniczną wagę kuchenną, kilka próbek materiału, piekarnik do ich wysuszenia i nieco cierpliwości.
Próbkami mogą być np. odcięte kawałki drewna o grubości do 2 cm, kawałki muru wycięte wiertłem koronowym, ew. pył powstały przy nawiercaniu. Próbki trzeba zważyć, następnie wysuszyć w temperaturze ok. 105°C, przez około 12 godzin i zważyć ponownie.
Uzyskaną wagę próbek podstawiamy do wzoru:
gdzie: W - wilgotność materiału; Cw - masa próbki wilgotnej; Cs - masa próbki suchej.
Warto podkreślić, że obliczona w ten sposób wilgotność drewna może przekroczyć 100%. Wyznaczamy tu stosunek masy wody w próbce do masy suchej, nie zaś to, jaką część całej masy stanowi woda. Jeśli np. nasza świeża próbka drewna ważyła 100 g, a po wysuszeniu 75 g, otrzymujemy:
Drewno jest więc z całą pewnością zawilgocone. W konstrukcjach budowlanych (np. więźba) nie powinno mieć więcej niż 20%, zaś parkiet czy boazeria powinny mieć do 13% wilgotności.
Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.
W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.
We wzorze jest błąd, w mianowniku ułamka powinien być Cw a nie Cs. Poza tym przy małych próbkach niepotrzebne jest tak długie suszenie, wystarczy co jakiś czas sprawdzić czy masa spada. Sposób pomiaru jest bardzo dobry, wystarczy kosztująca parę groszy waga jubilerska.
Technika wagowego pomiaru wilgotności drewna z zastosowaniem temperatury 100oC, nie jest tożsama z techniką jego suszenia. Drewno przy szybkim, nieumiejętnym suszeniu ulega uszkodzeniu - pęka, krzywi się, przebarwia.
Dnia 25.05.2019 o 19:30, Parkiet Komplex napisał:
Z praktycznej strony drewno nie posiada wilgoci wolnej, która odpowiada za jego pęcznienie.
Trzeba by teraz ten trick sprzedać tartakom. Po co w suszarniach zamykać na tyle, skoro można w piekarniku na ...