Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC

Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek. - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry dachu: wymiary 16 × 18,5 m, czterospadowy, pokryty czerwoną blachodachówką; nachylenie 45 stopni; okap do 100 cm, podbitka z PVC w kolorze brązowym.

 

Parametry rynien: kompleksowy system z PVC.

 • Rynny długość 18 × 4 m, półokrągłe w kolorze brązowym o przekroju 125 mm.
 • Rury spustowe okrągłe, brązowe, 100 mm; 6 szt.; długość 4 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: bezpośrednio z rur spustowych po powierzchni opaski wokół domu i piaszczystego gruntu.

 

Decyzja: chciałam mieć biały dom z czerwonym dachem. Wymyśliłam białe rynny, aby zlewały się z białą elewacją. Fachowcy przekonali mnie jednak, że skoro mam czerwoną blachodachówkę i brązową podbitkę, kolor rynien należy dopasować do dachu, a nie do ścian.

 

Architekt, która projektowała mój dom na indywidualne zamówienie, od razu sugerowała zastosowanie blachodachówki i rynien z PVC. Dom stoi bowiem na polanie w lesie, w otoczeniu brzóz, sosen i dębów. Odnośnie rodzaju pokrycia dachu i systemy rynnowego, zdałam się na wiedzę fachowców, samodzielnie decydowałam tylko o ich kolorystyce.

Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu
Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu

Porady i przestrogi:

 • Dobrze, że zawierzyłam fachowcom w sprawie dachu. Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek.

   

  Po lekturze czasopism budowlanych chciałam kupić siatki do rynien. Dekarze podpowiedzieli, że igły sosen i nasiona brzóz wbijają się w oczka i zatykają je, a ponadto trudniej jest usuwać je z siatki, niż wymiatać z rynien. Mieli rację! Do oczyszczania koszy dachu oraz rynien 2 razy w roku wzywam pracowników zaprzyjaźnionej firmy ogrodniczej. To zupełnie wystarcza.

   

 • Po zamontowaniu rynien, wykonawcy przeprowadzili test szczelności. Wszystko było ok. Wtedy nie ujawniła się wada w zamontowaniu rynny przy oknach kuchennych. Wyszła dopiero rok temu. Podczas deszczu w miejscu połączenia rynien wycieka woda. Zawezwani fachowcy stwierdzili, że połączenie wykonano wadliwie i aby usunąć usterkę, trzeba zdjąć rynny wzdłuż całej elewacji. Na szczęście woda nie ochlapuje ścian i wcieka do opaski drenującej.

   

 • Piaszczysty grunt pozwolił na odprowadzenie deszczówki bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Woda z rur spustowych spływa po opasce, wykończonej i pełniącą rolę korytka, na trawnik. Wokół domu jeszcze nigdy nie miałam kałuż.

Koszty: pokrycie całego dachu – 35 841 zł. W tym rynny 3876 zł. Czyszczenie dachu i rynien rocznie – 2 x 300 zł.

Test szczelności orynnowania nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę
Test szczelności rynien nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny