Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC
Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC
Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom.
Parametry dachu: wymiary 16 × 18,5 m, czterospadowy, pokryty czerwoną blachodachówką; nachylenie 45 stopni; okap do 100 cm, podbitka z PVC w kolorze brązowym.
Parametry rynien: kompleksowy system z PVC.
Rynny długość 18 × 4 m, półokrągłe w kolorze brązowym o przekroju 125 mm.
Rury spustowe okrągłe, brązowe, 100 mm; 6 szt.; długość 4 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.
Sposób odprowadzenia wody z dachu: bezpośrednio z rur spustowych po powierzchni opaski wokół domu i piaszczystego gruntu.
Decyzja: chciałam mieć biały dom z czerwonym dachem. Wymyśliłam białe rynny, aby zlewały się z białą elewacją. Fachowcy przekonali mnie jednak, że skoro mam czerwoną blachodachówkę i brązową podbitkę, kolor rynien należy dopasować do dachu, a nie do ścian.
Architekt, która projektowała mój dom na indywidualne zamówienie, od razu sugerowała zastosowanie blachodachówki i rynien z PVC. Dom stoi bowiem na polanie w lesie, w otoczeniu brzóz, sosen i dębów. Odnośnie rodzaju pokrycia dachu i systemy rynnowego, zdałam się na wiedzę fachowców, samodzielnie decydowałam tylko o ich kolorystyce.
Od strony wschodu, gdzie nie ma lasu, kolanko rynny z PVC w ciemnym, brązowym kolorze zaczyna się już odbarwiać
Deszczówkę odprowadza się po opasce wokół budynku (z kostki betonowej) i po powierzchni piaszczystego gruntu
Pokrycie dachowe i rynny - porady i przestrogi:
Dobrze, że zawierzyłam fachowcom w sprawie dachu. Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek. Po lekturze czasopism budowlanych chciałam kupić siatki do rynien. Dekarze podpowiedzieli, że igły sosen i nasiona brzóz wbijają się w oczka i zatykają je, a ponadto trudniej jest usuwać je z siatki, niż wymiatać z rynien. Mieli rację! Do oczyszczania koszy dachu oraz rynien 2 razy w roku wzywam pracowników zaprzyjaźnionej firmy ogrodniczej. To zupełnie wystarcza.
Po zamontowaniu rynien, wykonawcy przeprowadzili test szczelności. Wszystko było ok. Wtedy nie ujawniła się wada w zamontowaniu rynny przy oknach kuchennych. Wyszła dopiero rok temu. Podczas deszczu w miejscu połączenia rynien wycieka woda. Zawezwani fachowcy stwierdzili, że połączenie wykonano wadliwie i aby usunąć usterkę, trzeba zdjąć rynny wzdłuż całej elewacji. Na szczęście woda nie ochlapuje ścian i wcieka do opaski drenującej.
Piaszczysty grunt pozwolił na odprowadzenie deszczówki bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Woda z rur spustowych spływa po opasce, wykończonej i pełniącą rolę korytka, na trawnik. Wokół domu jeszcze nigdy nie miałam kałuż.
Test szczelności rynien nie wykazał, że nad kuchnią wadliwie zamocowano rynny. Wada wyszła na jaw po kilku latach
W rynnie pod dachem ptaki wiją gniazdo. Tu warto założyć siatkę
Koszty pokrycia dachowego i rynien:
Pokrycie całego dachu - 35 841 zł (w tym rynny 3876 zł).
Czyszczenie dachu i rynien rocznie - 2 x 300 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Zanieczyszczenia sypiące się z sosen, dębów i brzóz usuwane są z rynien i koszy 2 razy w roku
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.