Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Znalezione pozycje: 23
Ogrodzenie stawia się przeważnie po zakończeniu budowy domu - na czas jej trwania działkę otacza zwykle tymczasowy parkan. Takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane, ponieważ postawiona za wcześnie docelowa bariera, której koszt jest często niemały, mogłaby ulec uszkodzeniu, np. podczas transportu materiałów budowlanych. Czytaj więcej
Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe
Ogrodzenie stawia się przeważnie po zakończeniu budowy domu - na czas jej trwania działkę otacza zwykle tymczasowy parkan. Takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane, ponieważ postawiona za wcześnie docelowa bariera, której koszt jest często niemały, mogłaby ulec uszkodzeniu, np. podczas transportu materiałów budowlanych.

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest w czym wybierać. Można zdecydować się na lekkie ogrodzenie z siatki, albo na solidny mur, który będzie stanowił nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także hałasem (taki wariant powinni rozważyć właściciele domów usytuowanych np. przy ruchliwej drodze). Wszystko zależy od stylu domu, otoczenia, a także gustu i zasobności portfela inwestora.

Nawet przepisy, które w wielu innych obszarach narzucają pewne rozwiązania, w tej kwestii dają dużą dowolność - ogrodzenia o wysokości do 2,20 m nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie (choć trzeba sprawdzić, czy wytyczne dotyczące jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału nie wynikają z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Uwaga! Ostro zakończone elementy ogrodzenia, stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, można umieszczać na wysokości ponad 1,80 m.

MURY

Przez lata ogrodzenia budowano w zasadzie tylko z dwóch rodzajów materiałów - z drewna i kamienia. Oba wciąż mają zastosowanie, ale wykonywane z nich obecnie bariery wyglądają zupełnie inaczej.

Kamień chętnie wykorzystuje się do wznoszenia murów. Nie jest to jednak materiał tani i tak łatwo dostępny jak kiedyś, dlatego wykonuje się z niego zazwyczaj tylko podmurówkę. Stanowi ona oparcie dla lżejszych przęseł - najczęściej z drewna bądź metalu. Takie ogrodzenia prezentują się niezwykle elegancko i są bardzo solidne. Ich trwałość zależy od rodzaju zastosowanego kamienia - największą charakteryzuje się granit, bazalt, sjenit, kwarcyt i porfir.

Zamiast kamienia, do wykonania części konstrukcyjnej muru wykorzystuje się też cegły silikatowe i klinkierowe. Oferowane są w rozmaitych fakturach i kolorach. Nie wymagają wykończenia. Inaczej jest z cegłami zwykłymi, które trzeba otynkować, a następnie pomalować lub przykleić płytki.

Mur przy drodze
Solidny i szczelny mur to dobre rozwiązanie, gdy posesja znajduje się np. przy hałaśliwej, ruchliwej drodze. fot. Joniec

Mur można również wznieść z bloczków silikatowych bądź betonowych, które także występują w wielu barwach i fakturach. Ich zaletą jest możliwość wykonania tzw. suchego muru, bez używania zaprawy. Umożliwiają to specjalnie wyprofilowane zamki, ułatwiające dopasowanie elementów. Po wzniesieniu muru bloczki zbroi się prętami stalowymi i wypełnia betonem. Kolejnym sposobem na wykonanie muru jest wylanie cokołu z betonu w deskowaniu lub wymurowanie go z pustaków. Taka konstrukcja wymaga pomalowania lub obłożenia płytkami.

GABIONY

Za współczesną wersję murów można uznać gabiony. W przeciwieństwie do tych pierwszych, lepiej pasują do nowoczesnej architektury. Podstawowym budulcem również są kamienie, jednak nie łączy się ich na zaprawę, a umieszcza w specjalnych koszach z metalowej siatki ocynkowanej ogniowo. Zazwyczaj wymagają punktowych fundamentów - pod poszczególnymi koszami. Czasami spotyka się też wersje, w których kamienie zastąpione są przez tłuczeń, szkło lub drewno.

Gabiony są bardzo trwałe, solidne i szczelne. Stanowią skuteczną barierę przed hałasem i kurzem. Ostatnio bardzo zyskują na popularności - uchodzą za najmodniejszy rodzaj ogrodzenia.

Na wygląd gabionu największy wpływ ma rodzaj zastosowanego wypełnienia. Najpopularniejsze są kamienie – o różnym kształcie i kolorze. Fot. Konsport

PŁOTY DREWNIANE

Wspomniane już drewno wciąż ma licznych zwolenników. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Tradycyjne ogrodzenia zbite z surowych desek lub bali najlepiej prezentują się na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, którym nadają swojski charakter.

Bardzo dobrze pasują do budynków, w których okiennice czy ganki również wykonane są z drewna.

Uwaga! Wybierając ogrodzenie drewniane, trzeba liczyć się z koniecznością jego regularnej konserwacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

PRZĘSŁA I PANELE

Obecnie to najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń. Ich podstawę stanowi zazwyczaj solidna podmurówka z cegieł, bloczków lub wylewana z betonu. Tego typu ogrodzenia można kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. W tym segmencie oferta jest bardzo różnorodna. Zwolennicy naturalnego drewna mogą zdecydować się na solidne przęsła ze sztachet prostych lub profilowanych bądź lżejsze panele. Jeszcze delikatniejsze, bardzo lekkie, są panele z cienkich prętów metalowych, które mogą być płaskie lub wyprofilowane. Dużą popularnością cieszą się przęsła ze stalowych rur i kształtowników. Bardziej solidne są ogrodzenia oferowane w postaci odlewów z żeliwa. Mocne i efektowne, bogato zdobione, są ręcznie kute przęsła stalowe, wykonywane w zakładach kowalstwa artystycznego. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z dość wysoką ceną zakupu.

SIATKA Z ROLKI

To z kolei propozycja dla inwestorów, którzy chcą wydać jak najmniej i w jak najprostszy sposób ogrodzić nieruchomość. Siatka rozciągnięta na metalowych słupkach wykonana jest przeważnie ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem. Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie jest sztywniejsze.

KOSZTY OGRODZENIA

Najtańszą siatkę z rolki kupimy już za ok. 10 zł/mb. Panele z siatki kosztują przynajmniej 40 zł/szt. Za przęsło stalowe o wymiarach 120 × 180 cm zapłacimy 100-300 zł/szt. Tańsze są przęsła drewniane - za element z sosny o takich samych wymiarach zapłacimy 40-80 zł/szt.

W przypadku murów ceny kształtują się następująco: cegły klinkierowe i silikatowe - 1-3 zł/szt.; bloczki betonowe - 2-40 zł/szt. (w zależności od wielkości i rodzaju); kamień polny - 50-70 zł/t; piaskowiec - od 120 zł/t; granit - od 200 zł/t. Za materiały na podmurówkę z betonu zapłacimy 30-50 zł/mb.

Na ostateczny koszt ogrodzenia duży wpływ ma robocizna, która jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju.

Szacunkowo można przyjąć, że za wykonanie fundamentów zapłacimy ok. 50 zł/mb., za wylanie podmurówki z betonu - 40- 60 zł/mb., za montaż siatki - 7-10 zł/mb., za montaż przęseł i słupków metalowych - 20-35 zł/mb., a za wymurowanie podmurówki i słupków - 100-150 zł/mb.

Norbert Skupiński

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum