Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz

Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Zobacz oferty produktowe firm

Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Znalezione pozycje: 11
Ostatnio dodane produkty
Ogrodzenie stawia się przeważnie po zakończeniu budowy domu - na czas jej trwania działkę otacza zwykle tymczasowy parkan. Takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane, ponieważ postawiona za wcześnie docelowa bariera, której koszt jest często niemały, mogłaby ulec uszkodzeniu, np. podczas transportu materiałów budowlanych.

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest w czym wybierać. Można zdecydować się na lekkie ogrodzenie z siatki, albo na solidny mur, który będzie stanowił nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także hałasem (taki wariant powinni rozważyć właściciele domów usytuowanych np. przy ruchliwej drodze). Wszystko zależy od stylu domu, otoczenia, a także gustu i zasobności portfela inwestora.

Nawet przepisy, które w wielu innych obszarach narzucają pewne rozwiązania, w tej kwestii dają dużą dowolność - ogrodzenia o wysokości do 2,20 m nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie (choć trzeba sprawdzić, czy wytyczne dotyczące jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału nie wynikają z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Uwaga! Ostro zakończone elementy ogrodzenia, stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, można umieszczać na wysokości ponad 1,80 m.

MURY

Przez lata ogrodzenia budowano w zasadzie tylko z dwóch rodzajów materiałów - z drewna i kamienia. Oba wciąż mają zastosowanie, ale wykonywane z nich obecnie bariery wyglądają zupełnie inaczej.

Kamień chętnie wykorzystuje się do wznoszenia murów. Nie jest to jednak materiał tani i tak łatwo dostępny jak kiedyś, dlatego wykonuje się z niego zazwyczaj tylko podmurówkę. Stanowi ona oparcie dla lżejszych przęseł - najczęściej z drewna bądź metalu. Takie ogrodzenia prezentują się niezwykle elegancko i są bardzo solidne. Ich trwałość zależy od rodzaju zastosowanego kamienia - największą charakteryzuje się granit, bazalt, sjenit, kwarcyt i porfir.

Zamiast kamienia, do wykonania części konstrukcyjnej muru wykorzystuje się też cegły silikatowe i klinkierowe. Oferowane są w rozmaitych fakturach i kolorach. Nie wymagają wykończenia. Inaczej jest z cegłami zwykłymi, które trzeba otynkować, a następnie pomalować lub przykleić płytki.

Mur przy drodze
Solidny i szczelny mur to dobre rozwiązanie, gdy posesja znajduje się np. przy hałaśliwej, ruchliwej drodze. fot. Joniec

Mur można również wznieść z bloczków silikatowych bądź betonowych, które także występują w wielu barwach i fakturach. Ich zaletą jest możliwość wykonania tzw. suchego muru, bez używania zaprawy. Umożliwiają to specjalnie wyprofilowane zamki, ułatwiające dopasowanie elementów. Po wzniesieniu muru bloczki zbroi się prętami stalowymi i wypełnia betonem. Kolejnym sposobem na wykonanie muru jest wylanie cokołu z betonu w deskowaniu lub wymurowanie go z pustaków. Taka konstrukcja wymaga pomalowania lub obłożenia płytkami.

GABIONY

Za współczesną wersję murów można uznać gabiony. W przeciwieństwie do tych pierwszych, lepiej pasują do nowoczesnej architektury. Podstawowym budulcem również są kamienie, jednak nie łączy się ich na zaprawę, a umieszcza w specjalnych koszach z metalowej siatki ocynkowanej ogniowo. Zazwyczaj wymagają punktowych fundamentów - pod poszczególnymi koszami. Czasami spotyka się też wersje, w których kamienie zastąpione są przez tłuczeń, szkło lub drewno.

Gabiony są bardzo trwałe, solidne i szczelne. Stanowią skuteczną barierę przed hałasem i kurzem. Ostatnio bardzo zyskują na popularności - uchodzą za najmodniejszy rodzaj ogrodzenia.

Na wygląd gabionu największy wpływ ma rodzaj zastosowanego wypełnienia. Najpopularniejsze są kamienie – o różnym kształcie i kolorze. Fot. Konsport

PŁOTY DREWNIANE

Wspomniane już drewno wciąż ma licznych zwolenników. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Tradycyjne ogrodzenia zbite z surowych desek lub bali najlepiej prezentują się na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, którym nadają swojski charakter.

Bardzo dobrze pasują do budynków, w których okiennice czy ganki również wykonane są z drewna.

Uwaga! Wybierając ogrodzenie drewniane, trzeba liczyć się z koniecznością jego regularnej konserwacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

PRZĘSŁA I PANELE

Obecnie to najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń. Ich podstawę stanowi zazwyczaj solidna podmurówka z cegieł, bloczków lub wylewana z betonu. Tego typu ogrodzenia można kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. W tym segmencie oferta jest bardzo różnorodna. Zwolennicy naturalnego drewna mogą zdecydować się na solidne przęsła ze sztachet prostych lub profilowanych bądź lżejsze panele. Jeszcze delikatniejsze, bardzo lekkie, są panele z cienkich prętów metalowych, które mogą być płaskie lub wyprofilowane. Dużą popularnością cieszą się przęsła ze stalowych rur i kształtowników. Bardziej solidne są ogrodzenia oferowane w postaci odlewów z żeliwa. Mocne i efektowne, bogato zdobione, są ręcznie kute przęsła stalowe, wykonywane w zakładach kowalstwa artystycznego. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z dość wysoką ceną zakupu.

SIATKA Z ROLKI

To z kolei propozycja dla inwestorów, którzy chcą wydać jak najmniej i w jak najprostszy sposób ogrodzić nieruchomość. Siatka rozciągnięta na metalowych słupkach wykonana jest przeważnie ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem. Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie jest sztywniejsze.

KOSZTY OGRODZENIA

Najtańszą siatkę z rolki kupimy już za ok. 10 zł/mb. Panele z siatki kosztują przynajmniej 40 zł/szt. Za przęsło stalowe o wymiarach 120 × 180 cm zapłacimy 100-300 zł/szt. Tańsze są przęsła drewniane - za element z sosny o takich samych wymiarach zapłacimy 40-80 zł/szt.

W przypadku murów ceny kształtują się następująco: cegły klinkierowe i silikatowe - 1-3 zł/szt.; bloczki betonowe - 2-40 zł/szt. (w zależności od wielkości i rodzaju); kamień polny - 50-70 zł/t; piaskowiec - od 120 zł/t; granit - od 200 zł/t. Za materiały na podmurówkę z betonu zapłacimy 30-50 zł/mb.

Na ostateczny koszt ogrodzenia duży wpływ ma robocizna, która jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju.

Szacunkowo można przyjąć, że za wykonanie fundamentów zapłacimy ok. 50 zł/mb., za wylanie podmurówki z betonu - 40- 60 zł/mb., za montaż siatki - 7-10 zł/mb., za montaż przęseł i słupków metalowych - 20-35 zł/mb., a za wymurowanie podmurówki i słupków - 100-150 zł/mb.

Norbert Skupiński

Przed laty w budynkach z poddaszem użytkowym standardem były lukarny. Obecnie wykonuje się je rzadko – są kłopotliwe w budowie i wymagają sporych nakładów finansowych. Zastąpiły je okna dachowe, które nie tylko pozwalają doświetlić górną kondygnację, ale też stanowią ważny element architektoniczny budynku.

Czym okno dachowe różni się od fasadowego?

Przede wszystkim tym, że składa się nie z dwóch, a z trzech zasadniczych elementów: ramy, oszklenia i specjalnego kołnierza uszczelniającego. Rama wykonana jest zazwyczaj z drewna sosnowego, klejonego warstwowo. Na etapie produkcji drewno pokrywane jest bezbarwnym lub białym lakierem. W sprzedaży są też wyroby z ramami wykonanymi z komorowych profili PVC, usztywnionych stalą. Profile barwione są w masie najczęściej na kolor biały lub kilka odcieni imitujących drewno. Na zewnątrz ramy okien zabezpieczone są osłoną z blachy aluminiowej, ewentualnie z blachy miedzianej lub cynkowo-tytanowej.

W oknach dachowych stosuje się szyby zespolone, w których zewnętrzna wykonana jest ze szkła hartowanego odpornego na uderzenia. W sprzedaży są też szyby antywłamaniowe, absorpcyjne, refleksyjne. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej.

Kołnierz uszczelniający wykonuje się z blachy aluminiowej i kompletuje ze specjalnym fartuchem do okien dachowych. Do łączenia okien w zestawy wykorzystuje się kołnierze typu combi, umożliwiające prawidłowe odprowadzenie wody opadowej.

Okno dachowe fot. Velux
Okno dachowe fot. Velux

Jaki sposób otwierania?

Elementem, którym okna połaciowe różnią się od siebie już na pierwszy rzut oka, jest sposób otwierania. W najpopularniejszych i najtańszych modelach obrotowych oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Szybę zewnętrzną łatwo myje się po obróceniu skrzydła o 180º. W oknach uchylnych oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Jeśli w sąsiedztwie nie ma drugiego okna, trudniej umyć zewnętrzną szybę. Połączeniem tych typów są modele uchylno-obrotowe z dwiema osiami obrotowymi.

Pierwsza na górnej krawędzi umożliwia uchylanie skrzydła do 30º, natomiast oś w połowie ramy służy do obracania skrzydła o 180º. Innym typem okien są okna kolankowe, czyli tak naprawdę dwa okna: umieszczone w ściance kolankowej fasadowe i połaciowe w dachu. Modele balkonowe składają się z dwóch części: dolnej, która po otwarciu staje się balustradą i górnej, zmieniającej się w daszek. Montuje się je w dachach bez ścianki kolankowej, o kącie nachylenia 40–50º. Ostatnim typem są wyłazy dachowe. Otwierają się na bok, umożliwiając bezpieczne i wygodne wyjście na dach. Zazwyczaj umieszcza się je w pobliżu komina.

Okno dachowe fot. Okpol
Okno dachowe fot. Okpol

Z napędem lub bez

Okna dachowe można obsługiwać ręcznie lub mechanicznie. Otwieranie i zamykanie okien lub rolet wewnętrznych na dużej wysokości wymaga używania specjalnych drążków. Teleskopowe elementy o długości 100 cm rozsuwają się do długości 240 cm. Do większości okien wystarczą niewysuwane drążki 120- lub 180-centymetrowe.

Zdecydowanie bardziej komfortowe operowanie oknami połaciowymi i ich akcesoriami umożliwia zastosowanie automatyki, sterowanej za pomocą łączników ściennych lub pilota. Mankamentem okien dachowych jest to, że nie można ich otwierać w czasie deszczu. Aby niespodziewana ulewa nie wyrządziła szkód na poddaszu, warto wyposażyć okna w czujniki deszczu i siłowniki. Dzięki nim skrzydła będą się zamykać już przy pierwszych spadających kroplach.

Okna dachowe Fakro w apartamencie w Moskwie fot. Fakro
Okna dachowe Fakro w apartamencie w Moskwie fot. Fakro

Wielkość, ilość i rozmieszczenie

Okna dachowe dostępne są w różnych rozmiarach, najchętniej wybierane są te o szerokości pasującej do typowego rozstawu krokwi (78 x 118 cm i 78 x 140 cm). W takim przypadku nie trzeba robić wymianu, czyli poprzecznej belki, stanowiącej oparcie dla wyciętych krokwi, którą wstawia się pomiędzy pozostałe krokwie, aby przenosiła obciążenia na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne.

Jeżeli chodzi o wysokość okna – powinno być ono tym dłuższe, im mniejszy jest kąt nachylenia dachu. Ponadto prawidłowa wysokość to taka, która pozwala mieć kontakt ze światem zewnętrznym zarówno w postawie stojącej, jak i i siedzącej.
Szacuje się, że odpowiednie doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym zapewnią okna, w których powierzchnia szyb równa się 10% powierzchni podłogi w danym wnętrzu.

Aby uzyskać najbardziej równomierne oświetlenie, lepiej zastosować 2, 3 okna w różnych miejscach, niż jedno duże, o takiej samej powierzchni.

Okna połaciowe można montować pojedynczo, w parach i sekwencjach – rzędami, jedno nad drugim, albo obok siebie. Duże zestawy mają jednak wpływ na wygląd domu i nie zawsze muszą pasować do bryły. Ponadto trzeba pamiętać, że nadmiar okien dachowych może skutkować przegrzewaniem się pomieszczeń na poddaszu latem, a zimą – ich wychładzaniem. Dlatego warto założyć w nich rolety zewnętrzne.

Okna dachowe Fakro w domu w Holandii Okna dachowe Fakro w apartamencie w Moskwie fot. Fakro
Okna dachowe Fakro w apartamencie w Moskwie fot. Fakro

Jak montować okna dachowe?

Montaż okna dachowego wymaga dużej fachowości. Ewentualne błędy mogą skutkować przeciekami, a w konsekwencji zawilgoceniem wnętrza domu.

Prace przeprowadza się przeważnie podczas układania pokrycia dachowego lub jego remontu, ale okno dachowe można też wstawić w dowolnym momencie, co wiąże się z koniecznością wykonania w dachu odpowiedniego otworu.

W typowym przypadku – montażu okna o standardowych wymiarach podczas układania pokrycia dachowego – prace zaczyna się od zamocowania do konstrukcji dachowej dolnej i górnej łaty montażowej, na których będzie montowane okno. Po przykręceniu do ościeżnicy kątowników umieszcza się ją w przygotowanym otworze, a nad oknem montuje się rynienkę odwadniającą.

Po upewnieniu się, że okno jest osadzone równo, można przystąpić do wypełnienia przestrzeni między ościeżnicą a łatami montażowymi materiałem termoizolacyjnym, a następnie wypełnienia pozostałej przestrzeni wokół okna, między ościeżnicą a krokwiami, materiałem ociepleniowym. Ucieczce ciepła będzie też zapobiegało ocieplenie ułożone pomiędzy łatami a ościeżnicą. Kolejny krok to montaż kołnierza paroprzepuszczalnego, który zapewnia szczelne połączenie okna z warstwą wstępnego krycia, a także chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem.

W ostatnim etapie mocuje się kołnierz uszczelniający z elastycznym fartuchem i układa pokrycie dachowe wokół okna. Po zakończeniu prac należy sprawdzić poprawność funkcjonowania okna.

Montaż okna dachowego fot. Okpol
Montaż okna dachowego fot. Okpol

Ile kosztują okna dachowe?

Ceny takich produktów zależą m.in. od rozmiaru, termoizolacyjności, producenta, sposobu otwierania. Szacunkowo za okno dachowe o wymiarach 78 x 140 cm zapłacimy od 500 do ponad 5000 zł.

 

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum