Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Pianka poliuretanowa - niby banalna, a jednak…
Ojcem poliuretanu jest wybitny niemiecki chemik Otto Bayer, który wynalazł recepturę w latach trzydziestych, jednak do obrotu rynkowego weszła dwadzieścia lat później w formie gąbek i wypełniaczy do samodzielnej aplikacji pod ciśnieniem. Kiedy spacerujesz, prowadzisz samochód, śpisz czy pracujesz, jest duża szansa że przedmiot, który używasz do tych czynności, zawiera poliuretan.

Obudowa kominka z płyt g-k w 10 krokach
Zarówno tradycyjne kominki otwarte, jak i nowocześniejsze - zamknięte, wymagają odpowiedniej obudowy. Można ją wykonać z granitu, cegły klinkierowej czy marmuru. Jednak materiały te nie należą do najtańszych.

Oświetlenie szynowe w domu - co wybrać?
Oświetlenie wewnętrzne to nie tylko lampy wiszące i kinkiety. To także zestawy szynowe różnego rodzaju. Reflektorki z możliwością regulacji ustawienia to od lat dobrze znany i chętnie stosowany rodzaj oświetlenia.

Jaki rekuperator wybrać w ramach programu "Czyste powietrze"?
Zakup rekuperatora to jedno z przedsięwzięć, na które można uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego programu "Czyste powietrze". Rekuperator dla programu "Czyste powietrze" musi spełniać określone kryteria, przede wszystkim pod kątem skuteczności odzysku ciepła i energooszczędności. Rządowy program "Czyste powietrze" ma być receptą na problemy z jakością powietrza w Polsce.

Jak zmniejszyć zużycie gazu dzięki nowoczesnemu kotłowi?
Jeżeli zużycie gazu przez kocioł gazowy odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło, które wskazał użytkownik, a straty w przekazywaniu tej energii są ograniczone do minimum, to jedyną drogą jest ograniczenie komfortu cieplnego. Krótko mówiąc najprostszym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury, do jakiej mają być ogrzane pomieszczenia. Warto pamiętać, że obniżenie żądanej temperatury o ok. 1°C to oszczędność ok. 4-7% paliwa.

Remont łazienki za 200 zł w jeden weekend
Remont łazienki jest jedną z najbardziej uciążliwych i kosztownych prac. Usuwanie starych płytek ze ścian i podłogi uniemożliwia korzystanie z łazienki przez długi czas. Dzięki innowacyjnym farbom V33 metamorfozę łazienki można przeprowadzić szybko, tanio i co ważne, bez zatrudniania specjalistycznej ekipy.

Kostka brukowa do zadań specjalnych
Podczas zakupu kostki brukowej do wykończenia ścieżek i podjazdów najczęściej kierujemy się jej wyglądem i to walory estetyczne wciąż pozostają najważniejszym kryterium wyboru. Warto jednak spojrzeć na elementy materiałów nawierzchniowych z perspektywy ich funkcji i przeznaczenia. Prezentujemy najciekawsze kostki brukowe do zadań specjalnych!

Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż palnika na pellet?
Palnik peletowy montujemy w drzwiczki kotła CO lub z boku kotła – w miejsce palnika retortowego. Jednak w ponad 90% przypadków najkorzystniejszy jest montaż poniżej rusztu kotła, po prostu do popielnika. Poniżej przestawimy co wynika z tego rozwiązania.

Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?
Aby dom był piękny po sezonie jesienno-zimowym, nie wystarczy tylko umycie okien oraz oczyszczenie miotłą nawierzchni wokół budynku. Trudnych do usunięcia zabrudzeń jest znacznie więcej, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur, granit, a także poradzić sobie z nieestetycznymi nalotami cementowymi pozostałymi np. po remoncie.

Jak wybrać i zamontować kamień dekoracyjny na ścianach?
Wygląda jak skała, kamień, cegła - kamień dekoracyjny jest ciekawą alternatywą dla tapet i farb wykorzystywanych do wykańczania ścian. To produkt wykonany z betonu lub gipsu, łatwy do układania na ścianach.

Czyszczenie i pielęgnacja płytek ceramicznych - gresu
Rozróżniamy kilka rodzajów gresu: gres szkliwiony, gres polerowany, gres techniczny i gres dwuwarstwowy (na przykład Lapato), składający się z dwóch warstw, gdzie na pierwszej stworzono wzór, a druga, wierzchnia, stanowi warstwę ochronną.

Jak powstaje brykiet drzewny?
Brykiet drzewny produkowany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry czy zrębki, które są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość opałowa brykietów jest wyższa niż drewna.

Problem "klawiszowania" stropów
Klawiszowanie to powstawanie rys pomiędzy elementami nośnymi stropów. Czy stropy z płyt prefabrykowanych klawiszują?

Jak zabezpieczyć nieckę oczka wodnego lub basenu?
W zależności od wielkości zbiornika wodnego, jego przeznaczenia, a szczególnie od jego głębokości należy wybrać odpowiedni materiał uszczelniający. Ze wzrostem głębokości wzrasta ciśnienie wywierane przez wodę na dno i ściany boczne. Im większe ciśnienie tym większe zagrożenie przesiąkania wody.

Remont schodów zewnętrznych - na co zwrócić uwagę?
Zarówno schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w wyniku częstego użytkowania, mogą ulec uszkodzeniu na skutek czynników mechanicznych i atmosferycznych. Ukruszone fragmenty stopni nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie. Warto zadbać o dobrą kondycję swoich schodów, a w przypadku ubytków przeprowadzić remont.